Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror ihvertfald ikke man kan putte Emerys omgang med Neymar over på Øzil.

Det kan jo være alt muligt. Der har været meget bøvl: med ikke at være på landsholdet, hans situation og arsenals situation.

Ja det mystisk omkring Ozil. Det virker næsten til at være usagligt, og der er vel grænser for, hvor længe disse vage og elastiske begrundelser kan anvendes. Sådan havde Wenger ikke behandlet sine spillere. Tværtimod har Wenger været utrolig god til at behandle stjerner og egoer i en trup (et nuværende argument som anvendes som argument for træner i Bayern). Et ældre eksempel er Nicolas Annelka, som i hvert fald var en god salgspris (sammenlignet med købsprisen).
Hvis Ozil skal sælges/lånes ud, så skal han da også spille bare lidt! Rygtet siger, at PSG inden transervinduet lukkede tilbudte at leje Ozil og endda betale hele lønnen!
Til Bosse. Der står Wenger i overskrifter, og det er en Arsenal tråd. Om du vil det eller ej, så er Wenger relevant!
Wenger & Henry

Nu bliver du altså for selvoptaget. Bosse kører nærmest denne her tråd. Og pointen med at sammenligne Emery og Wenger i titel linien er ikke at gentage de samme fejl som gjorde Wenger fuldstændigt ulidelig til sidst.
Du må dæmpe dig lidt for fælleskabet eller lave en ny tråd. Det er simpelthen ikke rimeligt.

Helt ærligt og så får du lige en :) så du kan se det ikke er ondt ment....
Jeg kan faktisk godt se, hvad du mener. Jeg anerkender til fulde, at min situationsfornemmelse som ny på forum ikke er helt skarp :)
Jeg er bare Arsenal fan og Wenger fan, og der er ikke nogen - kæreste og omgangskreds - der gider at snakke om det.
Jeg skruer ned for Wenger snakken, men jeg tillader mig (fremover) at kommentere meget kritiske Wenger indlæg ud fra samme tankegang som "partshøring", "kontradiktion" osv.


I må have en dejlig aften :)

Ps. til jer der en lang arbejdsdag i morgen:
Wenger citat: "Nobody has enough talent to live on talent alone. Even when you have talent, a life without work goes nowhere"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
:)
Angående Özil kan jeg virkelig ikke gøre mig klog på hvad der foregår. I den sidste kamp han spillede viste han at han forsøgte at indordne sig til Emerys spillestil. Flere at de tunge løb, mere gejst osv. han bliver aldrig en Ramsey hvad angår løbepensum, men hans løb er dog trods alt en del mere inteligente. Man gjorde ham så til kaptajn i kampen, men kan ikke derefter give ham nogle minutter. Ydermere syntes jeg han giver en kæmpe del af det vi har mangler når han ikke er med: kreativitet og ro på bolden. Uden ham spiller vi alt for direkte, og det hele bliver en gang indianer bold som vi sidst så i weekenden.
Ikke at Özil er helgen der løser det hele, men der er alt for mange faktorer der taler for ham lige for. Hvis ikke det er en skade/sygdom der bliver ved med at holde ham ude virker der snart som en decideret hetz der bliver kørt på ham.
I modsætning til alt det virker Özil dog ret professionel og brokker sig ikke offentligt. Han virker ligefrem glad til træning.
Jeg forstår simpelthen ikke denne situation uanset hvordan jeg betragter den.
“People asking if I’m going City? I don’t kiss the Arsenal badge then leave <3 this club in my heart!” - Jack Wilshere “I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with Trophies?” - Dennis Bergkamp
moderator
@ Wenger & Henry

Du har ret. Wenger havde givet uendeligt lang snor, og dermed vist holdkammeraterne at 80% er ok.

Jeg tror i øvrigt Özil har reageret skidt udenfor banen, når han får så kort snor. For hans arbejdsindsats til kamp har været acceptabel. Der var i øvrigt også rygter om sløj adfærd i efteråret.
https://kortlink.dk/sudv
Til Geddar: Den tyske landstræner og emery sammenlignet med Wenger har ikke været bedre til at motivere Ozil
Ps. Det var Gazisdis der købte Ozil!
moderator
Jeg aner virkeligt ikke hvor du vil hen med det indlæg....
https://kortlink.dk/sudv
Annonce