Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Jeg så desværre kun de første 40 minutter i lørdags, og her var der en del gode takter, og vi havde overhånden. Skuffende at vi så ikke får mere ud af det, særligt omkring straffesparket.

Det er lidt komisk at der er Spurs-fans der mener at vi havde dommeren med os i de afgørende situationer. Xhaka burde have fået rødt, men det burde Rose også. Straffesparket til Auba var tyndt. Men Kane var offside da han fik straffesparket. Til gengæld er Vertonghen langt inde i feltet da der blev sparket, og det var afgørende for at han kunne komme på plads til blokeringen. Det er så sandeligt ikke Spurs der skal klage.
https://kortlink.dk/sudv
Nej, Taylor var sløj i begge retninger og det er generelt bekymrende når dommeren prøver sig med "derby-linjen". Det er fint at man tillader lidt mere intensitet, men det er ikke meningen at regelbogen skal helt ud af vinduet, især da du som dommer gør det vanskeligt for dig selv i de store situationer, hvis fløjte og kort ikke er blevet brugt tidligere. Xhaka har en grim én, men Sissoko har et par stemplinger også, Rose en grim én på Leno og Sanchez losser tydeligvis til Kos efter noget klumpspil på stregen. Generelt var man inde med unødvendigt hårde afskærmninger, underløb flere gange i luftdueller og andre små bissetricks.
Taylor har ry for ikke at give mange røde, men det lader til at være fordi han positionerer sig som den næste Clattenburg, hvor han dømmer det han mener kampen har behov for og ikke det han ser. Clattenburgs største præstation var vel netop da han ville lade Tottenham tabe titlen mod Chelsea, hvor det gik helt af hængslerne. Det var på vej i samme retning lørdag. Spillere bliver frustreret når dommeren ikke agerer. Havde Taylor gjort sit hjemmearbejde om Tottenham, når de smider titelmuligheder på gulvet, ville han også kunne forudse omfanget. Allerede i seneste kamp mod Chelsea var det ret beskidt.

Det sagt skal primært Musti og Batman tage sig et kig i spejlet, da det var to elendige aktioner. Batman så ikke ud som om han skulle vælge venstre eller højre side, men i stedet som en farveblind der skulle vælge rød eller grøn ledning, på en bombe der kunne sende hele stadion ad helvede til.
Jeg er faktisk enig i det hele. Synes også vi spillede for hårdt. Mod Chelsea blev der givet og taget, og det fungerede faktisk godt. Mener også først der blev givet gult til sidst i kampen.

Når det så er sagt, synes jeg uafgjort var et fair resultat og på den måde blev dommmeren ikke kampafgørende. I sidste ende kan Arsenal kun takke sig selv for, at de ikke tog alle tre point (straffesparket). Men det havde ærlig talt også været tyveri.

Første NLD (ligaen) var fortjent Arsenal-sejr på 4-2. Vel den bedste kamp i har spillet under Emery?
Andet NLD (liga cup): Fortjent Spurs-sejr. Tyndt Arsenal-forsvar (Koscielny især) og lækkerier fra Dele Alli.
Tredje NLD: Meget uskøn kamp med mange svinestreger og tvivlsomme kendelser. Lidt ufortrjent Arsenal-føring og heldigt Spurs-straffe i en kamp vi egentlig var for dårlige til at score i. Men også en kamp hvor Arsenal med få undtagelser var usammenhængende - og forsvaret havde hele midtbanen med nede og hjælpe i utallige situationer.

Det er sådan jeg husker de tre opgør fra denne sæson. Alt i alt en meget ligelig fordeling med en fortjent sejr til hver og en uafgjort slåskamp.
moderator
Jeg tror ikke vi er helt uenige, Grüne. Der har været lidt af hvert i denne sæson, og 4-2-sejren står også for mig som vores bedste kamp i sæsonen.
https://kortlink.dk/sudv
Som rigtigt påpeget af Martin Keown med VAR havde Arsenal vundet 1-0.
Personligt synes jeg, at der er så meget kvalitet i Martin Keowns analyser: logiske ræsonnementer, konsistente synspunkter og god til at gå ind til kernen i en problemstilling.


Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fint objektivt indlæg, Der Grüne.
Som rigtigt påpeget af Martin Keown med VAR havde Arsenal vundet 1-0.
Personligt synes jeg, at der er så meget kvalitet i Martin Keowns analyser: logiske ræsonnementer, konsistente synspunkter og god til at gå ind til kernen i en problemstilling.

Man kan også forholde sig til de mere faktiske omstændigheder: Med en ordentlig straffesparkssparksskytte på banen, havde Arsenal vundet 2-1.
Hov. Der er først nu jeg ser, at det ikke er kamptråden. Næsten samme headline, så jeg gik galt i byen. Beklager.
Så giver Keown-indlægget bedre mening (står stadig ved pointen i mit indlæg, dog).
Det er et vuldt postualt at sige VAR ville betyde 1-0. Arsenal ville ned VAR, have spillet med 10 mand store dele af kampen. Det havde ændret alt andet, og næppe givet 1-0.
moderator
Der begynder så småt at komme rygter om at Bayern vil gå efter Amaechi. Han underskrev ny kontrakt for et år siden, så der bør ikke være noget på dén del, der driller.

Men er han the real deal, eller hvad?
https://kortlink.dk/sudv
Annonce