Snak

Mere indhold efter annoncen
Emery er ikke nervøs, han er bare helvedes animeret. Han har forstået han ikke kan fedte ting hjem, så jeg synes signalet med Batman er det helt rigtige, både til vores spillere og Rafa.

At han så har virket kyst tidligere er jeg enig i, men i de seneste kampe lader han til at stole på holdets forcer.
10 Premier League home wins in a row for the first time since 1997/98! - det er sgu meget sejt!
Jeg ville have skiftet Mkhi med Niles i det sekund han lignede han var skadet.
Ændret lidt på bagkæden også spillet den derfra, specielt når zebraerne står 10 mand i to kæder op af boksen.

Jeg synes det er nervøst eller måske bare rigidt.
Der er ikke noget i forløbet der viser at newcastle ville kunne overløbe selv Mustafi. I den side.

Bedre at holde på bolden på den anden side af midten end at have 5 forsvarsspillere i hele anden halvleg. Osv.

Han skal selvfølgeligt bare køre sæsonen hjem, men jeg synes det er håndbremse.
Men nu står defensiven, som er vores største svaghed, jo faktisk godt i kampen. Newcastle får ikke en kæft, så hvorfor pille ved det hvis Niles kan spille videre uden problemer. I stedet hiver han mere pres på deres baglinje, ved at bytte Iwobi for Batman, hvor Iwobi og Özil hidtil har skulle lave nutmegs i en telefonboks. Det sender et signal til Rafa om at hvis han kommer ud af hulen, får han dolken i ryggen. Det er jo også hvad der sker.
Det er da helt rigtigt. Og gudskelov for at han lykkes sådan her.

Jeg vil så til hver en tid have Auba inde, men jer der er lidt mere kritiske overfor ham, kan jo bedre acceptere at bruge ham taktisk som i aften. Det forstår jeg fint.

Men hvis det nu havde kostet Niles, så skulle der under press, opfindes en ny model.
(måske endda resten af sæsonen).

Så jeg synes der er situationer hvor det er mindre risikabelt at flytte possession frem på banen.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men hvor meget længere frem kunne vi flytte det, uden at vise den bløde bug bagerst? Nu var Niles så ikke skadet, så valget var det rigtige.

Jeg tror desuden at Sméagol & Co. får en varm velkomst på Molineux, så måske der er lidt luft at hente. United kan ikke blive ved at slå statistikken mere end vi kunne. Jeg tror så også det bliver en hård omgang i Smølfernes hule for os.
Forhåbenligt!
Det spidser til, men hvor var det rart at se en disciplineret indsats mod et ligegyldigt Newcastle-hold. Roen bevares, og Newcastle har vel ikke en reel chance hele kampen.

Nu kommer udebaneræset. Man kan være heldig at blive mødt med tidlige sommerferier hos nogle af holdene, men realistisk skal der nok mere til. Næste kamp bliver antageligvis den mest udfordrende; et formstærk Everton-hold.
De øvrige top 3/4-konkurrenter har dog alle et dårlige kampprogram - endda med lidt interne kampe.
Joelinton ude i Hoffenheim 3-4 uger. Kan forhåbentlig give lidt mere plads til Reiss Nelson, hvis han selv kommer tilbage fra skade. Han har dog ikke gjort alverdens væsen af sig i de sidste mange indhop han har haft.

Jeg tror ikke umiddelbart han er klar til at spille en rolle i Arsenal endnu, og en sæson mere på udlån vil måske ikke være det værste i verden.

United spiller i aften mod Wolves, og Spurs i morgen mod et Crystal Palace hold i god form og med stærke udebanepræstationer.

Jeg kunne gode finde på at spille en 2´er på sidstnævnte, da den nærmer sig odds 7.

Under alle omstændighederne har bookmakerne en ~32% sandsynlighed for at både United og Spurs slipper ud af de to kampe med maks point, så forhåbentlig kan vi få lidt ekstra buffer før de to svære udebanekampe mod Everton og Watford.
United spiller i aften mod Wolves, og Spurs i morgen mod et Crystal Palace hold i god form og med stærke udebanepræstationer.

Jeg kunne gode finde på at spille en 2´er på sidstnævnte, da den nærmer sig odds 7.

Det kan du nok roligt gøre. Selv når det går godt, kan CP være besværlige for os, og nu vi efter nytår er gået i implosionsmode, så kunne jeg godt se dem tage sejren. Jeg er ikke helt med på hvordan deres trup ser ud med skader osv., men det er jo ikke et dårligt hold.

Og dog, den bliver jo spillet på det nye stadion, så holdet kommer forhåbentlig med alt de har.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Annonce