Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror bare tanken er sjov/uhyggelig, alt efter hvad side af hegnet man befinder sig på. Men nej, de bliver jo aldrig et makkerpar.

Jeg undervurderer sikkert Luiz groft. Men de fleste kampe jeg har set med ham (givet, det er ikke mange), har han der altid været fejl i ham. Det er lidt svært at snakke om ham, uden at tankerne ledes hen på Mustafi. Men Luiz har da helt klart også nogle kvaliteter.

Men who knows, hvis Luiz faktisk viser sig at være stabiliserende faktor i forsvaret, vi henter Tierney, har signet Pépé og har en potentiel fremtidig forsvarsstjerne i Saliba. Så er det da langt fra det værste transfervindue vi har haft.
Det kan du selvfølgelig have ret i Ceerial.
Og nej vi må da håbe at Mustafi får en minimal rolle i sæsonen, hvis han ikke bliver solgt.

Der kan desværre forekomme karantæner og skader!
Jeg kan ikke helt forstå den pessimisme, der er omkring Luiz her i tråden. Nuvel, han er ikke et drømmekøb, men med Saliba i pipelinen og en Holding, der vender tilbage fra skade, kan jeg sagtens se værdien i en utrolig billig Pl-proven nødløsning i dagens marked. 8 millioner pund er mindre end hvad vi fik for Bielik fx.

Udover det, svækker man en direkte konkurrent i kampen om top 4.

Hvis han kan gå ind og vise noget lederskab og erfaring i en sæson eller to, mens Holding og Saliba forhåbentlig modnes, synes jeg det er et rigtig fint køb. Præmissen er selvfølgelig at, han ikke falder væsentligt i niveau og kontrakten ikke er på mere end 2 år. Han er alt andet lige langt bedre end den omvandrende hjerneblødning Mustafi er. Som sagt ikke et drømmekøb, men slet heller ikke det mareridtskøb som mange gør ham til imo. En klar forstærkning af vores forsvar i den nærmest fremtid i mine øjne.
TH14
FG1337: Luiz er da om nogle en lige så stor hjerneblødning som Mustafi.
Historisk set har vi da nyt meget godt af konkurrenternes affald. Høhø

Jeg fortryder næsten de ting jeg skrev om Rugani
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forstår altså heller ikke pessimismen. Hvad havde folk forventet?
Vi får en ekstremt billig Luiz, som trods alt altså godt kan spille bold. Det er en løsning til 1 max 1,5 år.

Han kan landet, kulturen & sproget. Det skal man altså kke undervurdere.
Rugani for 45 mio havde været en værre deal IMO.

Luiz spillede 36 kampe for Chelsea sidste år, og de endt vidst over os. Med Luiz plus alt andet i dette vindue, bør top 4 være muligt.
Og det er vel trods alt målet i denne sæson.
@KasperKK:

Det er jeg uenig i. Mustafi er på et helt andet niveau ift. hjerneblødninger og hvis man kigger i fx Chelsea-tråden her på bold eller i andre Chelsea-fora er den generelle konsensus, at han vil forstærke vores forsvar.

Selv hvis vi antager, at han er en lige så stor hjerneblødning, hvilket han slet ikke er imo, er hans topniveau stadig væsentligt højere, samt hans lederegenskaber og evner til at afgøre kampe. For 8 millioner pund er det ikke det værste gamble imo.

Som skrevet tidligere, er han ikke noget drømmekøb som fx Upamecano, men i vores situation kan jeg sagtens se værdien i et kortsigtet perspektiv.
TH14
Folk overser også effekten af at have guen og Luiz rendende rundt samtidig med den mega manke.
Den manke pryder ikke længere David Luiz´ hoved. Den er blevet mindre.
Guendoluiz?
Annonce