Redigerettors 18. apr 2024
Ærgerligt at Champions League eventyret sluttede her, men lad os være realistiske; den var ikke gået længere end semifinalerne.
Lad os nu i stedet håbe, at fokus på Premier League og de resterende kampe kan være på 100%, og at spillerne har det sidste juice i sig til at trække resultaterne hjem.
Som andre har nævnt, så ser spillere som White, Saka og Ødegaard meget brugte ud, men der er bare ikke plads til at give dem et hvil nu.
Vores spil i går frustrerede mig til tider. Vi har simpelthen ingen trussel i venstre side med Martinelli pt. Han er stoppet med at udfordre sin direkte oppasser, og det er en skam, for han var så dygtig til det. Derudover savnede jeg en større "box presence" fra Havertz, som ofte bare blev flyttet lidt rundt på må og få af Bayerns forsvarsspillere. Jeg ved, at han ikke er en naturlig 9´er, og jeg håber godt nok, at det er en prioritet til sommer.
Vi er desuden stoppet med at score på dødbolde. Modstanderne har simpelthen taget ved lære af Porto, og ligger sig bare ned, når bolden bliver svævet ind, og straks lyder fløjten.
Både ved dødbolde, og ved vores generelle spil, savnede jeg i går fleksibilitet og en evne til at overraske. Vi forsøger os for ofte ned ad højre side, og dét til trods for at Tuchel sågar var ude på forhånd og sige, at det er sådan vi forsøger at spille. Saka er træt, ellers burde han have været i stand til at køre mere rundt med Mazraoui end var tilfældet.
Laimer på ryggen af Ødegaard hele kampen virkede også effektivt for Bayern i første opgør, så vi burde have tænkt en plan b til at omgås det i går.
Alt det sagt, så er det dog utroligt dejligt at være med på det her stadie igen, hvor en semifinale i Champions League var på spil.
Det er ikke mange år siden, at man så holdet ryge ud til Sporting CP i Europa League (eller Olympiakos.. gys!) og sjoskede rundt i en tilstand af middelmådighed.
Onwards and upwards og giv den så gas mod Wolves i weekenden! Jeg savner at fejre en scoring.