Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu må vi håbe at der bliver sat gang i indkomne transfer-aktiviteter inden længe. Efter at have læst på spillerne og set lidt video er jeg ret vild med tanken om Wesley og Rios - det virker som spillere der på det fysiske plan er skabt til at spille i et højintenst Gasperini-sysyem. Evan Ferguson som back-up lyder umiddelbart også fint, men er i tvivl om hvad hans niveau er lige nu og her. Han har ikke haft vind i sejlene det seneste 1,5 år men var jo som bekendt tidligere udråbt som et af de største angrebs talenter på de britiske øer og jeg finder det tiltalende at han har en del international erfaring fra sit landshold og også har scoret mål der. Stoler på at Massara har styr på det her vitale vindue hvor vi har muligheden for at forstærke en i forvejen stærk kerne i truppen.
Roma har (ifølge Romano) købt El Aynaoui fra Lens for €23+2m. Lægetjek i de kommende dage. Det slår mig som halvdyrt for en spiller jeg aldrig har hørt om fra en middelmådig fransk klub. Massaras første køb giver dejavu fra Ghisolfis ditto.
Ja det virker lidt vildt. Håber virkelig han er god, men udefra set er det godt nok mange penge. Samme pris som Milan betalte for Ricci.. ligner også at vi henter Ferguson på stort set samme betingelser som Napoli henter Lucca. Det er lidt undevældene, især med tanke på at vi er det eneste “top”hold som endnu ikke har købt en eneste spiller. Wesley og Rios-sagaerne har varet i ugevis og indtil videre er der ikke kommet noget ud af det. Så dog lidt video med El Aynaoui og selvom sådan noget altid er svært at vurdere så ser han god ud. Energisk med bolderobringer, fint pasningsspil og fremdrift med bolden, høj stamina og intensitet og med et slutprodukt i den offensive del. Men lad os se. Jeg tror på ham indtil det modsatte er bevist:)
Nu går historierne i pressen på at Benfica ser muligheden for at overhale Roma indenom og hijacke Rios-handlen. Benficas direktør skulle være klar til at boarde et fly til Brasilien for at lukke en handel med Palmeiras. Mon ikke de bare betaler de 30 mil som brasilianerne hele tiden har krævet? Romas ledelse har som bekendt brugt uger på at forsøge at krejle om prisen på både Rios og Wesley. Man valgte tilsyneladende El Aynaoui delvist grundet den 5 mil lavere pris ift Rios. Men samtidigt berettede Gianluca Di Marzio at Roma stadig kunne gennemføre Rios-handlen trods købet af El Aynaoui - Benfica hvilket imidlertid til at have andre planer. Bliver spændende at se om Massara og ledelsens høje spil giver pote.
Er spændt på at se hvordan El Aynaoui vil klare sig i Rom. Man kan frygte at det er en ny Aouar/Le Fee type signing..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pastore, Aouar, Renato Sanches, Wijnaldum og Le Fee er de seneste indkøb fra den franske Ligue 1. Det har ikke ligefrem været en succes så han starter i hvert fald med statistikkerne i mod sig.
Teknisk set blev Paredes købt af PSG, men efter et udlån til Juventus, og han havde spillet i Roma før så han tæller ikke rigtigt i denne sammenhæng.
Der er også rygter om Cristante skulle være på vej væk med ankomsten af El Aynaoui og eventuelt Rios.
Paredes og Cristante var vel blandt de mest stabile i slutningen af sæsonen 24/25 så det ville sgu være ærgerligt at miste dem begge.
Jeg synes Massara har lavet et par pæne salg , fx af Dahl, men hans indkøb indtil videre imponerer ikke. Preseason er i gang, og vi har langt fra hentet dem vi mangler.

Mht til Cristante, så er kombinationen af Il Messagero og “ could be leaving” nærmest definitionen af crap news. Det er påfaldende, at Pellegrini og Cristante er de to mest forhadte Roma-spillere hos den internationale fanbase, og også dem der konstant bliver rygtet væk, uden der synes at være meget hold i det. Jeg ser det samme i Man City, hvor den udenlandske fanbase skriger på Edersons afgang, og de useriøse medier konstant kører clickbait-news om hans exit. Ikke dermed sagt, at der ikke kan være noget om det, men jeg tror rygterne om især den slags spillere skal tages med adskillige gran salt , især når kilderne ikke hører til de mest troværdige.
I øvrigt ganske enig i den manglende begejstring for franske tilgange, samt holdningen om at vi bør beholde Cristante.
Meget enig. Synes personligt Cristante er en dygtig, erfaren og stabil spiller som jeg nødigt så forlade Roma.
Gasperini lagde ikke fingre imellem da han idag blev spurgt til status på transfermarkedet:” We’re behind on the transfer market, I expect things to pick up,” Gasperini said. Am I worried? Partly because it’s July 20th and the season starts in less than a month,”. Der skal virkelig til at ske noget nu. Jeg værdsætter Gasperinis ærlighed, men i virkeligheden er det jo en smule kritisk at han allerede nu er ude med riven.
Annonce