Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kan evt. stille det retoriske spørgsmål, om det er muligt/realistisk, at Roma indfrier forventningerne med Mourinho ved roret.

Hvis ja, hvad skal der så til?

Hvis nej, så er det sådan set ligegyldigt hvem der bærer skylden.
Jeg synes ikke spillet under Mourinho har forbedret sig nu på 3. sæson. Første sæson var han undskyldt med en ganske middelmådig trup, men formåede at vinde Conference League hvilket giver ham næsten uendelig good will hos Roma-tilhængere og ledelse. Men den er stadig det samme forkrampede udtryk man ser, selv med markante forstærkninger.
På trods af det falder flere spillere også igennem denne sæson. Pellegrini, Llorente, N´dicka, Kristensen bør ikke være i startopstillingen sådan som de spiller. Selv Smalling har lignet Bambi på glat is de kampe han nåede at spille. Patricio behøver man ikke skrive mere om. Det gør jo også betingelserne svære når man ikke kan regne med halvdelen af holdet. I sidste ende ligger ansvaret hos Mourinho, som efter kampen igår snakkede udenom i den sædvanlige Mourinho stil.
Kort sagt er min tålmodighed med Mourinho sluppet op. Jeg tror ikke på han kan løfte dette hold.
Man kan tilføje, at Roma har ligaens 3. højeste lønbudget - næsten €20m over Milans ditto og kun €10m under Inters.

Herunder kan man nævne, at Mourinho hæver ligaens 2. højest løn (€6m), kun overgået af Allegri (€7m). Inzaghi tjener €5m i Inter, mens Pioli får €4m.

Jeg kender ikke tallene for de samlede trupomkostninger, men under alle omstændigheder er det let at konkludere, at man ikke får nok for pengene.
Det er ganske enkelt rystende så lidt man får ud af mandskab og det er alene trænerens ansvar. Køb og salg i 2 sæsoner er også med Mou-aftryk. Kæmpe lønninger og 5 point i 6 kampe. Føj for satan. Nå der er andet end fodbold i livet. God weekend.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Så er spekulationerne om hvem der skal afløse José Mourinho i trænersædet i Roma godt igang, også selvom hverken Roma-ledelsen eller Mou selv har indikeret noget om hans eventuelle exit. Det ville da også ligne Cirkus Romanus dårligt andet. ;)

# 1. Allerede i forgårs og dermed inden Genoa-kampen relancerede Tuttomercatoweb arbejdsløse Antonio Conte som en oplagt kandidat. Conte forlod som bekendt Tottenham i marts ”efter gensidig aftale med klubben” og vil angiveligt gerne genoptage trænergerningen i Italien.

# 2. I dag beretter Calciomercato.com, at Roma-ledelsen allerede har forhørt sig i Bologna om muligheden for at overtage Thiago Motta til sommer, da han angiveligt er klubbens foretrukne kandidat til at afløse Mourinho, hvis det skulle blive nødvendigt. Der er dog næppe store chancer for, at et sådan skifte vil kunne gennemføres allerede nu.

God weekend. 🍺
#DeRossiOrAncelottiToRoma
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er det atter kampdag for AS Roma! I aften kl. 20.45 tager vi imod Frosinone Calcio på Stadio Olimpico i 7. runde af Serie A.

Giallorossi befinder sig i en dyb spille- og resultatmæssig krise. Hverken defensiven eller offensiven fungerer, spillet virker idéforladt og planløst, spillere og træner fremstår stadig mere energiforladte og viljeløse. Kun den gamle romerske dyd om at kunne slå ud med armene og brokke sig over kendelserne står stadig stærkt.

Mens mange efter Lukakus ankomst og forrige weekends 7-0-sejr over Empoli drømte søde drømme om Top 5, flænsede torsdagens møde med Genoa os brat tilbage til virkeligheden på værste Freddy Kruger-agtige vis. Vi ligger nr. 16 i tabellen med 2 point ned til nedrykningsstregen, og hvad værre er, vi spiller som et hold, der også hører hjemme i denne ende af rækken.

En hjemmekamp mod oprykkerne fra Frosinone kan lyde som en kærkommen mulighed for at revanchere sig og vende udviklingen, men at tro at holdet fra byen ved motorvejen cirka halvvejs mellem Rom og Napoli bliver en let walkover for Roma, ville være utilstedeligt naivt. Ikke kun i vores aktuelle tilstand. Den barske sandhed er, at Frosinone p.t. spiller langt bedre fodbold end vi gør, og kun har tabt én kamp ud af de første seks runder (mod Napoli), med sejre over Atalanta og Sassuolo, og uafgjorte kampe mod Fiorentina, Udinese og Salernitana. Træneren er i øvrigt en gammel kending af Roma, nemlig Eusebio Di Francesco.

Foruden al den anden elendighed, som Genoa-kampen førte med sig, så gav den også endnu en skade til det i forvejen hårdt prøvede forsvar, idet Diego Llorente måtte udgå med en muskelskade i højre hofte, der forventes at holde ham ude i to uger. Det betyder, at Mourinho kun har Mancini og Ndicka tilbage som egentlige centrebacks til sin rådighed. I foråret blev Cristante under Smallings lange skadespause rykket ned på den centrale plads i forsvaret, hvilket han efter min opfattelse klarede forbløffende godt – i virkeligheden langt bedre end hvad Llorente har vist på samme plads – men problemet med denne manøvre vil være, at Cristante så mangler som det defensive bolværk på midtbanen foran tre-back-kæden, hvor Matic som bekendt ikke længere er der og hvor Paredes indtil videre ikke har vist sig meget værd. En anden mulighed er at sætte Zeki Celik ind på højrekanten af forsvaret og så lade Mancini tage styrepinden i midten, men Mou har generelt undgået løsninger med Celik som centreback, hvilket tyder på, at tyrkeren ikke har overbevist på pladsen ved træning.

Corriere dello Sport og Romapress har derfor i stedet spekuleret i, at Mourinho kraftigt overvejer at ændre formationen til en 4-3-3 eller måske rettere 4-2-3-1, men altså med en firebackkæde, bestående af Mancini og Ndicka på de to centrale pladser, og så med to fullbacks på flankerne. Her virker Spinazzola som den mest formstærke løsning på venstrekanten. En sådan ændring kan vise sig en lille fordel for Nissen Kristensen, der indtil videre har gjort det bedre defensivt end offensivt, men et måske lidt mere sandsynligt bud på højrebacken er nok førnævnte Celik, der dog i modsætning til Nissen ikke har fået meget spilletid indtil videre.

Vælger Mou en tre-mands-midtbane ligner det en formation med Cristante, Aouar og Paredes, med Bove som mulig afløser for både Aouar og Paredes. Hvis det bliver med tre mand i offensiven, hedder formationen snarest Dybala - Lukaku - El Shaarawy, mens man med en 3-1-opstilling helt fremme vil kunne sætte Pellegrini ind bag Lukaku (og i stedet for Aouar på den centrale midtbane). Med Pelles begrædeligt ringe niveau vil jeg tale mest for 4-3-3-løsningen med Aouar i rollen som mezzala.

Jeg tror og håber derfor vi får en start-11’er i stil med dette at se i aften:
Patricio
Celik/Nissen - Mancini - Ndicka - Spinazzola
Cristante - Aouar - Paredes/Bove
Dybala - Lukaku - El Shaarawy

På reservebænken har vi derudover siddende Karsdorp til højrebacken, Zalewski til begge backpladser, og Belotti og Azmoun til angrebet. Dertil kommer de to unge Pisilli (central midtbane) og Pagano (offensiv midtbane/angreb), samt angiveligt i dagens anledning et helt nyt navn: Joao Costa. Denne 18-årige brasilianskfødte portugiser fra primavera-holdet betegnes af Romapress som en hurtig og driblestærk fullback, mens han på Transfermarkt er betegnet som en (venstrefodet) højrewing. Han har i sæsonens hidtidige 5 kampe på primavera-holdet lavet 1 mål og 1 assist.

Faktisk har vi jo også Mile Svilar siddende på bænken som reservemålmand, og som Rui Patricio har stået indtil videre, var det måske ikke nogen helt dum idé at begynde at give den 24-årige serber chancen fra start i Serie A-sammenhæng? Ifølge Romapress er Rui Patricio efter sæsonens første seks kampe noteret for en redningsprocent på 47,4%, hvilket er den laveste blandt alle målmænd i Serie A. Man kan egentlig godt undre sig over, at han virkelig skulle have reddet næsten halvdelen af alle skud på mål, hvilket ellers ikke lige er det umiddelbare indtryk.

Dertil er at melde, at klubpræsident Dan Friedkin formentlig er på Olimpico i aften, idet han har været på Trigoria i de seneste dage for at holde sig ajour med problemerne og tilsyneladende også for at udtrykke sin fortsatte og uforbeholdne støtte til træner Mourinho.

I så fald vil Friedkin fra præsidentlogen kunne se Romas nye tredjedragt få sin debut i aften. Lad os håbe at den kommer til at markere en vending af udviklingen i en mere positiv retning, og at den dybsorte trøjefarve ikke symboliserer holdets nærmeste fremtidsudsigter.

Daje Roma! 🖤❤️💛
Roma XI vs. Frosinone:
Patricio
Mancini - Cristante - Ndicka
Karsdorp - Bove - Paredes - Pellegrini - Spinazzola
Dybala -Lukaku

Daje Roma!
Fed trøje, fornem scoring og ok pauseresultat. Men så er det positive vel også sagt. Frosinone er ikke nogen frygtindgydende modstander, men vi er rigeligt udfordret med dem endda. Det er da fuldkommen vildt så mange fejlafleveringer vi præsterer!?! Spinazzola tæt på usynlig, Paredes bidrager nok engang med ingenting, og wow en skovtur Patricio var ude på! Heldigt at ingen af deres skudforsøg har været inden for rammen, for så var de vel gået ind. Dybala lavede en smuk assist ved målet, men virker ellers langt under sit gamle niveau. Måske værd at udskifte ham i løbet af anden halvleg med Belotti eller Pagano. El Shaarawy kunne også godt komme ind i stedet for Pellegrini, uden at det ville ligne et tab. Daje Roma!
Sådan!! Smukt hakket ind af Pelle. Som altid godt at Mou ikke lytter til mine råd... 😄⚽🍺
Uimponerende indsats endnu engang. Frosinone er jo bedst langt hen af kampen, men Roma skal prise sig lykkelig for at de ikke kan ramme målet. Det er vel den eneste måde at holde nullet på med Patricio på mellem stængerne.
Annonce