Snak

Mere indhold efter annoncen
I forhold til træthed så er nærmest alle spillere på topholdene ved at være trætte nu her sidst på sæsonen

Synes nu vi så atypisk trætte ud. Mere end jeg tidligere har set.
Om det blot er Bayern kampen der lurer i bevidstheden, som en anden skrev, kan man selvfølgelighed håbe på.
Men scorer Trossard på den kæmpe chance hvor Martinez laver en fantastisk redning i 1. halvleg, så er kampen en helt anden - så skal Villa jo helt frem

Fodbold kampe er tit helt ned på de små marginaler.
https://x.com/WhoScored/status/1779838329543897200

Vidste det stod meget skidt til, men alligevel ikke så skidt. Jeg synes nu godt vi kan beholde ham til sommer, som reserve for Saka og Martinelli på kanterne. Men der skal nok en angriber ind. Havde Gyokeres ikke været så dyr, kunne han være et bud. Kan virkelig også godt lide Watkins, men han er nok også for dyr.
Jeg forstår ikke den GJ-hate. Manden er vel verdensklasse til nærmest alt på 3 forskellige positioner, lige bortset fra at score mål (som han jo ikke er decideret elendig til, bare dårligere end andre strikers).

Behold behold behold, medmindre hans nuværende skadesproblemer fortsætter. Han er så god, når først han får nogle minutter i benene.

Watkins er god, men han tager dig ikke til City-niveau. Vi skal helt derop.
Tror da ikke der er et had til GJ, han da et sympatisk bekendtskab. Men tallene og øjetesten lyver ikke. Han har selv udtalt, at han ikke ser afslutninger hos ham selv, som en styrke. Er da enig i at Watkins ikke er level A, men han ville da være en større opgradering på afslutningsfronten, og kan tilmed meget af det samme som GJ. 10 assist bla.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skal vi smide masser af millioner for en angriber, skal han være fra aller øverste hylde. Om så Watkins forbedrer angrebet, så ville man vel betale +80m for hvor mange procents forbedring? 10%? Og det er på afslutningerne (som selvfølgelig er super vigtigt).
Resten gør GJ mindst lige så godt og kan som nævnt udføre det fra 3 forskellige positioner. Skal man bruge de penge, vil jeg hellere man smider 20m oveni efter Osimhen, der kan løfte niveauet væsentligt højere. Ellers går man mere sidelæns end fremad.

Øjetesten? Gj ændrede for under en uge siden kampen mod Bayern med et skill-set, som ingen andre i truppen har. De driblinger ser du ikke fra Watkins, eller nogen anden AFC-spiller for den sags skyld.
Apropos Villa-kampen og træthed:
Watkins udtalelse efter kampen: "I could see they were getting a little bit tired. Even though we played Thursday night I feel like we had the legs on them."
GJ har den dårligste conversion rate i hele ligaens angriberpool. Så kritik er vel fortjent på den del.
Bestemt. Man skal bare ikke kaste babyen ud med badevandet.
Målræven

Som jeg skrev i første oplæg, så advokerer jeg jo netop for at beholde ham, på grund af hans positionelle alsidighed. Med øjetest mener jeg hans afslutninger. Her har han ikke det der skal til for at være vores førsteangriber. Skrev også jeg ikke så Watkins værende relevant, pga. prisen.
Annonce