Snak

Mere indhold efter annoncen
Vingummi
Selvfølgeligt er han det, han får dem jo hele tiden. Men der kan være mange grunde til det, det kan være hans tilgang, måden han bliver brugt på, den situation han er i hvor han skal finde tilbage fra skade hele tiden, men samtidig er vigtig for holdet osv osv.

Det er dig der helt urealistisk tidligere har påstået at det udelukkende handler om uheld. Men nu indrømmede du sådan set lige at der er mere på spil, og det sætter jeg pris på.

Og du skrev "kender ingen reglerne for straffe" det kan forstås på flere måder.

Jeg skriver at de fire straffe alle er til diskussion og at det jeg mener er tydeligst (det mod Eze) ikke bliver dømt. Reglerne er uklare, VAR er håbløst osv. I det mindste gad dommeren se dem på skærmen, det er det mindste man kan forlange.
Og hvad er der med Viasat og deres konstant hate på Arsenal. Det jo udholdeligt at se alle spørgsmål der bliver stillet, er lagt op til at skulle sige noget negativt om Arsenal.
Colch du er utrolig. Hav en god debat, jeg orker ikke svarer dig i din fantasi verden.
Barnligt.
Eneste positive er han er hæmmet af skader stadigvæk.

Når det er tilfældet, er det selvfølgeligt lettere at få nye skader. Og han har været ind og ud af skader nærmest hele sæsonen.

Du skriver det jo selv.



moderator
Du misforstår ham, Colch. Hans anke går mod udlægningen af at han skulle være særligt disponibel for "skader", altså ikke bare én tilbagevendende skadesudfordring. Netop sidstnævnte er til gengæld det han skriver kan være et problem. Altså at den tidligere skade fortsætter med at give ham problemer.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han har fået en kontakt skade, som du, Messi, van basten, og alle andre ville have fået i samme situation. Det er vel ikke SUPER svært at forstå. At man er bekymret over DEN skade er ikke det samme som din semi paranoide tilgang til skader.


Men det er vel også ofte sådan det begynder, når spillere begynder at bøvle med tilbagevendende skader? Calafiori, som vi nok godt kan enes om er relativt tilbøjelighed til at blive skadet, smadrede knæet som teenager i en kontaktskade. Samme med Wilshere i sin tid, bare anklen.

Det, der irriterer mig allermest omkring Ødegaard, er at han spiller, som om han er bange for at slå sig. Det kan godt være, at det er skaderne, der har sat sig mentalt, men det holder simpelthen ikke.
Nogle der ved noget om status på Ødegaard og hans skade? Har ikke kunne finde noget.

Så vigtigt at vi undgår flere skader her i slutspurten.
moderator
"Det, der irriterer mig allermest omkring Ødegaard, er at han spiller, som om han er bange for at slå sig. Det kan godt være, at det er skaderne, der har sat sig mentalt, men det holder simpelthen ikke."

Det er jeg også bekymret for. I hans første måneder i klubben var der samme tendenser, men det kom han heldigvis fra, så han gav mere i de fysiske dueller og kom mere frem i de farlige zoner. Hvis hans egen bekymring for skader igen betyder, at han trækker sig oftere og ikke søger nok frem i de fremskudte rum, så er det et markant problem.
https://kortlink.dk/sudv
Mit største problem med Ødegaard er hans fart. Han har aldrig været en hurtig spiller, men tidligere kunne han trods alt sætte en mand af i ny og næ og holde drev i bolden. Det stoppede sidste sæson med ankelskaden, og derfor er han endt mest af alt som en kontrollerende boldflytter. Uden fart bliver det offensive pondus meget begrænset. Særligt i PL.
Så lige en video der sagde at vores ideal start 11 (ikke helt enig i den)
Raya
Timber - Saliba - Garriel - Hincapie
Rice - Zubimendi
Saka - Eze - Trossard
Havertz
Og der er nogle af dem der ikke har spillet tæt på hver gang og alligevel har de spillet 23.423 minutter i PL. Eller 70% af de samlede antal minutter muligt.
Havde Havertz spillet det samme antal minuter som VG havde det været 74%.

PSG´s startopstilling fra semifinalen har spillet 15.401 minutter (52%) i Ligue 1.
Bayerns havde spillet 18.042 (59%).
Der blev nævnt af et af holdene havde de samme spillere spillet 93% af minutterne i CL.
Så PSGs spillere har i snit spillet 8 kampe mindre og Bayern 5,4. Vi har dog også spillet 4 og 3 kampe mere på nuværende tidspunkt, men det indikerer meget godt at det er nogle trætte spillere og det ikke er muligt på samme måde bare at smide reserverne ind og cruise igennem.
Den dårligste halvdel i bundesligaen har vundet 8 kampe ud af de sidste 45 (16 D og 20 L). 2 sejre over top 9 hold (5+7 og af holdet der ligger nummer 10)
I Ligue 1 er det 5 W, 22 D og 19 L. 2 sejre over top 9 hold (7+9)
I PL er det 16 W ud af 50. 16 D og 22 L. 4 sejre over top 10 hold (3,4 og 2x8).

Så personligt så jeg meget gerne at Arteta snart indser vigtigheden i at rotere et par spillere og holde truppen frist og her mener jeg specielt Rice og Zubimendi der begge har spillet 93% af vores minutter i PL. Der er ikke noget at sige til at Rice ikke længere har energien til komme så meget med frem og Zubimendi generelt er faldt i niveau i løbet af sæson når de har spillet så meget.


Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Annonce