Snak

Mere indhold efter annoncen
@Mouritzen
Castrovilli tror jeg ikke rigtig på. En 26-årig kassering fra Viola, som de ikke vil forlænge med pga. for høje lønkrav (€2½m) og en lang serie skader - er det tredje skade i venstre knæ han sidder ude med nu? Så vidt jeg kan se har han slet ingen spilletid fået i denne sæson. Det bli´r et nej tak herfra.

Meret kunne jeg derimod godt overtales til. Svilar ligner ikke en seriøs afløser for Patricio. Og sammenlignet med Falcone fra Lecce, som ellers har været på tale, er Meret næsten samme alder (26 år mod 25 år), billigere i transfer (€0 mod €8-9m) og har bedre stats (19 mål i 16 kampe, 5 clean sheets mod Falcones 33 mål i 23 kampe, 2 clean sheets). Men Napoli har vist en option på at kunne forlænge med ham.
Så er det atter kampdag på Olimpico! I aften kl. 18:00 tager AS Roma imod FC Internazionale Milano i 24. runde af Serie A.

Efter tre indledende kampe imod klubber fra bunden af ligaen får Daniele De Rossi i aften sin reelle ilddåb som Roma-træner imod rækkens suveræne tophold. Med en sejr vil Roma kunne spille sig midlertidigt op på den forjættede fjerdeplads, omend med to kampe mere end dennes aktuelle besidder Atalanta. Omvendt vil Inter med en sejr kunne udbygge forspringet i toppen af ligaen, og Nerazzurri har indtil videre vundet seks ud af syv kampe i 2024, herunder alle fire mulige i Serie A.

For første gang i mands minde er der blot to spillere i Romas bruttotrup, der ikke står til disposition til kampen. Tammy Abraham er fortsat skadet, mens Evan Ndicka i morgen skal spille AFCON-finale for Elfenbenskysten. Alle andre er til rådighed! Sardar Azmoun trænede med fredag, netop hjemvendt fra Asian Cup. Spinazzola er atter klar ovenpå sin skade fra Verona-kampen. Chris Smalling har sågar meldt sig fit for fight! Ja, selv Renato Sanches skulle angiveligt kunne spille!!!

Dette uvante overflødighedshorn af spillere gør det jo ikke just nemmere at forudse start-elleveren, der selvsagt også afhænger af den valgte formation. Vi har endnu til gode at se DDR’s Roma spille mod en på papiret stærkere modstander, så vil han fortsætte med firebackkæden eller går han tilbage til Mous tremandsforsvar? Jeg håber det første, så må vi tage de tærsk, der eventuelt følger med. Så her er mit bud:

Patricio
Kristensen/Karsdorp - Mancini - Llorente/Huijsen - Spinazzola/Angeliño
Cristante - Paredes - Bove
Dybala - Pellegrini
Lukaku

De Rossi synes at have en vis præference for Karsdorp, men den tatoverede hollænder har i mine øjne fortsat ikke vist sin berettigelse som førstevalg, hvor RNK trods alt både kan levere noget fysik i forsvaret og en smule udfordring i angrebet. Llorente ligner vel det umiddelbare førstevalg ved siden af Mancini, men unge Huijsen har ærlig talt set mere overbevisende ud i sine optrædener, med ro og overblik som en voksen, og han udgør en reel trussel oppe foran modstanderens mål ved dødbolde. På venstrebacken gjorde Angeliño det vældig fint mod Cagliari, indtil han fik krampe, men som Spina spillede de første 20 minutter mod Verona, bør han i mine øjne have forrang til pladsen. Så kan Ángel eventuelt komme ind efter en time.

Der er forårsstemning i Roma. Den romerske syge pibler igen. Selv Inter er vel ikke større end de kan ligge ned? Og nogen skal for fanden pille dem ned på et tidspunkt? Hvorfor ikke Roma på Olimpico? Så vil de synge De Rossis navn i gaderne i Trastevere hele natten. Ligesom i gamle dage! Og Lukakus, når han scorer sejrsmålet i overtiden...!

Daje Roma!
Roma XI vs. Inter:
Patricio
Karsdorp - Mancini - Huijsen - Angeliño
Cristante - Paredes - Pellegrini
Dybala - Lukaku - El Shaarawy

Subs: Svilar, Boer, Smalling, Llorente, Celik, Spinazzola, Kristensen, Bove, Sanches, Aouar, Baldanzi, Zalewski, Costa, Azmoun
Fedt, at det stadig er med 4-backkæden. Håber vi tør tage chancer i det offensive, og så må det briste eller bære. Vi har kun ting at vinde i den her kamp. Hvis vi taber, nå ja, så er det vel forventet. Så lad os håbe vi kan møde op og skabe en positiv kamp.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
Super 1. halveg med både fight og godt spil. De Rossi har formået at skabe en god gejst, har selv en fed energi og attitude på sidelinjen og så bruger han Huijsen i forsvaret 😊. Lidt sjovt med alle de kritikere, som på forhånd havde travlt med at nedgøre DDR!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gennemført ringe anden halvleg. Hvad fanden sker der
Lukaku havde ikke sin bedste kamp i aften…
Dagen derpå
Tja, det er jo aldrig fedt at tabe til Inter, selv man kan sige at vi snart burde have vænnet os til det. Og på papiret lyder 2-4 hjemme mod Inter jo ikke meget bedre end 1-3 ude mod Milan. Vel snarere tværtimod. Ikke desto mindre foretrækker jeg klart at tabe som vi gjorde i går frem for måden vi tabte på i Mourinhos sidste kamp. Det så helt fornuftigt ud i første halvleg, og bortset fra den fatale periode i anden halvleg omkring målene til 2-2 og 2-3, hvor vi var helt væk, synes jeg egentlig ikke resten af halvlegen var så grel endda.

I betragtning af, hvor mange af vores, der langt fra spillede op til deres bedste, var det egentlig imponerende nok at vi trods alt kunne hænge på så længe. Angeliño havde det (forståeligt nok) betydeligt sværere i denne kamp end mod Cagliari, og jeg synes stadig at Spinazzola burde have startet inde i stedet. Karsdorp bliver bare ved med at ligne en nulbon ude på højreback, hvor jeg mener at både Nissen og Celik kan gøre det bedre. Lukaku kan desværre skrive endnu en Roma-kamp mod de store hold på listen over dem, hvor han bidrager med forbløffende lidt. Og hvad det nu end er der er galt med Dybala, så er der efterhånden langt imellem de kampafgørende genialiteter. Endelig havde Rui Patricio desværre en af de dage, hvor han nærmest ingen forskel gjorde. Hvis han er ligeså ligegyldig i de næste par kampe, synes jeg at vi efterhånden lige så godt vi kan lade Svilar eller unge Boer få chancen i målet.

På positivsiden tæller, at Pellegrini har rejst sig og vel efterhånden er vores vigtigste spiller. Og at Baldanzi havde et fornuftigt indhop, der giver løfter om noget godt.
Tillykke til Ndicka med AFCON! 🏆
JGGJ, du plejer at have godt styr på stemningen i Rom. Hvad er din fornemmelse af fansenes "take" på weekendens kamp?
Internationalt er der ingen tvivl om at folk mest af alt synes det er fedt, at vi endelig turde spille fodbold mod et tophold igen. Og egentlig også spillede lige op med Inter.

Vores største problem lige nu er, at spillerne efter Mourinhos fysiske træning slet ikke er i form til det spil De Rossi vil praktisere. Lad os håbe det stadig er godt nok til de kommende tre ligakampe mod midterholdene.

Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Annonce