Dommeren var luder-dårlig, men derfor tabte vi stadigvæk til et bedre hold (læs: Messi). Vi er ude, som forventet og kan nu koncentrere os om PL. Men hvorfor helvede er det nu vi spiller i hvidt. Den trøje har aldrig vil også noget godt og bør ikke have noget som helst med Gunners at gøre. Du ser for helvede heller ikke Sp*rs have røde udebanetrøjer.
Operation mini udrensning, må og skal sættes igang hen over sommeren. Start med lægestaben, for den ser da ud til være mere inkompetent end en opiumsdrevet heksedoktor. Derefter skal Agenten losses til Sp*rs. Han er på min personlige top tre over spillere som aldrig må have haft den røde trøje over hovedet. Synes ikke vi skal give ham en træner-kontrakt, for nok er han en vellidt gut i omklædningsrummet, men når ens største problem er placeringsvanskeligheder, ved jeg sgu ikke om en træner rolle er vejen frem.
Gallas må, for min skyld, godt få et tak for tro tjeneste og sendes til Roma, Milan, Juventus, PSG etc.. Han er på sine bedste dage en god midterforsvarer, men hans mangler er for store, plus han er ved at nå pensionsalderen. Almunia er en no-brainer og Eduardo har desværre fået sat en andens højre fod på, så han må også gerne være fortid.
Denne sommer bliver nok lige så frustrerende, som de forrige, men det bliver spændende og se om Wenger evner at fuldføre dette. Pengene er der. Ejdendommene er snart solgt, gælden er barberet ned til et mere end acceptabelt niveau, og vi har et plus på transferaktiviteter de sidste mange år.
Set fra et bestyrelses perspektiv, må næste sæson være sidste udkald for Wenger-æraen. Det nærmer sig helligbrøde, men hvis det her hold ikke har vundet et trofæ af den store slags per sommeren 2011, er det nok bedst at Wenger finder sig et andet sted og være.
KROENKE RAUS!