Snak

Mere indhold efter annoncen
Nogen der så kampen i nat? Virker ikke særlig overbevisende.


Baseret på hvad? Spøjs konklusion hvis man ikke har set kampen.

Halvsløj indsats i første halvleg, hvor man ikke rigtig var i stand til at kontrollere kampen men alligevel blev straffet på kontraen af Liverpool og særligt Salah. Han skal aldrig have lov til at score det første mål (det var formentlig heller ikke sket med Rice og Saliba). Man fik dog skabt en del halve chancer, hvor skarpheden manglede. Martinelli var igen meget livlig.

Anden halvleg var glimrende, hvor man pressede Liverpool i bund og dominerede stort set fra start til slut, dog uden at det udmøntede sig i scoring. Havertz spillede venstre 8´er, hvilket jeg virkelig ikke er fan af. Samtidig var han dog nok Arsenals bedste på dagen. Partey skal til gengæld holdes så langt væk fra græsset som overhoved muligt. Hold op hvor er det gået ned ad bakke for ham. Efter at han har mistet så meget fart og fysik, er det blevet tydeligt, at han egentlig ikke er en specielt intelligent fodboldspiller, men primært har været velsignet af en god fysik og et kælent touch på bolden. Jeg siger det gerne igen, jeg havde taget Elneny over denne version af Partey 10/10 gange.

Lewis-Skelly leverede til gengæld et fremragende indhop. Den modenhed, han har udvist faktisk i alle tre kampe, har imponeret mig og overrasket mig. Hvis man har set ham på ungdomsniveau, har det allermest iøjnefaldende jo været hans fantastiske drev på bolden og driblinger gennem midten, men det har man nærmest ikke set her i pre-season (bortset fra en enkelt gang i nat, hvor Bajcetic fik en tur i karrusellen). Derimod har han været virkelig skarp i pasningsspillet, sluppet bolden hurtigt og taget gode beslutninger, ligesom han har været virkelig stærk i duelspillet. Jeg havde egentlig troet, at han skulle bruge et år eller to mere, før han var klar til seniorfodbold, da han modsat Nwaneri til tider har set ret upoleret ud ift. spilforståelse og taktisk overblik, men jeg synes faktisk at han i pre-season har vist, at han er klar til det. Måske først på et lidt lavere niveau end for Arsenal.
@Søn
Nej det var det ikke. En United kilde snakkede længe endda om at han havde været på besøg på Carrington og endnu tidligere at han også havde tilbud fra Bayern blandt andet. At denne Nigeria Soccer side så siger at han er færdig i Arsenal senere uden kilde er sgu let købt. Det stod i kortene længe inden de “breakede” det at han ville forlade Arsenal.

@UAB
Helt enig. Jeg prøver bestemt ikke at svine alle Arsenal fans til, men det her er en af de bedste klubtråde og som regel bedre til kildekritik synes jeg. Måske tog jeg lidt af artikeltråd energien med herind da jeg svarede på goats indlæg, og det beklager jeg, men det er altså ret vildt at nærmest samtlige Arsenal fans bare æder det der tweet råt for at kunne tillade sig at kalde en 16 årig knægt en masse ting når ingen ved om det passer.

Skal man først spekulere i det så virker det først og fremmest som et fravalg af Arsenal fra hans side inden han så valgte sin næste klub. Hvorfor ved jeg ikke, og det kan sagtens være økonomisk motiveret men jeg reagerede først og fremmest på det her “jeg har læst et sted at han er pengegrisk” som flere Arsenal fans (ikke jer alle), også danske på bold har kørt med uden at nævne kilden. At de her twitter sider gør det er jo ikke overraskende, de skal jo tjene deres penge på Elons engagement pis..

Sorry for at vælte ind og svine jer, lad os sige at det var det om det emne herinde indtil de 30k evt. bliver bekræftet. Held og lykke med sæsonen, jeg vil igen heppe på jer mod City og Liverpool, også selvom United åbenbart er jeres ærkerivaler foran Spurs som jeg så en skrive :)
Manchester United Brøndby IF
@Deebo

Fair nok. Jeg vælger at stole på dig så i stedet for den Arsenal side, hvor jeg læste det.
@Søn
Måske har de adgang til hans løn fra United, men det skulle så være fra spilleren eller agenten og de er jo næppe interesseret i at den leakes for at han fremstår som pengegrisk. Den her lå dog lige til højrebenet hvis man fulgte med i udviklingen så den kunne jeg også have “breaket” og håbet han ikke ændrede mening :)

Jeg opponerer bare imod at man tager sådan en kilde for gode varer og på den måde retfærdiggøre den opfattelse af ham før det er bekræfter af lidt mere troværdige kilder. For mig ligner det at ingen ved det, for ellers havde andre end Metro vel fulgt trop på den juicy historie.

Og det var også det fra mig om ham. Det lover jeg :)
Manchester United Brøndby IF
@UAB

Baseret på meget, meget lidt, men dog højdepunkter. Derfor skrev jeg virker. Og derfor efterspurgte jeg nogen, der faktisk havde set kampen for at kunne skaffe mig et bedre grundlag for at vurdere indsatsen.

Tak for resumeet!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Deebo
(...)også selvom United åbenbart er jeres ærkerivaler foran Spurs som jeg så en skrive :)

Det er meget udbredt blandt danske arsenalfans at have ManU som større rival end Spurs, selvom ortodoksien egentlig dikterer, at det skulle være omvendt. Jeg tror endda, at det er så udbredt, at det er normen.

Selv synes jeg, at Chelsea er vores største rivaler, men i mine øjne er ManU også en større rival, end Spurs er.

Jeg tror, at du skal forstå det sådan, at indtil Eriksen kom til Spurs, mødte man nærmest aldrig en Spurs-fan, og det var af samme grund aldrig dem, man skændtes med i grundskolen eller gymnasiet.
Jeg tror, at du skal forstå det sådan, at indtil Eriksen kom til Spurs, mødte man nærmest aldrig en Spurs-fan, og det var af samme grund aldrig dem, man skændtes med i grundskolen eller gymnasiet.
Fair nok. Jeg var overbevist om at Arsenal-Spurs rivaliseringen var ligesom United-Liverpool at uanset hvad var de to klubber altid hinandens ærkerivaler selvom det er klart at de to klubber historisk er noget mere jævnbyrdige end jeres. Men ja måske er den anderledes for danske fans da man har manglet en modpart.

Jeg havde egentlig også troet at rivaliseringen mellem Arsenal og United var døet lidt ud siden midt 00´erne og især siden SAF og Wenger stoppede. Lad os håbe at den bliver genoplivet i fremtiden :)
Manchester United Brøndby IF
Hvor lang tid har Arteta lige været træner for os? Synes tiden er fløjet afsted! Fedt med gode tider, og en ikke så langt deroute som Man U efter de udskiftede en træner der havde sidet på posten længe ligesom med Wenger. Det frygtede jeg virkelig! Hvis vi lander Merino, hvad ser i så som vores næste træk på markedet? Jeg synes stadig vi mangler en CM mere, plus en stærk venstrekant og stærk angriber, men tror kun på vi får en mere af de muligheder
moderator
@Deebo

"men det er altså ret vildt at nærmest samtlige Arsenal fans bare æder det der tweet råt"

Skulle vi nu ikke lige.....

@Chapton

Siden december 2019. Og ja, der gik lige et par år, og Artet havde da også en svær periode, men ellers genopbygningen sket ok hurtigt, når man tænker på hvor store dele af organisationen der også er skiftet ud i.

Ift. behovene synes jeg meget handler om afgange. Ellers har jeg tankerne lidt på følgende:

- Sælg Jesus og Eddie og hent ny stærk førstereserve til 9´eren og en til fremtiden.
- Sælg Partey og hent en up and coming 6´er, der er stærk på det defensive.
- Sælg Ramsdale og hent ny solid backup
- Sælg Nelson og hent en ung kant til periferien
- Ryk Nwaneri frem i hierakiet.
https://kortlink.dk/sudv
Forudsigelse herfra. Vi signer Merino og så ikke flere. Og det er egentlig også fint med mig.
Annonce