De kan være skruet sammen på mange måder, den slags aftaler.
Det kan sagtens være at Roma blot har en klausul om at hvis de byder det samme som en anden klub, så skal Cagliari sælge til Roma. Det kan også sagtens tænkes at man har lagt det op til en forhandling på et bestemt tidspunkt, så prisen reflekterer den reelle værdi. Der er i delejerskaber sjældent klausuler om at man skal sælge til den anden part, selvom buddet ikke er i overensstemmelse med den markedsværdi spilleren har.
Roma mener åbenbart at værdien er 6 mio. €, for Cagliaris del. Det er Cagliari, ikke overraskende, uenige i. Så må de to klubber jo sætte sig ned og finde ud af om de kan finde en løsning på det problem. Det ser Juventus så som en mulighed for dem.
Enten kan de, måske, købe en rigtigt god spiller, alternativt kan de presse prisen i vejret så Roma kommer af med en del flere penge, som de så ikke kan bruge andre steder.
Når det sker for ens eget hold, så er det ikke specielt sjovt og man vil måske bruge en lang række forskellige adjektiver af den mindre flatterende slags til at beskrive modpartens ageren. Men sådan er spillereglerne. I hvert fald indtil sommer, hvor vi endelig slipper for de her tåbelige delejerskaber.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right.
- Christopher Hitchens
I will try anything once, except incest and folk dance.
- Oscar Wilde
Il mio cuore sarà sempre viola