Snak

Mere indhold efter annoncen
Roma XI vs Torino:
Svilar; Mancini, Ndicka, Angelino; Celik, Le Fee, Konè, Zalewski; Baldanzi, Pisilli; Dybala.
1-0. Så bli´r Juric jo nok ikke fyret imorgen. Retfærdigvis skal siges, at jeg dårligt mindes hvornår Roma sidst har domineret en kamp så tungt som denne - trods de smalle sejrscifre og de relativt få chancer. Men Torino havde jo nærmest ikke et skud på mål. Man sad lidt med følelsen af, at det snarere var Torino der var usle end Roma der var gode. Men sandheden er trods alt at de lå over os i tabellen og stadig gør det, så helt ringe kan de vel ikke være.

Dybala nu den tredjemest scorende argentiner i Serie A´s historie: 1. Batistuta (184); 2. Crespo (153); 3. Dybala og Higuain (125 mål); 5. Icardi (121).

Grazie Roma! 💛❤️
Tillykke Dybala og tillykke til Juric.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Så er det atter kampdag for AS Roma! I aften kl. 18:00 gæster vi Hellas Verona på Stadio Marc’Antonio Bentegodi i 11. runde af Serie A.

Verona er en af de få klubber i ligaen, der har klaret sig marginalt dårligere end Roma. Man kan summere forskellen op således, at de fire kampe vi har spillet uafgjort, har de tabt (i tillæg til de tre kampe vi også har tabt). Dertil er den aktuelle stemning i Verona ikke for god, efter tre nederlag i streg – bl.a. 1-6 til Atalanta. Stemningen er vel marginalt bedre i Roma efter en smal 1-0-sejr over Torino, men 1-5-nedsablingen i Firenze svider stadig oveni al den øvrige krise og kaos i klubben. Det er måske desuden værd at bemærke, at Roma endnu ikke har vundet én eneste udekamp i denne sæson, men til gengæld hentet fire uafgjorte resultater på udebane (Cagliari, Juventus, Genoa og Monza), så umiddelbart tegner det faktisk til et blive et umådeligt lige opgør i aften i Verona. 0-0 eller 1-1 er næppe noget dårligt tip. Specielt ikke med tanke på at Roma efter 10 kampe blot har scoret lige så mange (eller få) mål; ifølge La Gazzetta er det den ringeste Roma-målscore efter ti runder i de seneste 33 år!

Hvad dagens trup angår er Dovbyk tilbage efter influenza. Hermoso har overstået sin karantæne, men er ude med en muskelskade. Zalewski måtte udgå af Torino-kampen med en mindre skade og er tvivlsom idag. Saelemaekers ankelskade er bedret så meget, at han kan genoptage individuel træning fra imorgen; mulig retur efter landskampspausen.
Aviserne forventer en startopstilling i stil med dette:
Svilar
Mancini - Ndicka - Angelino
Celik - Le Fée - Koné - El Shaarawy
Dybala - Pellegrini/Baldanzi
Dovbyk

Daje Roma!
Gid man havde hentet Retegui...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja for pokker. Men han er italiener og det dur ikke for et så internationalt ambitiøst tophold som Roma.

Apropos, så gik der en historie engang kort efter EL-finalen om at Lookman for godt et år siden var oppe at vende på transferbordet hos Roma. Men vores dygtige scouting-ekspert havde analyseret ham og vendte tommelfingeren nedad; han var ikke god nok til Roma.

Man kunne måske også bare omformulere dit fromme ønske til: Gid vi havde Atalantas ledelse og stab.
Ifølge Corriere dello Sport meldes Dybala nu tvivlsom til aftenens kamp. Dermed kan mine frimodige forhåbninger om en uafgjort nok vise sig vel optimistiske. Men så kan vi måske i det mindste endelig sendt kroaten retur.
Roma XI vs Verona:

Svilar; Mancini, Ndicka, Angelino; Celik, Konè, Le Fee, Zalewski; Soulè, Pellegrini; Dovbyk

Hold kæft et sørgeligt hold! Og blot to italienere tilbage!! Herren stå os bi...
Jeg ser ikke kampen, men kan læse mig frem til at Zalewski og Celik spiller endnu en brandkamp. Hvor er vi alle glade for at have dem på holdet.
Det er egentlig både skidt og kanel med Zalewski. Han er meget energisk og skaber en del, men ofte også alt for overivrig. Fornemt mål, der blev annulleret. Håbløs tilbagelægning, der gav Veronas første mål.

Celik er vel egentlig bare sit sædvanlige middelmådige selv.

Og så forstår jeg fortsat ikke hypen omkring Koné. Dælme ikke meget han lykkes med.
Annonce