Genså lige gårsdagens replays. Don´t do it, det er hjerteskærende.
Vi bliver bortdømt i minimum 3 vigtige situationer.
1. Mexes udvisning og deres straffe, hvor det a) blev begået udenfor feltet, og vigtigst nok b) det var en perfekt tackling fra Mexes, bortset fra at dommeren ikke så det (læg i øvrigt mærke til at linjevogteren, som havde perfekt udsyn, ikke dømte straffet)
2. Straffet på Boriello hvor linjevogteren (den samme som IKKE dømte Mexes straffet) faktisk markerede for straffe til Roma, men dommeren overruler.
3. "Hands" i Brescias felt bliver overset af dommerne, igen et klart straffe.
Derudover spiller vi faktisk en fin kamp. Brescia havde ikke meget, hvilket selvfølgelig var et resultat af at de stillede sig tilbage efter føringsmålet, mens vi faktisk skabte endog et par gode chancer som burde og kunne have givet mere.
I øvrigt en rigtig fin kamp af Boriello, der virkelig bliver en gevinst for os.
Vi burde have afgjort kampen selv, men dommerkendelserne viste sig desværre at være afgørende i sidste ende, hvilket gør det hele ekstra bittert.