Snak

Mere indhold efter annoncen
Nåh nej, det var dig, my bad. Men enig i den udlægning. Og et fint argument for hvorfor vi netop skal prioritere det centrale og fokusere på angreb med bolden på jorden på sidste tredjedel i højere grad.
De høje bolde er nærmest ikke værd at forsøge at få til at virke, fordi vores modstandere for det meste står for lavt mod os. Der er ganske enkelt ikke nok plads mellem deres bagkæde og målmand til, at det er noget, du kan regne med regelmæssigt vil virke.
Vi angriber over fløjen(e), fordi vores bedste angrebsspiller befinder sig på RW. At det så er mindre risikabelt at miste bolden ude i siden fremfor centralt er bare en bonus. Når vi har bolden (initiativet), angriber vi der, hvor vi anser vores sandsynlighed for succes som værende størst.


Jeg ser det som et endnu et eksempel på den ekstremt risikobetonede tilgang, og ikke nær så meget et spørgsmål om at playmakerne ofte befinder sig på kant - de befinder sig der og bygger spillet op der, fordi det er mindre risiko fyldt - det er ikke en høne og ægget.

Det handler jo heller ikke kun om faren for kontra. Det er risikoen for at overlade initiativ, for at risikere at mindske vores konstante press osv. Defensiv kontrol i offensive faser. Der er aspekter af noget Giasperini og lidt Simeone agtigt til tider, men heller ikke helt. Det er originalt nok.
Vi kan, som sagt mange gange, spille mere på førstegangs afleveringer, sætte bolden på spil, komme på baglinje istedet forat slå tidligere indlæg - og spille cutbacks. Som minimum varierere mere over imod den del. Det bizarre er at vores offensive indkøb er castede til den slags, men får ikke lov.
Jeg snakker om at vi har spillere til at dominere 95% af alle hold på jorden, ikke bare i PL. Vi har backs der kunne spille midtbane på et højtniveau og foran dem kan de fleste boldførende spillere vi har være med på det øverste niveau af boldflytteri og spille den rundt. Men gør det ikke.

(Måske undtaget Martinelli og Madueke).
Apropos Hincapiés potentiale og feisty natur, skal I ikke snydes for dette tweet jeg faldt over:

Great tackle but Hincapié makes me nervous. Feels like watching a dog drive your car perfectly. They´re driving perfectly. But they´re still a dog.
Arsenal. Lyngby. Tranmere. "Vi skal ikke tro, vi er så gode, som vi er."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forstår, at han måske ikke er en exceptionel wingback, men at kritikken kommer på bagkant af hans bedste kamp for os, forekommer mig lidt mærkværdigt.

Estevao, Gusto, Acheampong, Palmer, Delap og Garnacho prøvede på ham, men lykkedes kun en enkelt gang. 7/8 dueller på græsset vundet, lynende hurtig og var lavet af beton. Det var vel nærmest kun en af Gabriellerne der var bedre i går.
https://pbs.twimg.com/media/B6qaDNWIUAAv34c?format=png&name=small
moderator
Jeg tror man skal passe på med, hvor meget man konkluderer på baggrund af kampen i går. Det er ikke ofte vi møde en 3-5-2. Og det er decideret sjældent, vi møder en 3-5-2 med så aggressive, arbejdsomme og atletiske spillere som det her Chelsea-hold. Normalt plejer vi at få rimelige forhold til at finde rytmen i de dybe opspil, men det gjorde vi ikke i går, og måtte ty til mere direkte og længere bolde end normalt. Det var lidt andre problemstillinger end dét vi ellers plejer at se.
https://kortlink.dk/sudv
Hmm, gad vide hvem vi ender med at skulle møde i Carabao finalen.
Meget kan se anderledes ud om
halvanden måned, men den CC finale kan blive en skæbnesvanger omgang.

Er alvorligt bange for der går gummiben i den, såfremt man taber til netop City.
Samtidigt ville en succesoplevelse være den helt perfekte motivation til en slutspurt i ligaen, det betyder næsten mere end pokalen.
Annonce