Med dette resultat frygter jeg, at retur kampen bliver en ren massakre igen. Midtbanen og forsvaret gjorde det bedste de kunne, men når offensiven er så ideløs, så er det svært at score mål. Nok scorer Dzeko ikke mål for tiden, men han skabte nu mere plads i feltet.
Fint nok af Spa at få afprøvet nogle nye formationer. Det nytter bare ikke mod en klasse modstander som Real. Der skal det være et system, man er vant til og kan blindt stole på sine medspilleres løbe retninger sidder.
Nu hvor Roma kun har 2 rene kant spillere, var det stort bet at tømme begges stamina på samme tid i løbet af de første 60 min. Havde dog hellere foretrukket Ses på bænken og Dzeko fra start af. Dernæst kunne man så have presset Reals bagkæde med mere af SES speed, når Salah var kørt træt.
Kampen i sig selv foregik på Romas præmisser indtil 7´s scoring. Pisse ærgeligt, de scorer mens Roma havde momentum, hvilket slog dem helt ud de først 5 min efter målet.
Jeg havde ikke forventet en Roma sejr, men sådan som kampen forløb sig, så havde et X været på plads. Men det kræver at man tør at afslutte mere. Vi søgte hele tiden "FIFA målet". Hvilket var pænt umuligt, da Salah løb fra alt og alle og var ofrer alene i feltet med 2-3 Real spillere foran sig.
Men en flot indsats, hvor vi i stor del af kampen var meget diciplinæret. Hvis de kan bringe denne fight med til serie a, burde vi kunne få endnu flere gode resultater.
Daje!