Snak

Mere indhold efter annoncen
Ifølge Matteo Moretto og (velsagtens via ham) Fabrizio Romano har Luiz Henrique nu sagt "Da!" til et skifte til Roma. Så har vi balladen! Dem af os, der er lidt lunkne ved den tilgang, kan nu blot håbe på, at ledelsen i Zenit Sankt Petersborg bliver så grådige i deres bestræbelser på at justere prisen opad, at det til sidst bliver for meget for D´Amico. Ret beset kører EU vel også et importforbud over for Rusland, men det kan vi jo nok ikke køre den indover.
Så blev det også officielt med Marten De Roon. Trøje nr. 15.
Købeklub - I må have nogle ambitiøse ejere?
De har en anden klub, hvor de sælger de gode spillere. Det er sådan de får råd... ;)
Hvis Romas skytshelgen redder os igen, kan det være vi ender ud med Jamie Leweling fra Stuttgart i stedet for Luiz Henrique. 25-årig tysker, kan spille begge wings (angivelig lige god med begge fødder), lavede 11 mål og 12 assists i 50 kampe sidste sæson. Romas indledende bud med et lån (€5m) og en købsoption (€35m) faldt dog ikke i stuttgarternes smag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skal man tro Fabrizio Romano, har Robinio Vaz accepteret et skifte til Hull City, der aktuelt ligger nr. 2 i Premier League. Klubberne har tilsyneladende været enige i nogle dage. Der synes fortsat tale om et lån med et fee på €2m og en købsoption/betinget købsobligation på €30m. Han kom til Roma fra Marseille for et halvt år siden for €22m.
Var Vaz ikke købt ind som et stort talent? Men han passer måske ikke så godt til Gasperinis spillestil, og så kan der endda tjenes penge på ham? :)
Jo, og han regnes vist stadig for et stort talent. Det kan virke lidt noller, når han blev købt i januar, med mindre det var en transfer som Massara selv kørte hjem uden at konsultere Gasperini. Lad os nu se, om Roma virkelig får de €30m; hvis Hull rykker ned igen, kan man nok godt tvivle på det.
Han kan jo gøre det godt. I den liga skal der jo ikke så meget til før man er mange penge værd. Lad ham spille kant og score 3 mål og 2 assist, så er han 60 mio værd. ;)

Nå men med de seneste tilgange, så hænger vi slet slet ikke sammen i det her mercato. Når der at ryge nogen ?
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Som en der ser en del Bundesliga ville jeg være noget mere sikker ved Leweling. Han har gjort det ret fornuftigt i Stuttgart over de sidste par sæsoner. Sidste sæson statsmæssigt var klart hans bedste.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
Annonce