Snak

Mere indhold efter annoncen
Arsenal XI vs. Coventry City: Raya; White, Mosquera, Gabriel, Calafiori; Rice, Lewis-Skelly, Ødegaard; Saka, Tzolis, Havertz.

Arsenal subs: Arrizabalaga, Hincapie, Eze, Gyökeres, Madueke, Nwaneri, Merino, Zubimendi, Dowman.

Stærk bænk når man også ved at Saliba, Timber, Bruno, Martinelli, Jesus, Vieira og Konsa er på tribunen.
moderator
@Ottsen

Det ville vel omvendt være ærgerligt at skabe forhindringer for os selv ift at stå med den rigtige spiller om et par sæsoner, hvor modstanderne jf din argumentation vil stå stærkere. Jeg mener ikke truppen behøver Alvarez for at hente et nyt mesterskab i år, men det netop er tidspunktet til at investere frem mod de kommende sæsoner.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
Ikke så overraskende Arteta starter så stærkt som muligt med henblik på at kickstarte PL sæsonen. Testen ligger nærmere i disponeringen i kommende måneder.
https://kortlink.dk/sudv
Er sku glad for vi starter med det stærkeste vi kan.
Der er også 10 dage til næste kamp.. så der er tid til restitution.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ikke restitution som bliver problemet i dag, men mere at at de spillere som kom sent hjem fra VM er langt fra topformen. Coventry har haft en langt bedre optakt til denne kamp fordi de ikke har været forstyrret af VM.

Coventry bør selvfølgelig ikke være et stort problem, men chancen for at vinde ville være større hvis kampen lå nogle uger senere.
45 - Arsenal are unbeaten in 45 consecutive Premier League home games against promoted sides, the longest such run by any team in the competition’s history (W40 D5).

Daunting.
Problemet med at argumentere for investere med udgangspunkt i nuværende situation er, at der ikke findes en situation, hvor man ikke kan lave det argument.

Har man vundet mesterskabet? Jamen, vi skal bevare styrkepositionen!
Er man blevet nummer 2? Vi skal pinedød over målstregen og vinde det store trofæ!
Har det været en lortesæson med underskud? Vi skal investere for ikke at komme yderligere bagud.

I min optik virker det til, at man gør det rigtige ift. tilgange: Man identificerer behov i truppen, og derefter ser man på udbuddet på markedet. Problemet er så bare, at udbuddet er elendigt ift. at adressere de største behov.
Mikel Arteta on Bruno Guimaraes:

"He had a slight tension in his groin. He hasn´t done a pre-season, he only had four or five days before that [Man City] game. We have to take a lot of new stuff for him as well. We need to take it bit by bit." #afc

@Vingummibamsen:
Det lyder ikke så slemt, vel?
Jeg ved ikke om der er andre som ser den danske optakt til kampen, men hold nu op jeg synes Peter Schmeichel er en klaphat at høre på.

Han er altid så pisse negativ.
Always Forward - CHAMPIONS OF ENGLAND 25/26
Annonce