Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved Manolas har været et emne blandt hos de engelske storklubber, men hvordan dukker Inter ligepludselig op blandt bejlerne? Det ville være et ret så stor selvmord at sælge ham til Inter, da de er direkte konkurrent til Roma om CHL pladserne i Italien, og et skridt ned ad for Manolas selv.

Chelsea, United, PSG etc. burde være større favoritter til at hente ham, og de nævnte 40 mio euro er da ren peanuts, for en med Manolas kvaliteter.
Daje!
Det ville være en falliterklæring af både Roma og Manolas hvis han blev solgt til Inter.
PORTIERI: Szczesny, Alisson, Lobont;

DIFENSORI: Palmieri, Mario Rui, Fazio, Ruediger, Manolas, Vermaelen, Bruno Peres, Pellegrini, Seck;

CENTROCAMPISTI: De Rossi, Strootman, Nainggolan, Paredes, Perotti, Gerson;

ATTACCANTI: Dzeko, El Shaarawy, Totti, Tumminello.


Truppen mod Cagliari. Tumminello er med igen, igen. Men han får nok ikke meget spilletid når Spalletti er træner. Speaking of, Spalletti er altså mærkelig indimellem: Han starter Gerson ude mod Juventus, men kan ikke finde minutter i en hjemmekamp mod Samp i cuppen...

Vi er også godt stacked med 4 mand til venstrebacken: Emerson, Rui, Seck, Pellegrini (medmindre Spal tænker at flytte en af dem ned som venstre centerforsvar, men de har alle deres forcer i det offensive). Seck kunne man sagtens leje ud, nu hvor Rui har vist han er tilbage.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Hvad skal vi med Manolas når vi i forvejen har solide centrale forsvarsspillere i Miranda, Medel og Murillo. Det er backs vi er svage på. Så det rygte giver jeg ikke meget for.
Hvad skal vi med Manolas når vi i forvejen har solide centrale forsvarsspillere i Miranda, Medel og Murillo. Det er backs vi er svage på. Så det rygte giver jeg ikke meget for.


Det gør jeg til gengæld.
Miranda er 32, og har altså vist nedagående form og fysik (dog et minimum). Jeg ville være vild med, hvis Inter for en gang skyld reagerede proaktivt, og havde en afløser klar til sommer (der er ingen der siger, at Miranda ikke gerne må blive og agere habil reserve), i stedet for at man står med en aldrende spiller uden reelle alternativer.
At snuppe en spiller som Manolas fra Roma er desuden et statement-køb ala Pjanic og Higuain.

Men den snak kan fortsættes i Inter tråden.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
For vi er i en situation hvor vi kan punge 40 millioner euro afsted på en central forsvarsspiller? Jeg synes nu nok at der snakkes rigeligt om at vi har svært ved at overholde FFP sådan som det er nu med de indkøb vi foretog os i sommers.
Simpel og halvgrim kamp, men nok til at hænge lidt på endnu. Spa har meddelt, hvor han ser forstærkninger komme, så må vi se om ledelsen hjælper ham med det. De kan ikke gå ind i 3 turneringer med en så smal trup.

En angriber og en offensiv midt (kreatør) vil være kærkommen. Hvordan er Pastores situation i PSG?

I øvrigt, er jeg den eneste, der er fuldstændig blæst over Fazios præstationer? MOM i næsten hverkamp. Pt. den bedste i Serie A?
Daje!
Det vil være helt i orden med mig Stanko, hvis Inter vil holde nallerne væk fra Manolas.
Daje!
Vi skulle være meget tæt på Defrel nu. Han er en fin spiller, men prisen bekymrer mig. 15 millioner euro plus to af vores talenter, som højst sandsynligt har tilbagekøbsklausuler. Er ikke vild med, at vi hele tiden sender de unge væk. Men lad os nu se. Det kan jo også være at Lorenzo Pellegrini, og Politano bliver hentet tilbage når sæsonen er slut.
Hul i hovedet. Havde hellere set, vi brugte talenter i førsteholds truppen. Marco Tuminello ser vild spændende ud.
Daje!
Annonce