Redigeretons 20. maj 09:32
Det er ikke sunket helt ind i mig endnu. Jeg var tolv år, da vi vandt i 03/04 - jeg tror aldrig jeg glemmer Invincibles opstilling i hele mit liv. Det er en hjørnesten i mit liv. Dengang Arsene Wenger var en legende. Hvor man skulle have Ljungberg-hår. Hvor FIFA altid kørte og Henry var stjernen. Ham og Pires var yndlingsspillerne. Knock-off fodboldtrøjer fra Tyrkiet med Bergkamp. Hvor man diskuterede med klassekammeraterne der ikke havde fattet en skid, om van Nistelrooij skulle være bedre end Henry... Hold da kæft.
Jeg afgudsdyrkede alt omkring alle i den fodboldklub. Det var det største i en svær barndom.
Nu er jeg voksen og med tredje barn på vej - Havertz scorede vores seneste mål og slukkede tørsten.. Som nationalklenodiet Ib Grønbech sagde, er det måske ikke helt dumt: Når nu det bliver "je dreng" at "hej ska he´ Kaj".
Jeg er så glad på alle jeres vegne - men især de unges. De store følelsesudbrud over fodbold er falmet lidt med årene. Det er vel rimelig normalt. Men de unge der passioneret drømmer og elsker vores fodboldklub - hold kæft hvor I fortjener det! Jeg fældede selv en enkelt tåre, da jeg så Arsenals officielle video med Wenger fra i går - og blev mindet om en tid, hvor Arsenal var alt!
Drink it in, unge mennesker. En dag er I gamle og grimme - men lige nu er verden jeres. Arteta er en legende, Saka er vores starboy, Raya er verdens bedste keeper, Declan Rice er den største og Saliba og Gabriel er vores helte.
https://pbs.twimg.com/media/B6qaDNWIUAAv34c?format=png&name=small