Snak

Mere indhold efter annoncen
HVIS nu Roma var blevet slået ud af Europa League allerede i ottendelsfinalen mod Real Sociedad, og dermed havde undgået Feyenoord-kampene, så KUNNE skadessituationen og slidtagen måske have set bedre ud i disse sidste afgørende uger i ligaen? Det synes jo i hvert fald at have virket for Lazio.


Den analyse er jeg meget enig i og mener også det var til at forudse.

Janus
tor 20. apr 18:37
Roma er vel derhenne nu hvor det er bedst ikke at gå videre i Europa League?

Ser ikke Roma have truppen til begge turneringer men med 100% fokus på Serie A har i stadig en god chance for at komme i top 4.


Når vi (Lazio og Roma) ikke har samme bredde i truppen som Juventus, Inter, Napoli og Milan må vi tænke mere langsigtet og strategisk.

Vi mærkede samme slidtage da Serie A blev genoptaget i corona sæsonen 2020-2021. Vi faldt helt sammen og kunne dårligt stille hold og gik fra at være Scudetto-kanditat til lige at komme med i top 4.

Kampprogrammet for April - Maj var velkendt og Lazio tog et valg. Skulle vi have en chance i Serie A måtte vi ud af Europa og Coppa’en.

Lazio har stadig en god mulighed for top 4 på grund af det valg der blev foretaget på baggrund af erfaringerne fra coronasæsonen. Om det rækker må vi se de næste fire kampe. Men uden dette valg havde vi ligget efter jer i tabellen. Vores nederlag til Inter og Milan vidste igen tydeligt at Lazio ikke kan spille flere kampe om ugen. Og det kan Roma heller ikke med nok kvalitet.

Mourino ville for meget. Både Europa og Serie A med for smal en trup og kun nødtvungne rotationer.
@Nick
Det tror jeg nu egentlig heller ikke, men der var bare lidt meget flirten fra både Mous og Inter-fansenes side i går. så, hmm... Men nok det bedste for jer også, hvis det ikke sker - ellers får I bare alle dommerne imod jer...😜
@Janus
Jeg husker godt at du kaldte den allerede dengang. Og jeg er helt enig i din vurdering, vi har simpelthen ikke bredden til to turneringer. Omvendt, hvad fa´en kan man gøre, når man nu har muligheden for at gå videre? Sarri tabte vel heller ikke ligefrem til Feyenoord med vilje?
Vi vil altid filte med mourinho. Det han gjorde for os dengang vil aldrig blive glemt. Så den vil altid være der hehe. Ja så får ville dommer imod os hvis han kommer 😂
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Så skulle det være (så godt som) offielt: Houssem Aouar skifter til AS Roma på en fri transfer fra Olympique Lyonnais ved udgangen af indeværende sæson. Det skriver Filippo Biafora fra Il Tempo. Ifølge Sky Sport er der tale om en femårig kontrakt, der altså går til 2028.

Den 24-årige franskfødte Aouar, der sidste år valgte at blive algerisk landsholdsspiller, har høstet store roser for sin indsats på den offensiv-centrale midtbane i Lyon i de to seneste sæsoner (8 mål og 4 assists i begge sæsoner), og han var sågar på tale til Manchester City i starten af indeværende sæson som en potentiel afløser for Bernardo Silva. I 22/23-sæsonen har Aouar imidlertid været noget skadesplaget (knæ og ankler) og har dertil meldt ud at han ikke ønskede at forlænge sin kontrakt i Lyon, når denne udløber til sommer. Aouar var allerede kraftigt rygtet til Roma i januarvinduet, hvilket som bekendt ikke blev til noget, og der var forskellige rygter om årsagen hertil; en historie gik på, at klubberne faktisk var blevet enige, men at spilleren selv havde lavet en mundtlig forhåndsaftale med Real Betis. Siden da har også Napoli, Man United, Arsenal og Eintracht Frankfurt været på tale, om end Betis vedvarende har lignet det bedste bud på en ny klubadresse. Men i påsken rejste Houssem Aouar til Rom og besøgte Trigoria og en privat lægeklinik i selskab med en Roma-læge, og allerede dengang lød meldinger i bl.a. La Gazzetta, at Roma-ledelsen var nået til enighed med den transferfrie algeriske landsholdsspiller og hans repræsentanter om en 5-årig kontrakt til 2028 med en årsløn på €2,8m plus bonusser.

Benvenuto, Houssem!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
V T U U T - i de sidste 5 kampe. 5 point. Roma classic.
Inter har 12 point i de 5. 3 af dem mod Roma.
Juventus har 7.
Atalanta har 10. 3 af dem mod Roma.
Milan har åbenbart også kun 5 point.

Anyway. Vi snubler altid. Lad o håbe vi kan spille et ordentligt resultat hjem mod Leverkusen - der kører ok i Bundesligaen.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Efter nederlaget til Inter lørdag gav Mourinho spillerne fri søndag, mens han selv tog til primavera-holdets kamp på Tre Fontane imod Fiorentina. Efter første halvleg var de unge romere bagud med 0-1. Karakteristisk for Romas trænerstab for tiden stod holdet uden sin normale førstetræner, Federico Guidi, der var ude med karantæne. Så i pausen gik Mourinho ned i omklædningsrummet og overtog taktstokken. Han sagde til spillerne at de skulle bringe mere intensitet og fart ind i deres spil, og ikke være bange for at udfordre Fiorentinas forsvar, der i hans øjne var svagt. »It will be a different second half, I believe in your victory,« sluttede han af, inden han gik ud for at se anden halvleg fra et sted bag florentinernes mål. Romas primavera-hold vandt kampen 2-1.
1-0 i første semifinale over Leverkusen. Vel ikke værst Romas situation taget i betragtning, en noget rodet affære, men egentlig med rimelig godt styr på tingene i det meste af kampen. God indsats af unge Bove ved målet, som smukt blev kronet med selve scoringen også. Cristante gør det faktisk forbløffende godt nede i det midterforsvar. Og like-’em-or-hate-’em, men Mancini og Ibanez arbejder sgu for deres løn og kæmper for trøjen, det må man gi’ dem. Faktisk også flere fine driblinger af Abraham, men afslutningerne halter fortsat.

To sejre mere i den turnering, og vi er alligevel i CL 23/24...
Leverkusen har gjort det fantastisk i Tyskland og er i god form så 1-0 mod dem er super.

Vi får også flere spillere klar inden for kort tid så måske Mou laver en pokal igen igen?

Kunne sku være stort med EL titel og efterfølgende CL bold næste år.........

Men forstærkninger skal der til hvis vi skal have en chance i CL

Spændende
Det kunne være meget Mourinho´sk at vinde ECL i fjor, EL i år og CL næste år! Helst med samme hold, vel og mærke... ;D
Annonce