Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi har 2 spillere på hver position i offensiven. Normalt ville det være nok. Om de alle er gode nok til en top 10 klub i Europa er jeg mere i tvivl om.

RW: Saka/Sterling
LW: Martinelli/Trossard
ST: Havertz/Jesus

Yderligere spillere vil være problematisk fra et konkurrenceperspektiv.
Jeg er ikke for stor til at være underholdt af det her:

https://www.facebook.com/reel/1129243808823238/

The humble curse


Støt dit lokale fodboldhold
moderator
At hive Vieira hjem giver god mening, idet vi mangler bredde ift. en mere offensivt minded 8´er. Skaden til Ødegaard viste tydeligt hvor skrøbeligt det var offensivt på den centrale midtbane. Og Arteta har ikke den store tiltro til Nwaneri endnu, så måske det kan give lidt til de kampe, hvor midtbanen skaber for lidt. Og netop dér kommer der til at være behov for mere når Saka er ude.
https://kortlink.dk/sudv
Men tror Vieira vil blive brugt som 10´er i højere grad end 8´eren hvor vi både har Rice og Merino til at dække ind. Det gør ham til 3. Hjul på både 8´eren og 10´eren, såfremt han stoler mere på Nwaneri end Ødegaard.

Kan egentlig godt se ideen med Vieira på 8´eren, specielt de kampe vi dominerer, men tvivler på Arteta vil bruge ham der.
Vi har 2 spillere på hver position i offensiven. Normalt ville det være nok. Om de alle er gode nok til en top 10 klub i Europa er jeg mere i tvivl om.

RW: Saka/Sterling
LW: Martinelli/Trossard
ST: Havertz/Jesus

Yderligere spillere vil være problematisk fra et konkurrenceperspektiv.


Ja, enig. Og nu er vi tilbage til, at der mangler kvalitet, for fire af disse spillere er ikke helt gode nok.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
@Målræven

Om man kalder det offensiv 8´er eller 10´er er lidt same-same ift pointen. Merino/Rice og Ødegaard spiller forskellige roller, men med Vieira får man endnu en spiller, som giver en del i det chanceskabende spil, det værende som alternativ til Ødegaard eller et setup, hvor vi har to mere offensive spillere foran vores 6´er.
https://kortlink.dk/sudv
Det der med forstærkninger til januar virker temmelig underordnet på nuværende tidspunkt.

Vi skal naturligvis ikke gå glip af Champions League næste sæson, og det er utvivlsomt godt at have en halv sæson at spille en ny striker ind i systemet, men vi skal ikke til at tro, at vi nu kommer til at indhente Liverpool.
Svært at se hvordan Liverpool skulle tabe 9 point, tror det tog er kørt. Tror mere på vi gør det
Liverpool skal nok tabe 9 point, men vi kommer ikke til at vinde de resterende, så det vil være en del mere de skal tabe.

Med de skader og røde kort vi har fået denne sæson, så er det fint med mig bare at komme i top 3. Så håber jeg på en cup eller to.
Arteta er bare nødt til at vinde noget snart. Ellers frygter jeg at de bedste spillere kommer til at ville videre.
Annonce