"Barcelona forsætter helt sikkert med deres Real Madrid taktik for at bevis de er omtrent lige så usmagelige."
Hvorfor er det usmageligt at man gerne vil have de spillere man har i sigte til at tilkendegive hvorvidt de vil til Barcelona eller ej? Det er da hul i hovedet at bruge kræfter på at købe en spiller der ikke vil til klubben.
Hvis Cesc gerne vil blive i Arsenal så skal man i Barca ikke bruge kræfter på at hente ham - omvendt, hvis han brænder for at komme til Barca så synes jeg da man skal overveje at hente ham. Specielt når der er så mange penge på bordet som i Cescs tilfælde mener jeg ikke man skal hente ham medmindre han brænder 100% for at komme til Barca.
Jeg kan godt forstå at Cesc ikke selv vil melde noget ud - han virker til at have det rigtigt godt i Arsenal og han vil naturligvis ikke risikere at såre klubbens fans, som ham øjensynligt holder meget af. På den anden side virker det også til at være hans store drøm engang at komme tilbage til Barcelona og trække trøje nr. 4, Guardiolas gamle nr., ned over hovedet.
Han har det godt i Arsenal, men han ved vel også at hvis han engang vil til Barcelona skal han gribe chancen mens den er der - såfremt Thiago får sit gennembrug i år, hvilket ikke er usansynligt, og Jonathan udvikler sig tilstrækkeligt til at fungere som breddespiller, vil et køb af Cesc de næste sæsoner ligepludseligt ikke være nødvendigt. Det, pluds at der hele tiden kommer nye spillere igennem Barca´s ungdomsrækker, gør at Cesc, hvis ikke han skifter i dette, eller næste sommers transfervindue, muligvis aldrig vil komme til Barca.
Det er noget af et dilemma han står i, men jeg tror ikke det hjælper ham at spille på to heste som han gør i øjeblikket. Hvis han ikke vil risikere at forspilde sin chance for at trække i Barca trøjen må han melde klart ud i dette eller næste transfervindue - han kan ikke trække den meget længere.
At jeg, som Barca-fan, stadig er i tvivl om hvorvidt det er en god idé at smide €60mio. efter han i denne sæson er så en anden sag. Hvis Cesc vil til Barca må han først melde klart ud.