Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber de har en tilbagekøbsklausul hvis han skulle lave en Bertolacci. Så kan vi tjene lidt penge på ham. Jeg tror ikke Perin er realistisk hvis han koster 20. Jeg kan ikke se os betale så meget for en målemand. Jeg vil hellere bruge pengene på to nye backs.
Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2019/20: Corr.
For et par dage siden troede jeg ikke på at Romagnoli vil ende i Milan, men rygtet spidser til og noget tyder på et salg for cirka 20 millioner €. Det er Sinisa selv, der vil have ham. Set fra et romersk synspunkt, giver det ikke meget mening synes jeg. Ham og Manolas ville være et top makkerpar i midterforsvaret.
Roma har valgt ikke at købe Astori så vi mangler en mand i forsvaret, som Romagnoli ideel skal udfylde. Om han kan komme i startopstillingen er tvivlsomt især når Castan kommer tilbage. Der må Castan-Manolas opstillingen være den sikre, men jeg vil hellere have Romagnoli som tredje valg, og en der kan udfordre Manolas i startopstillingen end Yanga Mbiwa. Selv om 20 mil er mange penge så håber jeg ikke klubben sælger en talentfuld spiller som spiller en plads der i forvejen er tyndtbesat.
Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2019/20: Corr.
Spørgsmålet er om Castan kommer tilbage på samme niveau.
Lige netop der, burde romerne ikke sælge ham. Det vil hul i hovedet at sælge et åbenlys talent som Romagnolli.
Daje!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Silly season talks

Dzeko
Mitrovic
Jovetic har dukket op nogle steder.

Baba til forsvaret. Who is that guy?
Daje!
Smid Peres ind også. Peres, Dzeko, Baba så vil jeg være tilfreds med dette transfervindue.
Mitrovic er bare en spiller vi ikke har brug for nu. Han er sikkert et stort talent, men han vil koste i omegn af 15-20 mil og han er 20 år. Så hellere få en etableret angriber der kan score mål med det samme.

Salg må gerne være Dounbia, Destro og måske Ljajic hvis der er behov for pengene. Jovetic er vist på vej til Inter.

Hvis det passer at Immobile går for 12-15 mil, så kunne han være en billigere mulighed i stedet for Dzeko, og så kan pengene gå til andre transfers.
Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2019/20: Corr.
Det vil være idiotisk at lade Romagnolli smutte, der er brug for ham, og han er femtidens mand på holdet.
Selv for 20-30 mio. vil det være dumt.

Hans værdi kommer kun til at være progressivt i fremtiden.
Daje!
Irritere mig stadig voldsomt over Milans jagt på Romagnolli. Det er bare spørgsmålet om tid, før et pengenød klub som Roma acceptere Milans bud.
Daje!
På den anden side så er det vel ikke tosset at score 50 mil fra en konkurerende klub, hvis det ikke engang går ud over startopstillingen.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Annonce