Snak

Mere indhold efter annoncen
Udafbusken

Vedr. dit skriv fra igår angående Rodgers. Så er jeg enig ville være en fed handel hvis prisen er til at overkomme. (Ung og Englænder lægger dog ekstra på). Jeg tror vi henter 2 spillere til venstrekant, mistænker at er enten bliver Nelli eller Trossard solgt, måske begge 2. Jeg anser Rodgers for at være erstatningen for Trossard, også står vi og skal finde en mere out and out kant, som erstaning for Nelli.

Det gode ved Rodgers er han også giver fleksibilitet, da han også kan spille mere centralt pga. hans store frame, men alligvel virkeligt gode teknik.
Nå, nu ender jeg jo med alligevel med at skrive noget af det, jeg med vilje udelod fra det oprindelige indlæg.

Jaja, jeg havde da godt forudset, at nogen ville skrive Salah og Yamal. Andre vil senere komme til og skrive Zidane og halvdelen af det franske landshold gennem de sidste 20 år. Det handler ikke isoleret set om, at de er muslimer; det handler om, hvorvidt de faster eller ej. Og ja, du kan da uden tvivl finde yderpunkter på normalfordelingskurven, der stadig er bedre end konkurrenterne på samme niveau på trods af, at de faster, men det er nu engang den meget sjældne undtagelse. Det er endda så sjældent, at der er tale om statistisk anomali. Det er vel ingen, der påstår, at der ikke er et tab i effekt under fasten? Det lille tab er i nærmest alle situationer negativt udslagsgivende, fordi man på dette niveau jagter enhver ekstra procent.
moderator
Bestemt, og dét er da isoleret set et problem. Men det er vel stadig det samlede bidrag over alle måneder der skal vurderes, og her har Diomande et voldsomt potentiale. Nusa er ikke helt i samme boldgade.

I øvrigt kommer AFCON til at være hvert 4. år efter 2028.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg tror ikke på, at både Martinelli og Trossard bliver solgt. Det er ganske enkelt urealistisk, at vi skal have 2 helt nye spillere til at dække positionen, når ingen af dem har en realistisk mulighed for at blive trænet ind i systemet pga. VM og ekstra kort optakt. En ny LW vil som minimum have en af de 2 som reserve, hvis det skulle vise sig, at han simpelthen har brug for mere tid til at blive spillet ind.
@americano

Rogers passer på papiret meget godt som Trossard-afløser, det er jeg helt enig i. Han har nogle af de samme kvaliteter som afslutter, særligt fra distancen, men har samtidig langt mere fysik og fart.

Jeg er dog ikke overbevist om, at vi skiller os af med Trossard. Det virker til, at Arteta er blevet utroligt glad for belgieren, da han netop er en spiller, der kan og vil skabe ting selv, men samtidig er virkelig stærk taktisk og opfylder sine instruktioner til punkt og prikke.

Hvis det er Martinelli, man sælger, så skal man helst have en kant ind med tilsvarende fart.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I relation til snakken om gejst kan jeg som sagt ikke følge dig, og jeg synes virkeligt heller ikke Gabriel-eksemplet giver mening. Vi kan jo lave en parallel til en anden Gabbi, som har været langt fra at have succes, på trods af at være garant for en voldsomt gejst; Martinelli. Som sagt synes jeg du blander alt muligt sammen her, og fremstillingen om at gejst skulle have været på bagsædet for os virker decideret skør.

Der er til gengæld andre facetter, der skal arbejdes på, og som ganske tænkeligt har ført til at vi har været voldsomt afhængige af netop gejsten, når vi har skulle slide resultater i hus.

Hvis vi kalder det spilleglæde, begejstring eller inspiration istedet for gejst, så kan du vel forstå pointen i at sige at hvis det offensive spil frisættes mere, vil det virke inspirerende på de spillere som er låst af vores marathon/super nedslidende tilgang specielt sidst på sæsonen. Spilleglæde, legesyg, inspireret, eksperimenterende osv.

Man skal godt nok levere gode resultater, hvis man vil have en måned på nedsat tid.

Jeg har prøvet at køre forskellige former for faste i op til et par uger af gangen (det tvivler jeg på, at I andre har), og man er altså godt påvirket allerede efter et par dage, og det bliver værre med varmen og med hårde fysiske præstationer. Bedste eksempel jeg kan er mine ture i fitten under faste.

Til de unge mænd her i tråden uden børn og familie; prøv at faste (det er også ingen drikke) fra kl. 8 og gå så i fitten kl. 15. Prøv at se om du ikke også kan mærke forskel.
Jeg har mine tvivl om Rogers i det etablerede hestesko-spil. Han har en vildt imponerende fysisk ramme, men han slår mig ikke som en, der kan trylle en kvalificeret afslutning eller indlæg frem, som Trossard kan, når han laver det der shake-and-bake, og så er der en millimeter, og så sender han den afsted. Hvis Rogers skal være en Trossard-erstatning altså.

Det kan jo også være, Rogers skal ind på midten, og Eze for alvor skal ud på venstre?

Tilføjelse: Hvis vi altså henter ham
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Det med faste siger også noget om en evne til at kunne dedikere sig. Der er ingen grund til at overhovedet at tænke i en model, hvor vi køber ind efter de kriterier. Det virker modsat lidt forskruet og tonedøvt ift. klubben, som altid har vundet ved at være multikulturel og med en global fanbase i ryggen.
Til de unge mænd her i tråden uden børn og familie; prøv at faste (det er også ingen drikke) fra kl. 8 og gå så i fitten kl. 15. Prøv at se om du ikke også kan mærke forskel.


Det her er der jo ingen, der betvivler.

Men der er som sagt masser af eksempler på fodboldspillere på topplan, som har evnet at kombinere religion og faste med en karriere på topplan. Hvis Spiller A er bedre end Spiller B set over 12 måneder, men præsteret lidt dårligere i den måned, der er ramadan, skal man så lade være med at købe Spiller A?

Nå, nu ved vi jo slet ikke om det overhovedet gør sig gældende for nogle af de spillere, vi diskuterede. Jeg kan i hvert fald konstatere, at Diomande spillede 5 kampe i den periode, hvor der var ramadan i år, spillede fuld til i 4 af de 5 kampe og leverede 2 mål og 2 assists.
Annonce