Det var sgu også en vild europæisk landing Pato lavede i Milan i en meget ung alder. Han gjorde også ondt på Roma et par gange, som jeg husker det.
Ja, scorede i sin debut (5-2 hjemme mod Napoli).
Hans antrit, teknik og afslutning var vanvittig. Han spillede jo også sammen med den rigtige Ronaldo og der kunne nemt tegnes flere paralleller mellem dem.
Regelsættet kan vel i princippet også illustreres med Solbakkens overgang til Roma, hvor han egentlig kunne være begyndt at træne med dem allerede i december, hvis Bodø/Glimt havde accepteret det.
Ja, det er et fint eksempel. Ikke mindst fordi både den norske og brasilianske liga følger kalenderåret.
I Patos tilfælde handlede det i øvrigt om, at hans fødselsdag er 2. september (altså dagen efter registreringsvinduet lukkede). Og da man ikke må registrere udenlandske spillere under 18 år, måtte Milan vente.
Og jeg skal korrigere mig selv, for Milan hentede ham allerede i sommeren, så han trænede faktisk i en halvsæson, før han kunne få debut.
I klubber som Milan og Tottenham, og selv i Roma, ville han fortsat bare kunne lalle videre som en talentfuld wonderkid, uden at tage ansvar for andet end sig selv (i bedste fald).
Jeg synes i alle fald det er en svær situation.
I Leeds og Bournemouth ville han omvendt rende rundt med et kæmpe prisskilt i nakken, der automatisk gør ham til en stjerne. Og spørgsmålet er om talentet rækker til det.
Hans karriere i Roma står givetvis ikke til at redde. Dertil er der nok brændt for mange broer på begge sider af bordet.
Men i en klub som Tottenham ville han ikke være en stjerne og det ville måske være sundt nok for ham.
Men igen, er han overhovedet god nok til at spille i Tottenham? Eller Roma og Milan for den sags skyld?
Personligt er jeg ikke overbevist.
Skulle jeg komme med en anden sammenligning, kunne det være faraoen. Han havde en fantastisk halvsæson i Milan, med 14 mål i de første 17 kampe.
Blev udråbt som det største siden brød i skiver og derned gik det stødt (og meget hurtigt) ned ad bakke.
Og til yderligere sammenligning, løb han også ind i nogle alvorlige skader, der holdt ham ude i det meste af en sæson.