Snak

Mere indhold efter annoncen
Øh jo? Det vigtigste ved hele er da at man dømmer ens i begge ender. Er linjen tynd for det ene hold, skal den være tynd for begge hold.


Så du mener altså også at man fremover i en kamp ikke skal give kort for stemplinger, rive spiller ned som sidste mand etc. hvis dommeren i starten af en kamp laver en fejl ved ikke at atraffe en forseelse nævnt i loven? Så skal man bare se bort fra de regler resten af kampen?
Jeg hader dommerstandarden!!! Ja det er dumt af Trossard. Men når 22 spillere ser at Doku kan gøre det uden at blive straffet, så man de jo tænke, at den når går i kampen.

Men næææ nej. Det er seriøst så pisse dårligt!

Og nu går dommerne kun ud og svare på denne specifikke situation men kigger ikke på hele billedet ligesom i Brighton kampen. Det er seriøst til at brække sig over
Det vigtigste for dommerne er præcedens i kampen.

Det her tenderer til matchfixing.

Øh jo? Det vigtigste ved hele er da at man dømmer ens i begge ender. Er linjen tynd for det ene hold, skal den være tynd for begge hold.


det er (desværre) dét der er pointen, og som Geddar argumenterede ret fint for sidste gang

dommerne dømmer ikke efter en linje - de dømmer efter fornemmelse og er blevet bedt om netop det


de få dommere der faktisk holder linjen som ham den australske dommer sidste gang - forbryder sig teknisk set på den tiltænkte linje som der er dommerne imellem - som går på at dømme hver situation efter en fingerspids fornemmelse - og ikke som man kunne ønske sig: efter en konkret linje

de har for meget magt når linjen er subjektiv

(lorte) oliver vælger selvfølgeligt at straffe og smide Trossard ud fordi der netop er tale om et rødt kort - det vil altid blive selvforstærkende


det er elendigt organiseret og arrangeret
Det er den manglende linje der er helt i hampen. Når man får to røde kort der koster point for noget der sker SÅ ofte ustraffet så givet man jo op i forhold til at tro på reglerne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fedt at Benny Blanco lige er henne og høre manden med det nye Rolex-ur hvordan pokker han har tænkt sig at dømme i anden halvleg.
Så match center og VAR var åbenbart ikke helt enige om hvad der blev dømt for?
Det gør det godt nok ikke nemmere at have tillid til at dommerne.
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Fedt at Benny Blanco lige er henne og høre manden med det nye Rolex-ur hvordan pokker han har tænkt sig at dømme i anden halvleg.

lol ja

white = 100% class
45 minutter i 5-4-0. Hold nu kæft det bliver en lang halvleg. Spænd selen venner
Det her holder ikke i længden.
Annonce