Ødegaard burde være i sin prime, men han opnår i stedet tragikomiske rekorder som "the first player in Premier League history to be substituted before half-time in three consecutive starts."
Selvfølgelig kan vi godt grine lidt af de røde fra Liverpool, deres transfers i sommer og deres titelforsvar, hvor de på intet tidspunkt har formået for alvor at kalibrere balancen på holdet, men udover udsigt til titlen i år, så er Arsenal jo ikke uden problemer. Der er mange af de samme udfordringer i næste sæson.
Selv efter sidste sommers tilgange, så står man over for at skulle kigge på 10´er, 9´er og venstrekant til sommer. Ingen af sidste sommers offensive indkøb har for alvor slået til, og ingen udover Dowman står bedre, end de gjorde sidste sommer.
- Gyokeres: Gør en fin arbejdsindsats og har et acceptabelt niveau, når der er plads, men virker mestendels som et fremmdelement
- Havertz: Er der nogen, der tror på, at hans glasben over de seneste 18 måneder kan kureres? Jeg var selv fan af angriber-Havertz før skaderne, men det var bestemt ikke alle, der var enige i det.
- Jesus: Vi kan vel håbe på, at han vil retur til Brasilien til sommer.
- Saka: Han har ikke ramt sit niveau siden før skaden i sit sæson
- Madueke: Åbenlyse spidskompetencer og en brugbar reserve, men svingende niveau
- Dowman: Over forventet, men er det nok til at være en profil i PL inden for de næste 12 måneder?
- Martinelli: God figur i CL i starten, men decideret dårlig i PL. Kan man sælge ham, bør man gøre det
- Trossard: Rigtig god i perioder, rigtig dårlig i andre perioder. Bliver 32 til december, så uanset hvad ikke en langsigtet løsning
- Eze: Hvad fanden gør han, hvis Spurs rykker ned? Hele slutproduktet er væk i så fald. Der bør være mere at bygge på her, men en lunken sæson fra hans side imø.
- Ødegaard: Mange skader og førnævnte tragikomiske rekord. Vi er bedre med ham end uden på kort sigt, men en 10´er med mere offensiv Oomph og ikke mindst tilgængelighed for spilminutter kan i min optik godt prioriteres til sommer.
Det er absurd, at man er tre sejre fra to trofæer i de to største turneringer, og man samtidig ikke med 100% sikkerhed kan udpege bare én offensivspiller og sige: "Vi vinder pga. dig - ikke på trods af."