Snak

Mere indhold efter annoncen
Okay, det blev upræcist formuleret fra min side fordi jeg hverken ønsker Partey i forsvaret eller på midten. Men vi er 100% enige om forsvaret.

I boldbesiddelse er min drøm at Zinchenko kan sætte venstresiden bedre i scene når han flyder ind på siden af Rice i fase 1 og derefter søger Havertz og Martinelli i fase 2. Saka, Ødegaard og White skal tage deres vante roller i højresiden og så skal Rice dække det resterende rum på midten med og uden bold.
Jeg glæder mig i øvrigt voldsom meget til at se Gabriel tilbage i forsvaret. Han har tidligere haft tendens til at lave nogle uheldige indgreb, men han har udviklet sig flot over en lang periode og efter VM leverede han på et imponerende niveau gennem hele foråret uden store udfald.
moderator
@KLN

Ok, der ser jeg så hellere vi går efter at lukke ned for Uniteds centrale midtbane, og dermed Rice på 8´eren og Partey på 6´eren. Jeg synes de bedste resultater i de store kampe kommer, når vi virkeligt formår at eje den centrale midtbane. Og jeg mener ikke Havertz er tilstrækkeligt integreret til sådan en kamp.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg forestiller mig også, at vi får Partey-Rice at se på søndag, hvis Zinchenko er klar igen. Den konstellation giver umiddelbart den bedste platform for at dominere midten og dermed få kontrol over kampen.
Det bliver spændende, om Havertz spiller 9´er mod ManU. Han giver jo en helt anden mulighed for at spille med lange bolde.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
The times melder at vi skulle være klar til at sælge ESR

https://x.com/siphillipssport/status/1696408139757760981?s=46
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Synes godt nok det er svært at se hvem vi skal hive ind som forstærkning til holdet. Køber man en stærk spiller, kommer det jo til at gå ud over andre. Kiwior og Tomi bliver formentlig de største tabere. Og vil andre spillere, der endnu ikke er helt etablerede så ønske at skifte til os i fremtiden?
På VB har vi: Zin, Kiwior, Tomi og Timber.
På LCB har vi: Gabriel, Saliba, Kiwior, Tomi
På RCB har vi: Saliba, White, Timber, Tomi
På RB har vi: White, Tomi, Partey, Timber.
Det giver ret mange muligheder.
Renser man det op så hvert navn kun fremgår på 1 plads, er billedet selvfølgelig noget væsentligt andet:
På VB har vi: Zin, Tomi.
På LCB har vi: Gabriel, Kiwior.
På RCB har vi: Saliba, Timber.
På RB har vi: White, Partey.
Så peger billedet i retning af at der måske er brug for en ekstra grundet Timbers skade. Særligt hvis Arteta regner med at give Partey minutter som midtbane spiller.
Vi får dog en udfordring med at holde så mange spillere tilfredse. Særligt i lyset af hvor lidt Arteta hidtil har vist han vil rotere.
Hvis Gabriel kun får 5 starter før jul, så kunne man nemt frygt han tager til Saudi i det nye år. Der var sidste sæson flere nyheder om at Tomi var utilfreds med sin rolle.

Generelt har Arteta en stor opgave i at holde truppen kampdygtig.
ESR, Nelson, Vieira, Trossard og Jorghinho bør også alle få nogle chancer.
Forhåbentlig, kan vi finde en balance, hvor de spiller nogle af kampene før eller efter CL opgør og måske efter landsholdspauser. Men jeg ser det som det punkt hvor Arteta måske har sin største udfordring foran sig - måske efter lige at få spillet til at klikke her i første omgang.

På udgangs siden ser der ud til at ske lidt. Balogun tæt på Monaco, Tierney allerede i Spanien og så begynder den første røg vedr Holding at melde sig.
Ubehagelig læsning omkring Smith Rowe. Det vil være en sorgens dag, hvis man sælger ham. Specielt til Chelsea. Jeg skal dog se ham i en Chelseatrøje i levende live, før jeg tror på det.

Kort opdatering om lånespillere: Patino startede igen inde for Swansea og spillede eftersigende en rigtig god kamp. 1 assist, 2 key passes og 13 final 1/3 entries samt 11/19 vundne dueller og 3/3 succesfulde tacklinger. Han er startet inde de seneste to kampe og har allerede lavet to oplæg. Egentlig lidt spøjst at se, hvor meget han opererer i de samme rum, som Xhaka gjorde det for os.

Mika Biereth blev skiftet ind med 35 minutter igen i sin debut for Motherwell og vendte egenhændigt kampen med et mål og et oplæg. Siden er han blevet knæskadet og forventes ude i tre måneder. Træls.

Norton-Cuffy er netop blevet sendt til Milwall på lån. Han startede inde og spillede 70 minutter i weekenden.

Marquinhos er sendt til Nantes i Ligue 1 hvor han har fået et par korte indhop her i starten.
Det er fandme en falliterklæring at hente Havertz ind og smide ESR den anden vej, sorry to say, men der synes jeg teamet skyder helt ved siden af hvis det er sandt. I følge mig passer ESR langt bedre til den rolle Havertz har nu
Gabriel og nu ESR. Der er godt nok en del af vores gode spillere der rygtes videre. Jeg håber virkelig ikke det passer.
Og hvis en af dem eller begge ryger, skal det fandme være fordi man har nogle gode erstatninger linet op.
Annonce