Snak

Mere indhold efter annoncen
Romano siger "here we go" på Upson til Arsenal.
Er han en der allerede nu kan få minutter?
Lang størstedelen af de kampe har dog været i Championship, League One eller på ungdomsniveau.

MY BAD
Det er åbenbart en misrepræsentation jeg fik bragt ind, det er et heat map, der viser hvor mange minutter han har bevæget sig ud på venstrekant, ikke hvor mange gange han er startet i en venstrekant rolle. Det er selvfølgeligt noget helt andet. Det er utroligt, hvor hurtig den slags spreder sig haha, og uden at quote.
https://x.com/SamBIitz/status/2078040697400078344

Hvis han er en inside centre, der angriber i det venstre rum, gør det som Geddar siger, det bare til et endnu større problem med Hincapié og MLS, det er en løsning der kræver en fit Calafiori.
Barella som sikkert er umulig at lande, koster det halve af Bruno på papiret. Man kunne jo smide det dobbelte og lave en bedre handel.
EDIT: Nåh det er åbenbart også noget Berta har forsøgt tidligere. Prøv igen, tak.
Ifølge WhoScored spillede Morgan Rogers 55 kampe sidste sæson fordelt på følgende positioner:
Attacking Midfielder (AMC): 32
Left Winger (AML): 18
Right Winger (AMR): 3
Central Midfielder (MC): 2

Umiddelbart er mit bedste gæt, at Morgan Rogers særligt er interessant for Arteta på grund af hans evne til temposkift centralt samt muligheden for at spille på venstrekanten. Det vil sige, at han kan starte på venstrekanten og give en ny dynamik centralt, når der er brug for det.

Jeg forstår godt sammenligningen med Eze, men Rogers bringer trods alt mere fysik samt mere fart og drive.

Og særligt fysikken ved vi jo hvor højt Arteta vægter.

At vi kunne bruge pengene langt bedre, er så en anden sag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Artetas vision er at skabe et hold udelukkende bestående af centrale spillere.
Jeg vil nærmere sige at visionen er at skabe en ny version af totalfodbold, hvor holdet kun består af spillere som både kan angribe og forsvare.

Positionsspecialisterne er en uddøende race.
Hvis Rogers formår at holde et jævnt højt niveau, giver det god mening at hente en alsidig spiller der kan dække en række pladser.

Hvor meget jeg end holder af Eze, både som spiller og i kraft af hans sympatiske væsen, ser det ud til at han kommer i overskud. Måske han skal skydes af…eller indgå i en handel med Rogers, nu især Villa eller evt Newcastle (Bruno G) bliver drænet for nøglespillere
Jeg vil nærmere sige at visionen er at skabe en ny version af totalfodbold, hvor holdet kun består af spillere som både kan angribe og forsvare.

Positionsspecialisterne er en uddøende race.


Hmm, interessant perspektiv. Så giver det jo også mening man ikke går efter Barcola.

Jeg vidste faktisk ikke at Rogers var god defensivt.
Mon ikke det er Ødegaard der kan være på vej ud, Blod?
Annonce