Der var bestemt bedre offensive takter. Om det skete på bekostning af den defensive stabilitet, ved jeg ikke, men vi gav helt klart for mange store chancer væk. Det går simpelthen ikke i længden at have så tætte kampe.
Igen havde vi marginalerne på vores side, mens City havde det modsatte. Jeg mener dog stadig, at City spiller bedst på nuværende tidspunkt.
Det her har været et gennemgående narrativ, siden engang omkring oktober/november; altså, at tingene ikke kan blive ved med at gå godt, samt at City spiller bedst, underforstået at det vel blot er et spørgsmål om tid, før de potentielt går forbi os (jeg siger ikke, at det er din påstand her), men alligevel står vi nu her, ti point foran City og med syv kampe tilbage for os at spille. Der er selvfølgelig intet, der er sikret endnu og mesterskabet kan stadig ryge, men hvornår begynder vi at ændre det her narrativ? Hvornår begynder vi at anerkende den stabilitet holdet har vist gennem hele sæsonen, også til trods for, at spillet ikke har været flydende hele vejen igennem, når nu de her semi-dommedagsprofetier gang på gang er blevet modbevist?
Det kan tilsyneladende godt blive ved med at gå godt i år, for så gode er vi, og det er ind til videre endnu ikke sket, at City har passeret os, for selv når de har spillet bedre end os, så er det fortsat os, der har udvist stabilitet og skrabet de nødvendige point sammen. Det er dét, der efter min mening bør være fortællingen om os.