Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Stærkt, Jpp. Du kan vist også strege Andersen.
https://kortlink.dk/sudv
Bowen er ret interessant, men jeg mistænker at vi bliver snigløbet af en midterklub.
Han har lavet 22 mål, primært fra en position som højre midt i en klassisk 4-4-2. Han er ikke typen der sætter fart mod oppasseren og afdribler ham, eksempelvis som Zaha. I stedet er han enormt god til at modtage bolden i små rum, udnytte sin tætte boldkontrol til at rive sig fri, og så sætte fart ud i åbne rum. Når først han er der, er der ikke mange som fanger ham. Han afslutter som en angriber, hvilket er atypisk også.
@JPP: Du kan også godt strege Schubert fra listen. Han er bekræftet i Schalke. Og Kabak også, for den sags skyld.

@Bosse: Bowen kunne være et spændende sats! Nogle af de seneste spillere der kom fra Hull efter en god sæson (Maguire, Robertson), må siges at være succeshistorier. Om Bowen så nødvendigvis er hvad vi behøver, er en anden snak. Så gerne at vi snart rykkede lidt hurtigere på nogle handler, både ind og ud. Det er ved at være noget tid siden der er kommet en update på Tierney og Saliba-handlerne.
Arsenal FC "Aller mon gars! Prends-toi en main, c'est ton destin."
Vi har budt på Saliba igen, et bud som er nær kravet, men får nu konkurrence fra Wolves. Umiddelbart burde vi vinde den duel, men Wolves er en bedre drevet klub, med klarer visioner og en lys fremtid. Derudover kan de vel love ham, at han får Bennets plads mellem Coady og Boly.
Vi må stoppe fedteriet og få lukket den handel asap.
gunner since 94’
Saliba vil til Arsenal. Hvis Spuds ikke frister, gør Wolves næppe heller. Adskillige franske medier skriver, at man arbejder på det sidste og prisen er €30 mio., som tidligere nævnt. Siden de låner ham tilbage, er det ikke en handel man har hastet igennem, da det ikke har indflydelse på nogen af trupperne eller sæsonoptakt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lad os håbe det, Bosse. Mon beløbet afskrives fra næste sæsons budget?
gunner since 94’
Jeg antager det, i et omfang ja. Siden de insiterer på at beholde ham, antager jeg også at det væsentlige for os, har været at få en god betalingsstruktur.
Ok mål af John Jules. Så er pre season i gang. Bliver sku spændende at se om der er nogen klage linier, når a kæden er med, eller emry famler videre efter løsningen.
Lenny ude af den lokale beachturnering, efter endnu en rædderligt præstation. Hvad mon der er galt med fyren. Der er formnedgang og så er der frit fald. Lenny hører til den sidste kategori.

Fin kamp mod Boreham, selvom det startede noget usikkert. Der var kun et par halvstore profiler fra U23 med og debut i seniorsammenhæng for en mængde af de unge. Videre er det kort tid Bould har været der, så prøver han at implementere halvfærdige ideer fra træning, bliver det uskønt.

Rapporter fra Tyskland siger at Osei-Tutu er kommet godt igang. Vanen tro i det tyske, har man åbnet træningen mod kanonføde, men han har været meget involveret i flere mål og scorede i sin første starter.

Nketiah, Willock, Smith-Rowe, Sheaf, Nwakali og Saka var alle fritaget for kampen mod Boreham Wood, så forventes i et omfang at deltage i preseason. Om ikke andet til førsteholdsspillere returnere. Nelson og Bielik har lidt længere ferie, men antages også at deltage. Spændende at se hvem der forfremmes.

Asano, en glemt mand, rygtes til Besiktas, som vil booste trøjesalg. Det havde været flot.
Elnenys deroute er grænsende til vanvittig. Fra en nogenlunde reserve, hvor man vidste, hvad man fik - til en, der dårligt kan sætte en fod rigtigt.

Midtbanekonstellationen i 19/20 er jeg ret spændt på - men også nervøs. Torreira og Xhaka er de oplagte, og kvaliteten er umiddelbart ok, trods Xhakas begrænsninger. Nu Ramsey er væk bliver Gwens udvikling endnu vigtigere, og man må håbe, han kan tage et skridt op allerede nu.
Maitland-Niles og Willock kan agere reserver, og optimisten i en siger, at Maitland-Niles kan vokse med opgaven, mens Willock kan få brugbar erfaring. Trommerne indikerer, at Iwobi måske skal bruges mere centralt - men næppe så tilbagetrukket. Elneny er ved at skrive sig selv ud af trupregistreringen. Özil og Miky er i udgangspunktet ikke farligt egnede til Emerys midtbane.

Jeg har svært ved at se, at midtbanen blive rigtig velsmurt. Ikke at forstærke den i år er ok - der er vigtigere positionerne, men det kan sagtens blive den store hæmsko.
Annonce