Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har troet på det og troet på det og troet på det; jeg bryder legit sammen, NÅR vi vinder mesterskabet! Vi er så fucking tæt på!
Jeg tror ikke Arsenals spil handler om en kedelig, konservativ tilgang fra Arteta´s side. Jeg tror bare ikke offensiven formår mere.
Saka har været konstant skadet og er lige i øjeblikket ikke særlig god, Kai lige så. Det samme kan siges om Ødegaard alt imens Gyokeres bare ikke passer super godt ind i konceptet. Hvis vi vinder CL og PL skyldes det en helt vanvittigt og ganske undervurderet defensiv. Den er muligvis noget af det bedste, der nogensinde har været på en fodboldbane.
moderator
@donfrankie

Helt konkret, hvordan var det Artetas konservative tilgang der gav et sløjt kampbillede i går? Han stillede ganske offensivt op, og det lod ikke ligefrem som som spillerne var blevet bedt om at holde sig tilbage.

"Vil mere vende det om og spørge hvorfor mon man har lagt nummer 1 så lang for at så at smide det væk til sidst igen og igen? Kan man ikke styre holdet og nerverne når det spidser til? Kan man ikke sørge for spillerne også er nogenlunde friske når vi kommer til foråret fordi man har kørt dem for hårdt?"

Det er virkeligt et unuanceret take. Hvornår har vi helt konkret "smidt det væk til sidst"? Det er vel kun tilbage i 22/23, hvor vi ikke blev regnet som 1:1 udfordrer til City, vi smed noget. Men der havde vi en tynd trup, som blev ramt ret hårdt i defensiven. I 23/24 var vi fremragende i foråret. I 24/25 var vi slet ikke med. Og nu fører vi sådan set.
https://kortlink.dk/sudv
Hvad er det ved Artetas tilgang der gør det muligt at have en sprudlende og fri offensiv? Og hvornår sker det?
moderator
At vi presser højt op og engagerer mange folk fremme i banen, åbenlyst. Er der nogle facetter som holder os tilbage? Ja, bestemt. Jeg synes den måde vi bruger backs er en udfordring. Ikke fordi de er for defensive, men fordi jeg ikke synes det skaber de rigtige dynamikker, når de søger mellemrummene mellem back og midtstopper, mens kanterne, der ikke har samme fart som tidligere, skal udfordre bredt. Og så er der for mange tilfælde, hvor vi ikke søger de penetrerende bolde tidligt nok.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu kan jeg ikke lige finde den stats (på en foregående side), men det var første gang vi startede med Havertz, Ødegaard, Saka og Eze igår samtidigt. Det samme gælder hvis Madueke eller Nwaneri var byttet ud med en af de nævnte.

Det har også været reglen at vi spillede med enten Ødegaard eller Eze, og da Merino var mulig, tog han endda ofte den ene 10´er.

Det er hver eneste gang vi spiller med midtbane-backs, næsten. Det har også været reglen at vi spillede med Gyökeres frem for en spiller der kunne modtage eller sætte en medspiller op.

Og alle de forhold er selvfølgeligt også til en hvis grad akkumulative, de sætter deres spor.

Så når man snakker om at det påvirker holdet at Arteta har trukket håndbremsen, så er det jo fordi det er en kontinuerlig faktor i hans måde at formulere holdet og systemet på. Det bliver den tilgang de kender til, og som sidder i baghovedet.

Vi ved at spillerne faktisk er i stand til at spille sprudlende når det sættes op.

I de seneste kampe kan det så nok forklares tildels med det press, der ligger på holdet. Men det spiller jo stadigvæk sammen med at håndbremsen ofte har været trukket og at vi aldrig er blevet frigjort.

Der er nogle mekanismer, som du også selv peger på, hvor f.eks. Ødegaard skal være inde for at Saka ikke forsvinder. Også er der Havertz som katalysator osv osv. Der er mange valg som låser vores spil. Altså afgørende offensive, frigørende eller kreative præmisser som ikke etableres fordi defensive eller kontrollerende faktorer er vigtigere i Artetas perspektiv.

Også er der selvfølgeligt den lowblock vi møder, men der er gået nok tid til at det burde være addresseret bedre og at man havde taget det som første udfordring. Sæt et hold der kan nedbryde lowblocks eller have som minimum en klar plan b mod lowblocks.
Jeg vil gerne uddele medaljer til mig selv og alle andre her i tråden, der modstår den ekstremt store fristelse til at trolle/drille andre brugere ude i artikeltrådene med indlæg a la "Den er da aldrig nogensinde til rød", "helt fair at vi ingen røde kort har fået (heller ikke Gabriels semiskalle til Haaland)" og "Vi har ikke været heldige; vi har bare været klart bedst denne sæson".
Jeg ved ikke, om Jan Mølby og Niels Christian Frederiksens enerverende kommentering har infiltreret Arsenaltråden på bold.dk, men vi spillede i går en helt fin kamp de første 60 minutter. Snak om konservativ tilgang fra Arteta og håndbremsen trukket fatter jeg seriøst ikke. Vi stiller op med to offensive midtbanespillere i form af Eze og Ødegaard, vi står højt og dominerer kampen. Der er bestemt perioder med langsomt boldflytteri, men der er også masser af gode kombinationer på Burnleys tredjedel gennem midten og i højreside. Det kan godt være, at det for sjældent udmøntede sig i store målchancer, men der var fandme ikke mange marginaler, der skulle tippe den anden vej, for at vi var foran 2-0 efter en times spil og kunne cruise den hjem. Her tænker jeg på Trossards stolpeskud, Ødegaards mulighed på cutback, Ezes helflugter hvor Trossard kommer i vejen og hovedstød der bliver blokeret, Saka der krøller den snert forbi det lange hjørne og leverer et indlæg, som dumper ned en halv meter fra målstregen men ikke bliver mødt. Dertil en masse lige-ved-og-næsten-situationer, hvor den sidste pasning manglede kvaliteten efter en ellers glimrende opbygning. Dét kan man sgu ikke klandre Arteta for.
moderator
@UAB

Fuldstændigt enig.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
@Colchoneros

Sorry, men nu har jeg læst dit indlæg et par gange, og jeg har virkeligt svært ved at finde ud af, om der er nogle klare pointer eller en rød tråd. Det er næmest James Joyce´sk.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce