Snak

Mere indhold efter annoncen
Fornemt arbejde Tomas.

Maicon, Bradley og tildels også Marquinho må være sikker.

Julio og Tallo skal bare afsted.
Daje!
Sabatini har fået storhedsvanvid. Angiveligt skulle han være efter Benzema! Det lyder helt og aldeles usandsynligt, at det skifte nogensinde skulle materialisere sig.
Hov, der var sgu en fejl i mit tidligere indlæg.
Julio Sergio har sq også italiensk pas.

bahh, Benzema.
Er det ikke bare nogle journalister, der skal have fyldt en sportsavis?

Til gengæld lyder det interessant med købet af brasilianske Babu, 32 år fra Paganese...
"They hope to buy the non-EU player from within Italy, then sell him abroad to free up a new incoming non-EU spot for Gervinho." (Football Italia)
4-1 over Toronto på mål af Florenzi, Borriello og Pjanic*2. Burdisso scorede selvmål.

Maicon gjorde det udmærket og havde en super assist til Florenzis mål, hvor han viste et godt drive. Formen mangler dog en del endnu, men han har også 5 uger før sæsonen virkelig går igang.

Bedste spillere var Florenzi og Pjanic. Bliver spændende hvordan Garcia grejer den med DDR/Strootman/Pjanic/Florenzi til tre positioner. Måske Florenzi som kant? Under alle omstændigheder ser midtbanen utrolig stærk ud - imo er den kun Juves en smule underlegen.

Next up: Chelsea lørdag nat i Washington. Bliver en vigtig kamp for at se hvor holdet står. Begge hold må forventes at stille i stærkeste. Mit bud er:

De Sanctis
Maicon-Benatia-Castan-Balzaretti
Pjanic-DDR-Strootman
Lamela-Totti-Caprari/Gervinho
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Gervinho er ikke med i USA, så han spiller nok næppe fra start.
"Ceterum censeo Carthaginem esse delendam"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Planen er, at han skal derover til Chelsea kampen.
‎10.06.2010: Holdet er stærkt nok til at vi kan avancere et par pladser, og når det er sagt, så mener jeg, at det primært er FCK, vi skal koncentrere os om at tage. Og vi kan tage FCK, det er jeg sikker på, siger Henrik Jensen. FAIL!!
Kan han ikke først spille hvis der bliver åbnet op for en non-eu plads? Eller gælder dette ikke for venskabskampe? Og er der nogen der kommer til at vise kampen?
Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2019/20: Corr.
Han kan antageligvis sagtens spille venskabskampe, da det er reglerne fra forbundet i Italien som dikterer i de hjemlige turneringer. Ofte ser man jo også spillere som ikke er på kontrakt, men træner med eller er på prøvetræning, som deltager i den slags kampe.
Rygterne om Saints interesse for Osvaldo vil bare ikke dø, selv om han efter sigende har afvist os to gange - vi kan end ikke lokke med EL-fodbold og bedriver heller ikke ekstravagante lønninger, så den er sq nok svær at sælge til ham ;-)

Hvordan er hans status i Roma lige nu - og er det overhovedet realistisk på en eller anden måde at overbevise Osvaldo om, at midten af PL er lykken for ham - hvis Saints altså smider pengene (€15-20M?)?

Føler mig lidt som Jim Carrey i Dum & Dummere: "1 in a million?... So you´re saying there´s a chance?! :-D"
Så vidt jeg kan forstå på Sabas interesse for lidt større angrebs navne til Roma, synes at Osvaldo stadig at være på markedet. Vi kommer formentlig til at spille med en mand i front. Destro er Sikker, hvor Borriello, på trods af han har gjordt det godt i træningskampene, bare venter på det rigtige tilbud, der interessere begge parter. Osvaldo er et halv stort navn, og han vil nok ikke acceptere en bænke plads i Roma, med det kommende VM i sigte, hvis vi henter en Damião eller en anden god angriber af den kaliber.

Han vil selv kun de store klubber, Roma gider nok ikke sælge i Itlaien, så buddene skal nok komme fra Sub-top klubberne i England eller Spanien. I Spanien ser jeg kun Atl. Madrid som et interessant bud for ham, da han tidligere har afvist Valencia grundet lave lønninger. Engelske klubber kunne være Spurs eller Arsena eller Pooll. Jeg ser ham ikke god nok til de top-3 klubber i England.


http://www.romanews.us/?p=12952

Seneste nyt: Wolfsburg smider € 20 mio. på Papa Osvaldo. Mon han gider? De har jo hellere ikke noget Europæisk at tilbyde, måske en stor tung løn check.
Daje!
Annonce