Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er stadig mere på argentineren. Tierney bliver dyr at hente og det er svært at spå om det internationale snit.

Generelt virker det til at man post Wenger er gået tilbage til at hente spillere på kanten af det store gennembrud. Skiftet før de bliver svindyre. Mislintat var dygtig til det i Dortmund og købene af Torreira og Guendouzi peger i samme retning.

Wenger endte som ham der køber hakket for sent. Det så man med både Mustafi og Xhaka, hvor de er etableret som profiler og man betaler ud af næsen.

Jeg håber desuden man afstår fra at smide guld på gaden, som eksempelvis med Gnabry.

Vi rygtes med i ræset om Hermoso. Spørgsmålet er hvad det skal koste, siden Real har både tilbagekøbsklausul og videresalgsklausul. Spilleren vælger vel også Real, hvis det er på bordet.

Rygterne går på at Besiktas var grådige, så derfor ingen Vidste i sommers. Bullet dodged. Jeg fatter ikke hvis der har været interesse, og til den pris. Han har fortsat med at være en liability for tyrkerne denne sæson.
Ramsey rygtes til Bayern. Forstå det hvem der kan. Det er desuden kuriøst at en klub der konsekvent ser stort på det med at forhandle uden andre klubbers samtykke, er så elendige til at hive låg på.
Ramsey til Bayern har været oppe før også. Det er så mærkeligt.
Det er generelt interessante navne der florerer. Hermoso, Tagliafico, Mancini, Ramires, Pavon og deslige. Der er ikke meget om de unge tyskere længere.
Nu Kroenke har overtaget helt er det slut med offentliggjorte regnskaber. Hvad klubben faktisk har at gøre med er svært at sige. AST er doom and gloom, og spår underskud på £70 mio., hvilket jeg dog ikke tror på.

Der skal dog ryddes op og vi skal af med store kontrakter. Jeg tager gerne et par år lige bag de store, med Top 4 som en ikke absolut målsætning, hvis Mislintat, Emery og resten får lov at bygge noget op omkring spillere der kræver mere fra scouting-delen, men omvendt hurtigt stiger i værdi som potentiale forløses.
Vil passe mig vældig fint at han ikke ender i England, orker ikke at skulle se ham score mod os.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg var ikke klar over, at det var Independent, der havde bragt den, så er der nok noget om snakken for alvor. De plejer ikke at køre med på transferhjulet, og slet ikke når der er så langt til vinduets åbning.
Der er flere hæderlige medier som har kørt den. Har han været i samtale med Bayern, uden klubbens samtykke, skal han desuden bare på tribunen. Man kan lige så godt sende signalet først som sidst.
Tyreece John-Jules har gang i lidt af en U18-karriere for England. Scorer en enkelt mod Belgien i aften og har scoret to mod Irland i forgårs. Det giver ham fire mål i tre kampe - scorede én mod Tjekkiet i oktober. Ikke dårligt!
Lenny ud for £15 mio. til Januar og Fornals ind for £18´ish mio.? Hvis det er muligt må det være en no-brainer. At dumpe Ramsey og Lennys løn og de er erstattet med Guendouzi, Torreira og Fornals, antageligvis til noget der minder om £100k i ugen for alle 3.
moderator
Ifølge hvem...? Men ja, det ville da være glimrende. Han har godt med energi i sit spil, og er stærk fremad banen. Jeg tror han kunne være en fin løsning som den mest offensive af de tre midtbanespillere.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce