Snak

Mere indhold efter annoncen
Måske ved jeg ikke nok om, hvordan fodboldagenter opererer i det Bond-skurke univers, de bevæger sig i.

Men det virker ikke til, at Raiolas primære fokus denne sommer har været at finde en ny destination til Mikhy.

Den fede pizzabager har mest af alt været været optaget af at lande De Ligt, sideløbende med at prøve at afhænde Pogba. Og på den også forgylde sig selv yderligere.

Sagt med andre ord, har der ikke været meget røg om nye græsgange til armeneren - og agenten virker til at have sit fokus andetsteds. Men jeg ved ikke, om der andre i Raiola syndikatet, der arbejder på det.

Frustrerende overskudslager, der er blevet opbygget. Og varerne bliver ikke ligefrem mere friske på hylden.
Når man mener at vi skal give vores talenter chancen i den kommende sæson. Så kræver det vel også at men har leder på banen der spiller med så meget overskud og kvalitet at han samtideligt er istand til at hanke op i de unge spillere hvis de falder ud af kampen. Men har vi overhovedet den spiller /leder i truppen
Flere heriblandt Skysports melder nu at Arsenal har budt 25 mil på Tierney. Lade os håbe at det møder Celtics værdiansættelse, jeg tror at han vil være en god forstærkning.
Enig, han er er bedre end det vi har, og kan vise sig som en langsigtet løsning på en position der har haltet i mange år. Men kan vi komme af med Kola?
moderator
@Bosse

Jeg forstår dog stadig ikke det udgangspunkt. Kan vi ikke godt blive enige om at der er og har været adskillige spillere, hvor kvaliteter og pris hang godt sammen, som kunne løse en del for os? Det er da netop her man skal reagere før de ryger til andre klubber. Det er jo ikke sikkert samme muligheder er der næste år, ligesom det ikke er sikkert adgangen til CL er så "nem" som den vil være i den kommende sæson.

Ang Edu, så understøtter det du skriver jo meget godt, at klubben burde kunne reagere hurtigere. En spiller som Malcom kunne dog måske blive endnu mere realistisk at hente med Edu formelt ombord.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Geddar

Jo, der er og har været spillere som kunne passe fint ind, til en fornuftig pris. Her skal klubben så også balancere hele pakken, så man forhåbentlig kan hente et antal af disse. En del af vores rådighedsbeløb er jo en reduktion i driftsomkostninger, så cash flow i de enkelte handler må nødvendigvis afspejle det.
Jeg kunne også godt have tænkt mig eksempelvis Fornals, men det kan sagtens tænkes at klubben ikke er enig, eller han var så langt nede på listen, at man måtte droppe ideen grundet andre emner, da en and e klub kommer ind.

Malcoms situation har vel også været afhængig af Barcelonas øvrige handler, og de forventer vel bejlere nok.

Tierney har gennemgået en operation, hvor man oplagt gerne vil se hvordan genoptræning går, før man bare smider om sig med penge. Det kan undre, at vi tilsyneladende er de eneste der forhandler, hvis det virkelig er et så stort røverkøb. Mon ikke de fleste sidder med bekymring, når de skal betale for en defekt vare.

Edu har formelt været på plads en uge, så hvad han har kunne nå, er vel ret begrænset, især hvis Kos er en uventet situation. På rygtestrømmen lader det dog til, at vi har skruet op for aktiviteten.
moderator
Det er selvfølgelig ikke alle der er lige til. Men ved Tierney og Saliba har man fedtet rundt nu i flere uger. Og jeg køber sgu ikke helt at det er operation og genoptræning der reelt er forskellen på de få millioner og detaljer i Tierney-buddet. Var man reelt bekymrende ville man næppe byde forholdsvist høj til at starte med.

Du har tidligere kritiseret klubben for at fedte rundt, også i tider hvor midlerne er små, som nu. Jeg jeg undrer mig over du ikke ser den risiko man løber, nu deadline så småt nærmer sig, og den eneste vi har sikret er en ung brasiliansk lottokupon. Og det mens der er åbenlyse huller i truppen.
https://kortlink.dk/sudv
Fuldstændig enig med Geddar og Hollie.

Vi har simpelthen ikke råd til at afvente transfersituationen, som Bosse foreslår, da truppen skriger på reparation og forbedring.

Tierney og Saliba synes, at kunne lukke to huller, langsigtet, der har gabt i noget tid. Hvorfor fedteriet om handlerne er provokerende.

Lad os håbe de lukkes ASAP. Efterfulgt af Malcolm, Ceballos og en startende cb. Har vi ikke råd, må vi sælgere billigere ud af udskudslageret end vi gerne vil - et lager der alligevel falder i værdi, som minuttet slår.
gunner since 94’
Det er vel ret sansynligt, at man har vejet købet af Saliba op mod købet af en mere erfaren CB, der kunne komme direkte ind og forstærke. Så har man alligevel syntes Saliba var mere spændende også besluttet sig for at bruge Kos som starter en sæson mere, måske endda regnet med salget af Mustafi - men så faktisk ændret holdning til at de to burde kunne udgøre det for en gedigen CB næste sæson. Og så have Chambers og Holding klar igen i baghånden.

Så sker der så pludseligt det at Kos hellere vil hjem. Det kan sagtens være sket oveni hinanden mens man har planlagt med Kos som starter.

Man skal jo huske på at Mustafi nærmest var naturstridigt elendig i sidste sæson, det kan godt være der er en forklaring på noget af hans fald af niveau også.
Når man går ind med et begrænset budget, må man selvfølgelig forhandle.

Det lader også til at folk har vanskelig ved at forstå, at der er to parter i en handel. Igen, vi har eksempelvis budt pænt over den skotske transferrekord for en skadet Tierney. Grundet hype er det så kaldt et skambud. Videre ævler kulørte medier, med Ornstein som nyttig idiot, om at Napoli sidder klar med at trumfe os på målstregen. Celtic kan se hvad United og Real giver for unge CB´s, kan læse ævlet om skambud og Napoli, så tager de bare en brøkdel af det til sig, hvorfor så ikke forhale. De beholder jo gerne Tierney.
Tilfældet er det samme med Saliba. Han er principielt ikke til salg, og skifter uanset ikke dette vindue. Hvorfor skal ASSA ikke forhandle, og/eller vente på flere bud de kan presse os med. Det er ofte en ugunstig situation for den sælge de klub, hvis der kun er én anden klub der byder sig til, især når man ikke rigtig vil sælge. Kan man lokke andre med, gør de naturligvis det.

Videre kan vi fodre svin med CB´s. Hvem var det, da vi gik ind i vinduet, som vi skullle lade være at registrere i truppen næste sæson, fordi der ganske enkelt ikke er plads?
Mavropanos, Chambers, Kos, Musti, Holding, Sokratis, (Monreal) og 1-2 nye? Det er ret naivt at tro, at man bare kan sælge billigt, og så er den skid slået. Der skal også være interesse, både fra en anden klub og fra spillerens side. Det er ikke FM, hvor du bare kan oprette en manager i en anden klub og sælge dit lort som du lyster.
Annonce