Jeg har kigget lidt på, hvordan det er gået de unge tyre i ungdomslandsholdssammenhæng i denne landskampsperiode.
På U21 er eneste Roma-spiller Federico Ricci, som pt. er udlejet til Sassuolo, hvor han får en del spilletid både i Serie A og Europa League, delvist pga. deres relativt mange skader, men også fordi han har været god. Han startede inde i begge kampe i denne omgang, 2-3-nederlag mod England og 0-0 mod Danmark. Det samme gjorde i øvrigt Lorenzo Pellegrini, som også spiller i Sassuolo, og som godt nok også er ejet af selvsamme, men på hvem Roma har en tilbagekøbsklausul på €10m. Noget der godt kunne blive aktuelt efter hans gennembrud i først og fremmest denne sæson. Man har også kunnet se Michele Somma og Luca Mazzitelli i aktion for U21-landsholdet - begge tidligere Roma-ungdomsspillere, som er afhændet for pebernødder.
U20-landsholdet spillede to kampe mod Tyskland (0-1) og Schweiz (1-0) i Firenationersturneringen. Roma-spillere i truppen er: Arturo Calabresi (på lån hos Brecia), Elio Capradossi (Bari) og Christian D´Urso (Latina). Calabresi og Capradossi udgjorde midterforsvaret i begge kampe, mens D´Urs så den første fra bænken og blev skiftet ind i den anden. Som en lille kuriøsitet kan nævnes, at Capradossi var anfører i den ene kamp, mens Calabresi var det i den anden. U20-holdet er i øvrigt det hold, som skal repræsentere Italien ved næste års FIFA U20-VM, hvortil UEFA U19-EM fungerer som kvalifikation, og her kvalificerede Italien sig som en af Europas repræsentanter via finalenederlaget til Frankrig tilbage i juli.
U19-landsholdet spillede tre kvalifikationskampe til U19-EM mod Ungarn (1-0), Armenien (2-1) og Schweiz (1-1). Roma-spillere i truppen er: Riccardo Marchizza, Luca Pellegrini, Alessandro Bordin, Davide Frattesi og Marco Tuminello. De fik alle spilletid i større eller mindre grad - kun Marchizza startede inde i alle tre kampe, og kun Pellegrini startede ikke mindst én af de tre. Marchizza er midterforsvarer og derudover også reserveanfører, og da den normale anfører, Locatelli, sad ude mod Armenien, da bar han bindet i den kamp. Hvor han i øvrigt også scorede sejrsmålet på straffe i sidste minut.
U18-landsholdet spiller ikke rigtigt andet end træningskampe. I denne omgang var det mod Østrig (1-0). Roma-spillere i truppen er: Mirko Antonucci, Andrea Marcucci og Lorenzo Valeau. De to førstnævnte startede begge inde, mens Valeau blev indkiftet midt i anden halvleg. Helt på toppen for Italien i deres 4-3-3-system ligger i øvrigt Gianluca Scamacca, det tårnhøje, unge bombertalent, som PSV nappede fra vores ungdomsafdeling.
På U17-landsholdet er der ingen Roma-spillere.
U16-holdet afviklede ingen kampe i denne omgang, men Francesco Semeraro og Alessio Riccardi er indkaldt til kampen mod Ukraine d. 22. november.