Snak

Mere indhold efter annoncen
Apropos rødt og gult, så blev Romas hjemmebanetrøje for 24/25-sæsonen som bekendt leaket for en uges tid siden:
https://www.footyheadlines.com/2023/11/as-roma-24-25-home-kit.html

Nu bliver der som regel ændret lidt på detaljerne inden den rigtige version kommer ud, men det bliver jo nok noget tæt på. Jeg har haft det lidt svært med den, uden at jeg rigtig kunne sige hvorfor. Grundfarven er god nok, returen til våbenskjoldet også fint nok, og de smalle lodrette striber generer mig heller ikke for alvor. Men alligevel var der noget. Da jeg så nu kom forbi trøjen igen, slog det mig endelig. Den er for "Bayern München"-agtig! Det skyldes givetvis de ret markante Adidas-striber. Jeg skal såmænd nok vænne mig til den og ender vel også med at købe en til knægten, men nu ved jeg i det mindste hvad det er der skurer i mine øjne. 😄
Det begynder at tegne til, at Roma frikøber Diego Llorente fra Leeds på en permanent ordning for €4-5m. Dermed må vi nok indse, at den våde drøm om Calafioris retur er udskudt på ubestemt tid. Jeg fornemmer at flere herinde nok vil være skuffede over et køb af Llorente, men til den nævnte pris synes jeg hans niveau er fornuftigt nok som en førstereserve for Mancini og Ndicka, sågar også anvendelig som reservevikar på venstrebacken. Og hans holdånd og dedikation til Roma kan der ikke udsættes noget på. Det er med andre ord ikke voldsomt sexet, men det virker fornuftigt og realistisk ift. Romas aktuelle økonomi. Så må vi hente nogen af de mere saftige tilrygtede navne til de andre positioner.
Som backup er Llorente vel en ok spiller. Calafiori ville bare være så fantastisk at hente da han kan dække både CB og VB. Jeg håber så han tager et år mere hos Bologna og man henter ham næste sommer.
De Rossi skal bare have spillerne, som passer til 4-3-3 så vi ikke skal tilbage til det ulidelige 3-mands forsvar. Så må man håbe Mancini og Ndicka ikke går i stykker, for alternativerne er ikke at råbe hurra for. Kumbulla vender nok tilbage for at agere reserve sammen med Llorente.
Chiesa´s agent lander i Rom i næste uge. Spændende hvad det bliver til. Måske henter man både Boga og Chiesa? Det vil i hvert fald give De Rossi nogle andre strenge at spille på.
Jeg synes Llorente er et fint køb. Han har gjort det godt i Roma-trøjen, synes jeg og han er fin at have som backup. Det er, om ikke andet, noget kvalitet at kunne smide ind når Mancini, Ndicka eller Smalling er ude.
FCN
Roma transferoptakt sommeren 2024 (4: Venstreback)
Med De Rossis implementerede formationsskifte fra Mourinhos 3-5-2 til 4-3-3 er det først og fremmest på de to kanter, at der skal ske store ændringer i sommerpausen. Lidt forsimplet sat op skal Mous wingbacks på midtbanen udskiftes med fullbacks og angrebswinger. Dertil har den nye træner understreget vigtigheden af teknisk kunnen og hurtighed på kanterne, både defensivt og offensivt. Af samme grund har Corriere dello Sport da også spået, at der skal hentes to nye spillere ind af hver kategori (altså to backs og to winger), ligesom ikke én eneste af førsteholdets seks hidtidige wingbacks er sat på DDR’s liste over ”untouchables”.

På venstre wingback har førstevalget i Mourinho-tiden været Leonardo Spinazzola. Som udgangspunkt, i hvert fald. Efter sin store gennembrudssæson i 20/21 blev Spina som bekendt akillesskadet ved EM i sommeren 21 og var derfor ikke til rådighed, da Mourinho trådte til. Og da Spina endelig atter vendte tilbage til fodboldbanen i sæsonen 22/23, var der ikke meget spin tilbage at se i hans spil. Faktisk var niveauet så sløjt, at hans unge vikar Zalewski ofte blev foretrukket af Mourinho. Men hen på foråret 23 begyndte der så at ske noget med Spinazzola, der i flere kampe lignede sig selv fra højdepunktet to år forinden. I den netop forgangne sæson har det været lidt op og ned for den efterhånden 31-årige Spinazzola, som var en af dem der efterhånden fik et noget anstrengt forhold til Mou og hans offentlige stikpiller til spillerne. Da De Rossi overtog tøjlerne blomstrede Spinazzola ligesom flere andre op igen, nu som egentlig venstreback, og har ofte været blandt holdets bedste i foråret (ikke mindst i Europa League), når han ellers kunne spille for sine mange småskader og muskeltræthed. I 23/24 er det ialt blevet til 36 kampe for Spina, afbrudt af tre skadespauser og yderligere fire-fem hvilepauser. Slidtagen på de aldrende ben kombineret med hans relativt høje løn (€3m netto) og ikke mindst de betydelige afdrag på hans transferpris fra tilbage i 2019 (hvoraf sidste rate forfalder nu) har medført, at ledelsen i et stykke tid har spekuleret i at sælge ham til SPL. Det er imidlertid ikke sket, og nu udløber hans kontrakt med udgangen af måneden. Efter De Rossis ankomst har Spina selv flere gange givet udtryk for, at han ikke ville være afvisende for at tage en sæson eller to mere – og vel og mærke til en lavere løn. Roma-ledelsen virker imidlertid ikke interesseret heri og både spilleren selv og hans agent synes efterhånden noget frustrerede over klubbens tavshed. Den gentagne påstand i flere medier (bl.a. CdS) om, at Roma vil kunne spare €12m (reelt €11,7m) om året ved Spinazzolas exit er noget vås, idet dette beløb alene refererer til de årlige omkostninger siden 2019 og frem til nu, og ikke til en eventuel ny kontraktperiode uden transfer og til en lavere løn. Umiddelbart synes enden på affæren ifølge de fleste medier (senest Il Messaggero for et par dage siden) at blive, at Spina forlader klubben på en fri transfer. Men normalt velinformerede Filippo Biafora beretter i onsdagens Il Tempo, at intet er afgjort endnu og at både De Rossi og Spinazzola selv fortsat er opsatte på at fortsætte samarbejdet. Alternativt meddeler Tuttomercatoweb, at bl.a. Juventus, Milan og Barcelona viser interesse, ligesom flere SPL-klubber har været nævnt.

En af de helt store tabere ved systemskiftet i Roma ser ud til at blive 22-årige Nicola Zalewski, der som wingback er så offensivt orienteret, at han reelt ikke kommer på tale som fullback. Når det er sagt, så var han nu allerede i de to sidste halvsæsoner under Mourinho også ved at blive kørt ud på et sidespor efter en ellers lovende begyndelse i 21/22, hvor Mou hentede ham op fra primavera-holdet som vikar for Spinazzola, hvilket i praksis betød, at den indkøbte vikar til samme plads, Matias Viña, helt røg ud i kulden. Unge Zalewskis force i den tidlige Mou-æra var især, at han kunne bruges på begge wingbacks (og at alternativerne på disse pladser var umanerligt svage), men han har ikke helt formået at bygge på i forhold til de lovende takter fra ynglingetiden (han er i øvrigt sin polske nationalitet til trods helt af Roma-akademiets egen avl), og spiller groft sagt stadig som en usleben 19-årig og ofte med alt for høj spænding. Zalewskis helt store problem er, at han ikke rigtig passer ind nogle steder i en 4-3-3. De Rossi har flere gange forsøgt ham som offensiv midt eller venstrewing, men det er sjældent gået videre godt. Samlet er Zalewski noteret for 3 assists i 33 kampe i den forgangne sæson (overvejende som indskifter). Han har kontrakt med Roma et år endnu, men ifølge alle meldinger (senest i La Gazzetta, Leggo og Calciomercato) håber klubben på at få ham solgt i det kommende sommertransfervindue. Der meldes fortsat ikke om nogen konkrete destinationer, men sidste sommer var der interesse fra flere PL-klubber. Ifølge Corriere dello Sport vil Zalewski imidlertid gerne blive i barndomsklubben, og han håber på at kunne overbevise De Rossi om sit værd gennem en solid præstation for Polen ved det kommende EM. I givet fald bliver det dog snarest til positionen som venstrewing, og til den virker han simpelthen for tyndbenet.

Den foreløbig eneste af Romas hidtidige backs/wingbacks, der er sikker på at fortsætte i klubben, er Angeliño (reelt José Ángel Esmoris Tasende), som Roma kort efter Ghisolfis tiltræden købte af RB Leipzig for €5m (+€1m i add-ons) og med en kontrakt frem til 2028 til en løn af €1,8m om året. Købet skete ved indløsning af en købsoption i den låneaftale, som Roma havde indgået med Leipzig i slutningen af januar for resten af sæsonen. 27-årige Angeliño stammer fra Galicien og er oplært i Deportivo la Coruñas ungdomsafdeling, inden han som 16-årig blev hentet til Manchester Citys akademi. Herfra blev han i de unge år udlejet til CFG-samarbejdsklubberne New York City FC og Girona, og har siden været udlejet til Mallorca, Breda, PSV Eindhoven og RB Leipzig. Sidstnævnte købte ham i 2021 for €18m. Angeliño er venstrebenet og fungerer både som venstreback og venstre wingback. Og han har tidligere produceret ganske godt med assists: i sæsonen 21/22 lavede han 13 assists og 3 mål i 45 kampe for RB Leipzig, og sæsonen efter var han udlejet til Hoffenheim, hvor det blev til 12 assists og 1 mål i 35 kampe. I efteråret 23 var han udlejet til Galatasaray, hvor det gik mindre godt, og han var selv meget indstillet på at komme væk fra Gala. Angeliño blev den første spiller De Rossi har hentet til klubben, og interessen har tydeligvis været gengældt, idet galicieren ifølge Gianluca Di Marzio takkede nej til tilbud fra Real Betis og Olympique Marseille for at komme til Roma. Og selvom hans optræden for Giallorossi bestemt ikke har været uden fejl (især et forsøg med ham på højreback i en kamp mod Fiorentina forløb rædderligt), så er hans topniveau interessant og hans dedikation til klubben og fansene upåklagelig. I foråret er det sammenlagt blevet til 20 kampe med blot en enkelt assist (i sæsonens afsluttende kamp mod Empoli). Faktisk var optionen i lejeaftalen blevet til en obligation, hvis Roma havde kvalificeret sig til CL, men selvom det ikke skete, så valgte klubben altså alligevel at tilknytte ham permanent. Og det samme tilvalg er sket den anden vej, idet Tiago Pinto ifølge Corriere dello Sport ellers havde prøvet at lokke Angeliño til Bournemouth og det forjættede land i Premier League.

Hvis Spinazzola forlader klubben, må man formode, at Roma skal hente yderligere en venstreback ind. Her har medierne i de seneste uger bragt adskillige emner i spil. Et af de mere vedholdende rygter gælder Josh Doig fra Sassuolo, som Roma ifølge Il Messaggero og Corriere dello Sport har forhørt sig på. Den 22-årige skotske venstreback opfylder tilsyneladende alle DDR’s kriterier for en spiller på denne position. Han skiftede i vinters fra Hellas Verona til Sassuolo, og har sammenlagt spillet 30 kampe henover sæsonen for de to Serie A-mandskaber. Han ventes at være en af de spillere, som nedrykkede Sassuolo kommer til at skille sig af med. Ifølge CdS har Roma kontaktet Sassuolo mht. Doig, og klubben har svaret, at prisen er €6m, det samme som Neroverdi selv gav for ham i vinters. En anden kandidat nævnt af flere er den 29-årige Emerson Palmieri, der spillede to-en-halv sæsoner i Roma i 2015-18. Efter to sæsoner i West Ham vil han angiveligt gerne væk, og han skulle ifølge Leggo og Il Messaggero være en som DDR selv har foreslået ledelsen at kigge på. Det er i denne sæson blevet til 44 kampe med 1 assist for The Hammers. Sportsdirektør Ghisolfi har ifølge La Gazzetta foreslået en anden retur i form af Lucas Digne fra Aston Villa, der var en enkelt sæson i Roma tilbage i 2015-16. Ghisolfi prøvede angiveligt også at få den 30-årige franskmand til Nice. Digne menes at ville koste omkring €10-12m i transfer. Ifølge Corriere della Sera har Roma også overvejet at hente Patrick Dorgu fra Lecce. Den 19-årige dansker, der stammer fra FC Nordsjællands akademi, kom efter et års lejemål i Lecce permanent til klubben i fjor for €200.000. Her har han fået godt med spilletid, og i sine 32 kampe er det blevet til 2 mål og 1 assist. Selvom han overvejende er venstreback, kan han benyttes på alle positioner på begge flanker. Endelig nævner La Gazzetta Nicolas Tagliafico fra Lyon som en mulighed. Den 31-årige argentiner menes at koste €5-6m. Allersidst i denne sammenhæng kunne nogle af os sikkert også godt have lyst til at erindre Roma-ledelsen om, at Riccardo Calafiori fra Bologna (omtalt i kapitel 3 om centrebacks) jo faktisk også spiller en udmærket venstreback... :)

Hvis DDR og Ghisolfi vil rekruttere en venstreback fra primavera-holdet, må det mest oplagte bud være 19-årige Jan Oliveras, som De Rossi kort efter sin ankomst ifølge Corriere dello Sport eksplicit udpegede som en af tre unge, som klubben ikke måtte sælge. Ifølge Fabrizio Romano afviste Roma-ledelsen da også prompte et bud fra Anderlecht på Oliveras dagen før Deadline Day. Den unge spanske venstreback med fortid i Barcelonas ungdomsrækker sad med på bænken i De Rossis to første Serie A-kampe, men har siden været allokeret til primavera-holdet, hvor det i denne sæson er blevet til 30 kampe med 5 assists. Oliveras har kontrakt med Roma frem til 2026.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sådan! Lorenzo Pellegrini kommer til at bære trøje nr. 10 for Azzurri til EM. 👍

Og Nicola Zalewski er blevet udtaget til Polens endelige EM-trup. Fint for ham med en sidste chance for at vise sig frem inden sommerens transfervindue.
Roma transferoptakt sommeren 2024 (5: Højreback)

Positionen som højre wingback (under Mourinho) og højre back (under De Rossi) har i den forgangne sæson været et anliggende for Karsdorp, Celik og Kristensen. Umiddelbart står ingen af dem til at fortsætte i klubben efter sommerferien.

Rigeligt er sagt og skrevet om 29-årige Rick Karsdorps anstrengte forhold til Mourinho, men faktisk havde tingene bedret sig så meget imellem dem, at hollænderen fik ganske meget spilletid i efteråret, ikke mindst i Romas europæiske kampe. De Rossi har også givet ham chancen i foråret, men koldt og kynisk må man vel bare konstatere, at Karsdorp har spillet konsekvent dårligt i langt de fleste kampe for Roma over de sidste sæsoner. Alligevel er det i 23/24-sæsonen blevet til 28 kampe, og såmænd også 3 assists. Kontrakten udløber om et år, og Roma vil meget gerne skibe ham videre i sommerens transfervindue. Når hollænderen har spillet så lidt som han har i sæsonens sidste kampe, er det ifølge La Gazzetta dello Sport fordi Roma-ledelsen ikke har villet risikere endnu ”en Tammy Abraham”, altså en skade i de afsluttende kampe, der ville umuliggøre et salg. Indtil videre er der dog ingen rygter om nogen interesse for ham udefra.

27-årige Zeki Celiks udsigter under De Rossi har været lidt op og ned, men i sæsonafslutningen har tyrkeren efter bl.a. La Gazzettas vurdering været i stand til at overbevise træneren om sit videre potentiale, og en forbliven i klubben, hvor han har kontrakt to år endnu, er derfor ikke helt utænkelig. Mange andre medier, bl.a. Retesport, mener derimod, at Celiks romerske dage er talte. Det er i den netop forgangne sæson blevet til 29 kampe, hvor han er kommet frem til 2 assists. Indtil videre har den primære transferinteresse for Celik været fra Tyrkiet, og Celik gjorde det i vinters ret klart, at han under ingen omstændigheder ønsker en retur til tyrkisk fodbold. Han stammer fra Bursaspor, hvorfra han efter to sæsoner i Istanbulspor havde fire sæsoner i Lille, inden han i 2022 kom til Roma.

Faktisk har den danske lejesvend Rasmus Nissen Kristensen fra Leeds med sine 31 kampe til fulde taget sin tredjedel af Romas kampe på højreback-pladsen i denne sæson, hvilket endda har været helt uden optrædener i de europæiske kampe, som klubben valgte ikke at registrere ham til. I modsætning til de to direkte rivaler lykkedes RNK tilmed at score et mål, om end det var et usædvanlig heldigt et af slagsen. Lejemålet fra Leeds var uden nogen købsoption, og det har aldrig været på tale at forlænge forholdet udover den netop overståede sæson, hvilket der bestemt heller ikke er nogen indikationer på, kommer til at ske. Opholdet i Roma har dog langt fra været nogen fiasko og opfattelsen hos Romas ledelse og fans er vel, at han har gjort hvad han kunne og hvad man kunne forvente. Og for Nissen selv har det romerske eventyr trods alt også banet vejen for en udtagelse til den danske EM-trup.

Hvis det går som Roma-ledelsen håber, skal der som minimum hentes én og formentlig to nye højrebacks ind i løbet af sommeren. Det mest kendte navn, der har været oppe og vende i medierne i den henseende, er Giovanni Di Lorenzo. Napolis 30-årige højreback og holdkaptajn har ifølge Corriere della Sera meddelt De Laurentiis, at han ønsker at forlade klubben, selvom han har kontrakt med Partenopei frem til 2028 – en aftale indgået så sent som i fjor. Eller rettere, Di Lorenzis agent har meddelt medierne det. Ifølge Il Messaggero er Di Lorenzo Romas foretrukne kandidat som ny højreback, men også Inter, Atletico Madrid og ikke mindst Juventus har meldt deres interesse; sidstnævnte har angiveligt foreslået en byttehandel for Federico Chiesa. GDL’s nuværende løn ligger på omkring €3m, og Napoli ventes at kræve mindst €20m for ham i transfer. Efter en del mediesnak om Di Lorenzos mulige skifte til Roma i slutningen af maj, har der siden hen været meget stille derom.

Et mere realistisk og fremtidsmæssigt nok også mere interessant emne er Raoul Bellanova fra Torino, som ifølge Matteo Moretto og Corriere dello Sport er på blokken hos Roma. Angiveligt har Roma taget kontakt til spillerens agent for et par uger siden, og ifølge CdS er Giallorossis interesse for den 24-årige højre(wing)back gengældt fra spilleren selv. Torino købte ham sidste sommer fra Cagliari for €8m, og ifølge Sky Sport kræver Granata nu €20m for ham. Han betegnes som en af de mest lovende yngre højrebacks i Italien og er da også med i Spalettis nyligt udtagne EM-trup. Bellanova har i den forgangne sæson spillet 38 kampe for Torino, scoret 1 mål og lavet 7 assists.

Med ankomsten af Florent Ghisolfi i sportsdirektørsædet hos Roma er klubbens transferfokus på det franske spillermarked generelt gået i vejret. Dette gælder også på højreback-pladsen, hvor Bafode Diakite fra Lille ifølge La Gazzetta er sat øverst på sportsdirektørens ønskeliste. Den 23-årige franskmand er primært højreback, men kan også bruges på venstrekanten og sågar som midterforsvarer. Diakite har sin position til trods lavet 6 mål og 2 assist i sine 28 kampe for Lille i denne sæson. Hans prisseddel lyder ifølge den lyserøde avis på €15m, men ifølge Corriere dello Sport skal man snarere regne med prisleje omkring €18-20m.

Af mere løse transferrygter til denne position har Leggo for en lille måned siden peget på Valentin Gendrey fra Lecce, hvor den 23-årige franskmand i denne sæson har præsteret 2 mål og 3 assists i 35 ligakampe. Gianluca Di Marzio har udpeget Guela Doué fra Stade Rennais som en aktuel Plan B, hvis Bellanova viser sig umulig. I Rennes har den 21-årige franskfødte ivorianer i den forgangne sæson spillet 35 kampe og lavet 4 assists. Senest har samme Di Marzio berettet, at De Rossis ”drømmesigning” på pladsen skulle være 21-årige Tiago Santos fra Lille, som man dog i givet fald så nok kommer til at kæmpe hårdt med Milan om. Santos har i den seneste sæson lavet 3 mål og 2 assists i 43 kampe; ifølge Transfermarkt ligger hans transferpris på €15m.

Endelig bør det måske også nævnes, at Roma op til Deadline Day i januarvinduet ifølge Calciomercato.com og The Sun sad med fingeren på ”køb”-knappen for Amar Dedic fra RB Salzburg. Hvis det dengang planlagte salg af Celik til Olympique Marseille var gået igennem, var Dedic angiveligt kommet til Roma. Dengang hed det sig, at Roma planlagde at genoptage kontakten for at sikre en aftale med den 21-årige bosnier inden sommervinduets åbning, men angiveligt er han i mellemtiden også blevet et varmt emne i Inter. Dedic har i den forgangne sæson lavet 5 mål og 5 assists i 31 kampe for Red Bull-østrigerne.

Til positionen som højreback er der reelt ikke noget relevant at hente på primavera-holdet.
Vi skal da i øvrigt lige huske at fejre en lidt sælsom topplacering. De seneste sæsoners succes i Europas 2. og 3. division betyder, at Roma ved sæsonens afslutning har taget yderligere et skridt op ad UEFA´s klubrangliste til femtepladsen! Giallorossi er således p.t. kun overgået af Manchester City, Real Madrid, Bayern München og Liverpool. Inter derimod er dumpet helt ned på tiendepladsen. Hitlister er ikke altid helt retvisende, men lad os da nyde den historiske topplacering, så længe det varer... 🍺
Zeki Celik har muligvis skiftet mening med hensyn til tyrkisk fodbold. Ifølge lokale medier har han indgået en aftale med Gala.
Nicola Zalewski scorer sejrsmålet til 2-1 i Polens EM-testkampssejr over Tyrkiet.
Annonce