Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Men Tzolis kan vel være en opgradering på venstre kant?"

Det er jo lidt en "bolden er rund"-kommentar. Jovist, det kan sagtens være at han overrasker alle og bliver en top spiller på venstrekanten. Indtil videre er han "kun" en 1:1 for Trossard, og ikke en løsning på problemet, som er at der mangler en venstrekant af høj kaliber.
https://kortlink.dk/sudv
Det er jo lidt en "bolden er rund"-kommentar. Jovist, det kan sagtens være at han overrasker alle og bliver en top spiller på venstrekanten. Indtil videre er han "kun" en 1:1 for Trossard, og ikke en løsning på problemet, som er at der mangler en venstrekant af høj kaliber.


Og gunner123

Jeg er da enig i, at vi har brug for bedre kvalitet på venstre kant i kommende sæson end den forgangne. Men jeg synes også, det ser svært ud at levere en spiller, som er en åbenlys opgradering i et omfang, at man vender vinduet fra bestået til ikke bestået. Måske hjælper det med konkrete navne. Vil vinduet være bestået, hvis vi henter Yildiz for 100 millioner pund fx? (Jeg aner ikke, hvad han koster i virkeligheden, det var bare for at opsætte noget konkret).

Tilføjelse: og er der andre? Jeg ser virkelig ikke mange, men det kan være, jeg bare er blind.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
moderator
Men var det uundgåeligt vi kom hertil uden andet end en direkte erstatning for Trossard til offensiven? Det lyder jo bl.a. til at man kunne have lukket med Rogers tidligt i forløbet. Og alt tyder på at der i løbet af vinduet har været en prisudvikling.

For at tage dit eksempel, så ville Yildiz til 100 da trække markant op. Men uanset er det helt fundamentale spørgsmål om man har løst de største udfordringer eller ej.
https://kortlink.dk/sudv
Men uanset er det helt fundamentale spørgsmål om man har løst de største udfordringer eller ej.


Ja, det er jeg grundlæggende enig i. Jeg tilskriver nok konteksten for klubbens handlinger mere værdi: at der ikke er mange gode spillere, som er til at få for beløb, der er nogenlunde rimelige. I hvert fald i mine øjne.

Vi skulle have lukket Rogers tidligt, hvis det er rigtigt, han kunne fås for 80mio pund før Elliot Anderson-transferen. Det er helt sikkert. Men det er også lidt bagklogt, og jeg kan ikke komme i tanke om meget mere, som åbenlyst er forkert. Jeg er skeptisk om, at Yildiz for 100mio er bedre end Martinelli, der allerede er i klubben.

Men jeg er villig til at åbne min horisont lidt på begge flanker. Jeg synes principielt også, man skal forstærke sig som mesterskabsvindere.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Gunner123
100% enig. Det har heldigvis også været Artetas udmelding hele vejen.
Bruno offentliggjort og er bl.a. kommet med denne udtalelse:

Bruno Guimarães: “Declan Rice sent me a message: Come here and please no more fights, now we’re friends!”.

“I was happy he messaged me. I think I need a challenge like this”.

😄
Nice :)
Annonce