Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu ved jeg ikke med dig, jeg har kun været i elite idræt selv som ung, og der gav en sejr endnu mere sult efter mere. Den følelse jagter man igen og igen.
“We’ve got him half price, we’ve got him half priiiiiiice, Declan Rice, we’ve got him half price”
Nej, den kan jeg heller ikke følge, specielt fordi det jo ikke ligefrem er gejst der har kørt den i hus.

Indtil videre er det i høj, høj grad Artetas vanvittige stædighed, insisterende facon og firkantethed, der lykkes at køre den hjem (fuld kredit). Flere spillere har lært, at hvis de (kun) gør som der bliver sagt, kan man komme rigtigt langt. Men nu er det så tid til at man mere i fællesskab finder en stil og et udtryk - der så bygges ovenpå det lidt primitive fundament. Og det kan da kun være enormt inspirerende, motiverende og fedt at være med til (?).

Jeg tror i det øjeblik vi spiller lidt mere frit og specielt de unge kan komme til at udtrykke sig mere kreativt, så bliver vi forvandlet til et endnu bedre hold.
Hvem er jeres ønsketransfer?


Med PL-trofæet, der endelig kom i hus, og en CL-finaleplads har man cementeret sig som en del af den absolutte verdenstop. Det synes jeg man skal forsøge at udnytte.

Min drøm er, at man får rystet træet i PSG (måske med en sejr på lørdag?) nok til, at et af deres offensive stjerneskud falder ned. Allerhelst Kvaratskhelia, men jeg tog også gerne Barcola. Doué slipper de ikke.

Alternativt en af de unge, talentfulde kantspillere, der løber rundt. Diomande er min favorit, men der forlyder det, at Liverpool er frontløbere. For nyligt har der også været rygter om, at man har scoutet Mika Godts i Ajax, så jeg tror, at det er venstrekanten, man vil se på at forstærke.

Smider man Kroupi oveni, så er jeg meget, meget lykkelig.
Igennem Pep Guardiolas 18 år lange trænerkarriere er der 6 trænere, der har formået at slutte højere end Guardiolas mandskab i den hjemlige liga (hvilket i sig selv er absurd). Kun én træner har formået at gøre det mere end én gang.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"specielt fordi det jo ikke ligefrem er gejst der har kørt den i hus."

A hva´? Det har da været en af de vigtigste faktorer.
https://kortlink.dk/sudv
@UdAfBusken

Jeg har tidligere også været en stor fortaler for Barcola, men jeg er efterhånden begyndt at tvivle lidt på, om han vil være en mærkbar upgrade. Tænker du stadig, at det er tilfældet?
Den med en god dribler på venstre kan jeg godt se ideen med.

PSG har en rigtig god offensiv, men i har en fin chance. Vi har mødt dem to gange i denne sæson. Den i Udinese var tæt og den i Paris løb de lidt fra os. 5-7 målscore til dem over 2 kampe. Tror i kan give dem mere modstand og ser kampen lige på forhånd.
Kan godt forstå man gerne vil have en spiller, fra det hold som Enrique så fint har opbygget.
Lautaro Martinez er nok den spiller, som jeg tænker vil have størst impact her og nu. Også fin alder. Så kan vi prøve at få solgt Gyokeres.

Ellers kunne Nico Paz også være genial som erstatning for Ødegaard, som jeg har mistet tiltroen til.
moderator
Martinez bliver 29 til august, og har udelukkende præsteret i én klub. Dén kan jeg godt nok ikke følge.

Men Nico Paz kunne være en fed type at få ind, omend en typemæssig yngre version af Ødegaard i min optik ville være at foretrække, så vi har to lidt forskellige typer til den offensive rolle.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce