Snak

Mere indhold efter annoncen
Mustafi og Holding, Xhaka på venstre back igen, Guendouzi og Torreira centralt med Özil foran, Iwobi og Auba på kanterne. Jeg er glad for at se både Iwobi og Auba fra start, men kan nemt se Welbeck blive bragt i spil efter en times tid og skabe noget. Iwobi foran Bellerin giver god mening over for Zaha. Spændende om Xhaka kan fortsætte stilen.
edit: what Don Karnage said:

Xhaka på backen igen. Spændende. Nok min favoritoffensiv, men håber Iwobi får højresiden, så der bliver plads til Bellerin på ydersiden. Xhaka derimod må gerne blive lidt længere tilbage for at fokusere på det defensive. Og så ligner det at Leno endegyldigt har overtaget førstemålmandsposten.

Xhaka på venstrebacken giver os også mulighed for at slå noge giftige tværbolde til netop Bellerin/Iwobi.
Det ligner den rette opstilling. Guendouzi-valget er fornuftigt, og måske endnu en indikation vedr. Ramsey-situationen.
Iwobis form skal belønnes, ligesom det defensivt giver fin mening.

Tomkins skal ud at løbe, ligesom der er udvisningspotiale for flere af deres centrale maskiner: Kouyate, McArther og Milivojevic er alle dygtige til at komme i bogen.
Man kan sige meget om Xhaka, men han må være en god mand at arbejde med til træning. Videre må tallene han producerer i forhold til det fysiske være ret imponerende. De sidste sæsoner er ham blandt de af vore spillere som tilbagelægger flest meter. Fælles for alle hans trænere har været at de helst giver ham 90 minutter i hver kamp nærmest uafhængig af modstander og position ham spiller.
Holding er start godt på bolden. Rigtig godt!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lige spændende nok. Palace burde have udnyttet en af dem. Heldigt.
moderator
Sløj start. Vi har for svært ved at få kombinationerne til at hænge sammen, og Palace giver os en del problemer i defensiven. Vi kunne nemt have været bagud nu.
https://kortlink.dk/sudv
Så afslut dog tidligere, Bælle.
Det grenpres man have udnyttet. Lacazette også i en anelse akavet situation i afslutningsøjeblikket, og han skulle nok have taget sig 1/10 sek. mere om det.
Det hele er en anelse for usammenhængende, og det virker ikke til at være Palaces fortjeneste.
Forhåbentlig slår 2. halvlegs-fænomenet til igen i dag.
Annonce