Snak

Mere indhold efter annoncen
Kofane og Fofana er måske de spændende folk, som vi realistisk kan hente. Nogen, der ved noget om, hvad man skal forvente af deres nuværende niveau? Eller et anslag på overgangssum?

Tilføjelse: Geddar har tidligere påpeget nogle af Kodanes styrker, men jeg husker dem sådan lidt halvt. Tager gerne mod en genopfriskning, hvis nogle vil forbarme sig!
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere. Få jer et brugernavn, hvis I vil tages alvorligt!
Ornstein: 🚨 BREAKING: @FOOTRAL REPORTS TODAY that Kenan Yıldız could be an Arsenal player as early as NEXT WEEK! 🔴
Arsenal are pushing to complete the signing of the #Juventus star, with talks progressing behind the scenes. 👀🔜@TheATHLETIFC

Er der nogen, der har fulgt ham? Stort talent uden tvivl og fed tilføjelse, men han kommer vel næppe til at løfte niveauet gevaldigt på nuværende tidspunkt. Eller hvad?
moderator
Han er virkeligt dygtig. Højt teknisk niveau, driver bolden godt, godt blik for medspillerne og selv en god trussel. Eneste udfordring er, at han nok typemæssigt minder for meget om det vi allerede har i Tzolis og dels Eze.

Vi spurgte ind til ham tidligere i vinduet, men der afviste Juve blankt at sælge.
https://kortlink.dk/sudv
Også mine tanker ud fra nogle YouTube videoer. At han minder ret meget om Tzolis. Men det lyder til, at han godt kunne lande i folden indenfor kort tid.
moderator
@Colchoneros

Fair nok, jeg ændre kriterierne ift. dét du stiller op. Til gengæld ændrer jeg det jo sådan set bare tilbage til det klubben helt tydeligt går efter, og det størstedelen herinde efterspørger. Det er jo ikke bare en opgradering for Trossard og Gokke, det er fuldgode startere. Så at fremhæve spillere som Schjellerup, Gittens, Alajbegovic, Noa Lang, Leao, Thuram, David m.fl., samt højrekanter giver ikke mening. Derudover er der jo fortsat nogle ret tydelige mentale kriterier spillerne holdes op imod, hvorfor en spiller som Osimhen sandsynligvis reelt er diskvalificeret.

"Vi har også hentet en 16 årig Donczew som er venstre midt."

Og hvad så? Vi har også hentet en 9´er i 16-årige Vincent Joseph, men det er jo irrelevant for snakken her.

Hvad angår Nwaneri, så ville han fortsat have været tredjevalg (at best) på sine to postioner. Han ville praktisk talt ikke få spilletid. Skulle vi så have undladt at hente Eze, og bevidst stå svagere på 10´eren, i et år hvor ambitionen var mesterskabet? Eller skulle han være blevet på yderste mandat, mens han selv ønskede mere spilletid? Udlån var det eneste rigtige i den situation, og indledningsvist lignede Marseille under De Zerbi en fin læreplads, selv uden fast spilletid. Og han fik jo sådan fint med spilletid, indtil De Zerbi blev fyret, hvilket klubben selvfølgelig ikke kunne forudse. Derudover ved vi ikke om det har været helt spildt. Det er ikke unormalt, at talenter vokser mentalt efter udlandsophold. Det blev helt specifikt fremhævet for Smith-Rowe, da han var i Leipzig.

Som sagt sker det bare nogle gange at klubbens ambitioner og dét man kan tilbyde et stort talent på den korte bane ikke stemmer overens med spillerens behov på den korte bane. Det betyder ikke det bare er mega dumt og dårligt af klubben....
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Geddar
Dem med kursiv er bare tilgængelige på markedet, som man måske kunne have gået efter. Overstregede er videre.
Hvad angår Nwaneri, så ville han fortsat have været tredjevalg (at best) på sine to postioner. Han ville praktisk talt ikke få spilletid.


Da Ødegaard og Merino blev skadet og der kun var Eze, og da Madueke svingede for meget - ville der have været spilletid. Han er kun 19, og det var rigeligt mandat pt.

Og ja det var fint med udlejning også, men ikke som grundlag til ikke at ville give ham chancen igen. Det er indlysende, der kan ske ting på et fremmed hold, specielt for udlejede spillere. Men igen, skal man have et minimums kriterie så man kan backe spillerens udvikling op. Ikke mindst når spilleren er et lysende talent, der faktisk har bevidst sig til at kunne gå an på PL niveau allerede.

En udlejning mere må være det absolut mindste man kan gøre nu.

Det kan være en spiller der er 300 mil værd nu, men efter en sæson være ufatteligt meget mere værd. At tænke på at skyde dette potentiale afsted er forkert.
Kig på hvad der er blevet givet for gode Engelske spillere, der skifter til andre PL klubber. Ethan Anderson og Rogers er højt sat i den ene ende efter en sæson, men det ville flere af Bournemouths folk også være.

Det er ligesom snakken med MLS, han burde gå til over 100 hvis Anderson koster 130, han har været afgørende i to CL kampagner.

Begge spillere er for lavt sat når der snakkes om at fyre dem af i byttehandler. Også selv om økonomien skal gå op.
Vi er altså også vinderholdet, det skal priserne også afspejle.

Ærlig talt, hvis vi henter Yildiz, så synes jeg vi igennem det her vindue har opgraderet på venstrekanten, og samtidig har vi også opgraderet på midten ved at få Bruno ind. Alt i alt, et godt vindue, da det er svært at opgradere et hold der allerede er så godt. Det eneste vi mangler at opgradere at angriber positionen. Så kan man sku ikke rigtig ønske sig mere fra det her vindue. Jeg håber stadig vi sælger Havertz og Gyokeres. Men har ingen idé om hvem der skal ind. Jeg er skeptisk omkring Alvarez. Det ligger op til en helt anden måde at spille fodbold på, og jeg tror ikke bare at holdet kan skifte system fra den ene dag til den anden.
Colcho,

Hvis man skal prøve at se det lidt større perspektiv, hvordan ser du så, at man får integreret både Nwaneri og Dowman på førsteholdet, når man i forvejen har Saka, som forhåbenligt fortsat vil være en profil i hvert fald et par år endnu?

Ser man kynisk på det, så er der for stort et overlap mellem de to til, at de kan udvikle sig til at blive en profil på holdet parallelt. Den enes succes vil formentlig komme på bekostning af den andens. Dowman virker til at være nøkket mere talentfuld og også længere i sin udvikling (for alderen) end Nwaneri, så sidstnævnte vil nok desværre trække det korteste strå.
moderator
@Colchoneros

Det giver vel kun mening at nævne spillere på listen over muligheder, hvis de opfylder dét klubben mener de skal kunne?

"Da Ødegaard og Merino blev skadet og der kun var Eze, og da Madueke svingede for meget - ville der være spilletid. Han er kun 19, det var rigeligt mandat."

Da Nwaneri blev udlejet var Ødegaard i fuld gang, og havde været det noget tid. Og Merino blev skadet efter Nwaneri var blevet udlejet. Skulle man så have holdt på Merino fordi der måske kunne komme en skade, hvilket betød, at han i en kortvarig periode kunne være andetvalg på en position? Hvis du nu er Nwaneri og er på jagt efter mere spilletid, ville det så lyde lokkende?
https://kortlink.dk/sudv
Annonce