Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej der er klart nogle knægte der er bedre til at håndtere den hype og pres end andre (vi elsker jo netop Mainoo for hans enorme ydmyghed af samme grund), men det mest bekymrende er vel hvis der er en grådig agent der har for meget at skulle have sagt ift. de sportslige valg.

Hvis han ender i United som vel anses som favoritter når man direkte nævnes af Ornstein på den måde, så håber jeg det er fordi man har lagt en bedre plan for hans udvikling end Arsenal oveni hvad der nok er et bedre økonomisk tilbud. Der er trods alt ikke noget galt i at køre med et større budget til sit akademi med større lønninger hvis man stadig får udviklet spillerne, men igen er det ret bekymrende hvis det er en agent der styrer løjerne.
Manchester United Brøndby IF
Så vidt jeg kan forstå har Arsenal tilbud en stor kontrakt til ham, så vælger han os fra skulle det ikke være pga. løn-kronerne.

Foruden det der i forvejen nævnes, mon så ikke også Artetas evne til at overtale spillere til at skrive en ny kontrakt, for at de derefter knap nok ser banen i et helt år (Nelson) også spiller ind i beslutningen?
Det er rigtigt at Chido skrev med Elite Project Group i april, og det har uden tvivl været for at finde en rigtig god aftale - sportsligt men så sandelig også økonomisk. De har rigtigt nok gjort det i Arsenal med Eddie og Balogun. Saka også i øvrigt, som jeg mindes gik ind i sit sidste kontraktår, men der har nok været velvilje fra både klub og spiller i det tilfælde.
De også været skarpe på den økonomiske side for Lavia og Sancho.

Jeg hælder dog også til at tro, at Chido er på udkig efter, hvilken plan der er bedst for ham. Udefra er der nok en ganske lige vej til førsteholdet for ham hos os, hvis han reelt kan tage de rigtige skridt op. Men andre klubber kan have andre planer i deres tilbud, der indebærer lån eller lignende, som vi ikke har. Det kan også være, at det er for at få et bredt perspektiv, og at han så skriver med Arsenal alligevel. Det tyder dog ikke på det.
Arsenal. Lyngby. Tranmere. "Vi skal ikke tro, vi er så gode, som vi er."
moderator
"Men andre klubber kan have andre planer i deres tilbud, der indebærer lån eller lignende, som vi ikke har."

Dét kan selvfølgelig være en faktor, da vi, somvendt tidligere i tråden, ikke har været videre gode til den del af talentudviklingen i ret mange år.
https://kortlink.dk/sudv
Vi skulle eftersigende være millimeter fra Calafiori, jf. Romano. €45 inkl. add-ons er vanvittig godt købmandsskab, når Everton f.eks. ville have det dobbelte for Branthwaite. Vildt hvad et britisk pas gør ved prisen.

Direkte link: https://www.instagram.com/p/C9pDiU-Imqo/
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er første signing i hus. Spændende hvad der yderligere kommer ind og ud.

Ang. Chido læste jeg idag at udover Utd, var det Bayern, Newcastle, Monaco og Frankfurt der havde snakket med Chidos bagland. Monaco har været gode til at udvikle talenter de sidste mange år og der er kortere vej til første holdet. Newcastle kan kun tilbyde en bedre løn, da det er ret nyt med deres projekt. Håber ikke han vælger Utd, som rygterne går på🤞

Edit: kan se at bold.dk har lavet en artikel omkring Chido idag.
Jeg synes ikke han lignede en der uden problemer kan vælte Eddie af pinden som 3 valg i den nære fremtid. Har kun set et par enkelte kampe for Arsenal, og så selvfølgelig U-em. Men talentet er der da. Fysikken fylder bare voldsomt meget i hans spil, og uden den fordeler jeg ikke sikker på han slår igennem så nemt.

Hvis han ikke har tålmodigheden til at slå igennem her, er det vel ikke en spiller vi skal satse på uanset.
Som andre skriver er vejen forholdsvis kort på 9eren her.

Jeg er ikke så pessimistisk ang akademi. Det har langt fra været perfekt, men der er stadig positive ting. Nwaneri ligner en der får gode minutter i år, og bliver indlemmet stille og roligt. De seneste videoer bidrager til fortællingen om Ødegaard som mentor ham.

Kan vi hale en spiller ind med kvalitet et sted mellem saka/ESR fra egne rækker hver 2-3 år, og enkelte der kan udfylde rotation pladser, så er vi jo godt dækket ind på sigt.
Salgssiden skal forbedres. Men det er en proces.

Jeg håber da Obi bliver et par år, så man kan se om potentialet vitterligt kan bære ham ind på senior niveau. Men skulle han vælge manU så tænker jeg umiddelbart ikke det er det største tab i nyere tid.. (bookmark til senere brug når han scorer 40 debut sæsonen)....
Min primære fortrydelse med Chido er at man mister brugbare pure-profit skillinger for ham.
Det er utrolig sjældent man får en stjerne angriber op fra egne rækker som topklup. Hvornår skete det sidste hos os?
https://www.reddit.com/r/Gunners/comments/1e7ezjf/calafioris_new_trim/

Med den hårstil som Calafiori ligger for dagen, burde vi næsten trække buddet tilbage...

Ej, spøg til side, glæder mig til forhåbentligt, at se ham i en Arsenal trøje snart, vores forsvar ser ud til at være rimelig godt dækket ind efterhånden.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
En skam med Obi Martin, men der må også være en grænse for, hvor langt man vil strække sig for disse talenter. Jeg kunne godt mistænke, at United har tilbudt ham en større lønningspose. Sådan er det. Det må i stedet handle om så småt at få integreret de talenter, man har på professionel kontrakt, nemlig Nwaneri og Lewis-Skelly. Sidstnævnte startede faktisk inde i træningskampen mod Leyton Orient i går på en slags indadvendt venstre back.

Til gengæld ser det ud til, at Calafiori er ved at være i hus. Jeg må tilstå, at det er en signing jeg er voldsomt begejstret for. Han er som skræddersyet til Artetas system og har fået en god uddannelse under Thiago Motta. Det er efterhånden en voldsom kvalitet og bredde, man har fået ind i bagkæden.
Annonce