Douglas Luiz og Zubimendi er vel de to mest oplagte navne. Begge spillere bør være mere eller mindre plug n´ play og kan både dække for Rice og spille sammen med ham. For begge spillere gælder dog også, at et januarskifte ser noget nært umuligt ud. Så er der Fofana i Monaco, der passer godt ind som en 6´er/8´er hybrid. Mats Wieffer i Feyenoord bliver af stort set alle Twitter Tacticos skreget op til at være det næste. Han kan nok bedst beskrives som en Declan Rice light: en glimrende atlet med gode taktiske og tekniske egenskaber. Mere stabil og solid end finurlig og uforudsigelig.
Ovenstående navne er nok mine foretrukne, men for alle (måske pånær Fofana) ser et januarskifte usandsynligt ud. Fofana har dog udløb i 2025, PSG ser ud til at være løbet med titlen allerede og Monaco spiller ikke europæisk, så måske de ville være villige til at slippe ham allerede i januar for et par millioner ekstra oveni. De tre øvrige er på lange kontrakter og har masser at spille for i foråret enten i hjemlandet eller i Europa.
Så er der selvfølgelig en masse unge, spændende spillere rundt omkring. Heriblandt Kone, som du nævner, Geddar. Ivan Ilic er en anden interessant ung spiller, kan minde lidt om en mere mobil Xhaka med stor pasningsradius og en usædvanligt skarp venstre fod. Det er dog spillere, som primært er interessante pga. potentialet og hvor der trods alt skal en del udvikling til, før de vil kunne spille en afgørende rolle, så det giver for mig at se heller ikke den helt store mening at at jagte i januar.
Jeg tror egentlig, at man har mere gavn af at styrke bredden i forsvaret nu til januar, og så forsøge at gennemføre generationsskiftet på midtbanen til sommer.