Luiz på en kort billig transfer er stadig et plus. Han har spillet gode kampe i Chelsea, kan sætte igang bedre end nogen anden cb vi har. Er farlig på dødbolde. Masser af erfaring. Ikke bange for at sætte folk på plads. Tager ansvar for egne fejl.
Man kunne evt. stille sig selv spørgsmålet om hvorfor der ikke just er hysterisk sorg i Chelsea over at miste Luiz til lige præcis rivalklubben Arsenal?
Luiz har spillet meget gode kampe, middelmådige kampe, og ringe kampe. Han er relativt farlig på dødbolde, men desværre både offensivt og defensivt. Han har masser af erfaring, men det har de fleste 32-årige. Sætter han folk på plads? Mjah, ikke så meget. Tager han ansvar for egne fejl? Nej!
Luiz er teknisk og offensivt meget dygtig, men han er en kaos-faktor i midterforsvaret, han har meget svært ved at holde disciplinen, han er ofte ude af position, og han er meget svær at kombinere med høj baglinje. Dog er han glimrende til midterste mand i en tre-back, hvis ellers de to andre er defensive og stabile.