Snak

Mere indhold efter annoncen
Tjekker lige ind igen for første gang i flere måneder.

@Geddar

Er det stadig helt umuligt at finde et alternativ til Martinelli når han kører på sit bundniveau?
Og er Rices stadig en world beater uden stærke begrænsninger, og er hans begrænsninger mht. det progressive pasningsspil og at finde de rigtige rum/pladser når han modtager mere tydelige nu :)
Desuden vil du være enig med mig I at det er et medie hype job, der bliver hjulpet af at han spiller med brystet fremme, råber og spiller med store armsving eller skal jeg komme tilbage om 6 måneder?
Rice har et fint fundament, men han er forkert skolet. I et Pep system, ville han få Grealish/Phillips behandlingen og varme bænken det første år for at forbedre hans fodbold IQ.
moderator
Nej*, ja, nej.

*Vi har allerede alternativer i truppen. Arteta kan starte med at bruge dem lidt mere.

Din anti-Rice agenda er ret vild.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg så kun halvdelen af kampen, men det ser ud til at være sæsonens dårligste kamp. En forbandet måde at afslutte et godt år.

Præstationerne har ellers været gode på det seneste på trods af dårlige resultater, men denne præstation må give grå hår i Artetas ellers flotte mørke manke.

Man kan håbe at man kan fixe spillet ved blot at få Zinchenko tilbage i startopstillingen, men det var næppe bare det som var problemet i går.
Denne uge: Arsenal (4.58) 1-4 (2.93) Opponents fra xg philosophy.

Der er helt sikkert problemer hos os, men vi er atypisk uskarpe foran mål, mens modstanderne straffer os super hårdt. Vi mangler koncentration i begge bokse.
Svaret kan være simpelt ved at købe en dyr striker, men den underperformance foran mål er alligevel mere undtagelsen end reglen set over denne og hele sidste sæson.

Jeg synes du begår en fejl ved kun at medregne de to seneste kampe. Arsenal var uskarpe mod Villa, og egentlig også mod Brighton, en kamp der skulle have været vundet med 4-0.

I det hele taget har denne sæson budt på mange chancer, men få udnyttelser af disse. Selv i de kampe der vindes med 1-0 eller 2-0 sidder man tilbage med følelsen af, at man kunne have scoret meget mere. I det hele taget er det yderst sjældent at vi vinder større end 3-0. Et eller andet fungerer bare ikke ordentlig oppe foran, og jeg tror at en verdensklasseangriber er den sidste brik der mangler.

Man bør gå benhårdt efter Osimhen til sommer, og så ellers ride nuværende sæson ud så godt man kan. Vi kommer ikke til at vinde noget som helst i år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes også det virkede underligt at han kørte Kai og Jesus forskudt når nu de har fungeret helt vildt godt sammen.. Som om der skulle laves helt om på det. Det var godt nok også en skuffende kamp at side og se. Synes på intet tidspunkt vi virkede som om vi gad at vinde.
Nu er det ikke fordi jeg synes Raya har stået dårligt på det seneste, men vi har ikke haft et Clean sheet en eneste gang hvor modstanderen har haft mere end 1 skud på mål. Kan ikke huske hvor jeg så det, men håber da ikke det er sandt.
Vi har den dårligste redningsprocent i hele premier league på bare 61,2%, og er samtidig det hold med færrest redninger.
Samtidig tillader vi meget få chancer på mål.

Det fortæller lidt en historie om at Raya virkelig ikke gjort meget godt for vores defensiv so far.

@memyselfandi

Jeg tror nu at de fleste er af den overbevisning, at Rices evner på bolden er på niveauet under de bedste i verden, og han fortsat skal udvikle sig på det punkt. Til gengæld tror jeg også, at han er i stand til at løfte niveauet her. Han har de fundamentale tekniske evner på plads og virker til at være dygtig til og interesseret i at lære, vurderet på hans udvikling i West Ham. De færreste havde nok forventet, at man købte en 100% færdigudviklet spiller.

Defensivt holder jeg på at han er blandt de allerbedste, hvis ikke den bedste, i verden.
Nu så jeg ikke kampen i går, men jeg har set de sidste kampe, og her har Martinelli været usandsynligt ringe. Det er mig en gåde hvorfor han starter med ham i går, og ikke bænker ham og bruger Jesus på kanten i stedet og Nkeitah på toppen. Jesus kan sagtens spille på kant og har været i meget bedre form end Martinelli, han mangler bare som vi ved finish. Jeg føler lidt Arteta har nogle der er fredet i han start elver og her virker det til Martinelli er en af dem sammen med Saka. Hader når spillere er fredet
moderator
Alternativt har Arteta same tilgang som Wenger havde; at unge spillere der oplever formnedgang skal spille sig ud af den, og det er en del af deres udvikling. Vi bandede jo også i perioder over brugen af fx Ramsey.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce