Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Var den ikke helt vildt rød, den tackling af Jackson?"

Det mener jeg ikke. For mig ligner det hverken en bevidst hændelse, eller at han kommer fuldstændigt ukontrolleret ind i en tackling. Men grimt så det ud.
https://kortlink.dk/sudv
Nu synes jeg helt generelt ikke sådan en tilfældig tackling skal give rødt efter 5 minutter - men når man ser hvad der ellers gives rødt for, så er den vel soleklart til rødt.
I min bog er den f.eks. langt værre end den Rashford fik rødt på mod Jelert.
moderator
Argumentet skal vel ikke være, at fordi der gives andre tvivlsomme røde kort, så skal der være rødt her. Der er nogle helt konkrete kriterier, der skal til før man snakker om rødt kort. Ingen af dem mener jeg var til stede her.
https://kortlink.dk/sudv
Men det er vel også 2 forskellige turneringer med 2 forskellige linjer? Der bliver generelt bare tilladt mere i den engelske liga en i champions league, så skulle man måske sammenligne med en lignede situation i ligaen.
Juventus og FCK fan
Wauw Saka......
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu må Trossard da for fanden ha cementeret at han skal være førstevalg på den venstre fløj
Der bliver sovet lidt i det forsvar.
Shit det er ikke engang fordi de presser særlig hårdt på og alligevel kan de ikke spille bolden rundt.
Flotte detaljer af Saka + Rice.
Der er nogle helt konkrete kriterier, der skal til før man snakker om rødt kort. Ingen af dem mener jeg var til stede her.


Enig. Jeg synes bare ofte de kriterier bliver fortolket alt for restriktivt. Jeg synes der skal meget til at få rødt, da det er en kampafgørende og kampødelæggende beslutning.
Annonce