Snak

Mere indhold efter annoncen
Uuuh! Seneste nyt er, at Gokkes agent har snakket med både AC Milan og Juventus. Forhåbentlig er det sandt! Desværre forlyder det også, at Arsenal ikke aktivt prøver at sælge ham, fordi vi har brug for en erstatning, hvis vi skal sælge ham. Vi skulle derfor tidligst være villige til at sende ham videre til sommer. Kilde: Bhavss14

Ja, der er ikke meget kød på, men man har lov at håbe.
@Geddar jeg står gerne ved at Ødegaard er elendig defensivt.
Han har en force defensivt, det er at han er god til at presse. (han gør det dog ikke så udtalt i denne sæson).
Men i et restforsvar er han i mine øjne tæt på ubrugelig.
Han har ikke en spurt i sig. Han kan ikke tackle. Han bruger ikke hele sin krop i de defensive aktioner, det er maks i et ben han bruger i duellerne. Han lader sig ofte, helt alibi agtigt falde i sine indgreb.

Jeg synes det er Ødelæggende for vores spil når Martin står og træder på bolden nede ved siden af Rice. Han han har en masse berøringer dernede, men resultatet er oftest en sikker bold til siden eller ud på en back - dem kan Rice ligeså godt slå som Øde..

moderator
Han er stadig dygtig i presspillet og til at placere sig. Hvis han er "elendig" defensivt, hvad er så klassificeringen for Eze og Nwaneri?

"Jeg synes det er Ødelæggende for vores spil når Martin står og træder på bolden nede ved siden af Rice. Han han har en masse berøringer dernede, men resultatet er oftest en sikker bold til siden eller ud på en back - dem kan Rice ligeså godt slå som Øde.."

Og alligevel løsner det som regel op, når det er gået i hårknude i det stadie af spilopbygningen. Problemet er ikke at han kommer derned, men 1) at der er behov for at han kommer derned (hvilket der oftest er), og 2) vi ikke evner at strække modstanderne, hvilket både påvirker behovet, og betyder der også mangler outlets for Ødegaard, når han er trukket derned.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce