Snak

Mere indhold efter annoncen
Massiv udskiftning i pausen og igen efter en time. Efter 64 minutter har Roma seks primavera-spillere på banen, hvoraf Muhammed Bah vel er den eneste med reel udsigt til en plads i førsteholdstruppen.
Primavera-holdet kollapser helt i den sidste halve time og kampen ender 3-3. Men trods alt også med en dreng i undertal.
Ifølge Francesco Balzani fra La Gazzetta dello Sport er der en aftale på plads mellem Roma og Bologna angående Santiago Castro! Spilleren selv har sagt ja i forgårs. Ifølge Nicolo Schira går kontrakten til 2031 med en årsløn på €2,2m. Den 21-årige argentinske målræv ventes at lande i Ciampino inden for de næste 12 timer, med muligt lægetjek, underskrift og officiel præsentation allerede i morgen mandag. Og der er fortsat ingen tyrkere, turinere eller arabere i sigte...
@Rossoneri, jeg er jo sådan set enig med dig i dine forbehold, men dette uagtet så tænker jeg det er, eller må være, muligt at få indført visse præstationselementer i kontrakterne. Og ikke kun som allerede i dag, dele rovet når man vinder noget. Som det er i dag har klubberne den fulde risiko, og en "delt" upside. Det er "socialise the gains, and privatise the losses", og som forretningsmodel betragtet er det ikke muligt at bygge bærende forretninger sådan. Nu er Dybalas skadeshistorik legendarisk, og det vidste man i Roma da man hentede ham, men også her er det klubben der har den fulde risiko.

Jeg er naturligvis ikke interesseret i at der løber 11 spillere rundt og suboptimerer deres lønkonto, men man kunne jo forestille sig en 80 - 20 fordeling, hvis holdet som helhed er garanteret de 80% og så opnår 100 eller endda 120, hvis de opnår faste mål. Jeg har selv været i virksomheder hvor afdelingen som helhed havde bonusser, som krævede alles samarbejde og hvor der ikke skeledes til enkeltpræstationer og man derfor agerede som hold/enhed uagtet at folk havde forskellig grundløn. Det fungerede, og tog lige toppen af virksomhedens risiko i smalle år. Det tror jeg alle har forståelse for.

Jeg har ikke den færdige plan, men snarere nogle tanker der baserer sig på at en sub-topklub som Roma lever i en yderst penibel finansiel verden, hvor deres ambitioner og størrelse gør at man satser lidt for meget for "lige at komme op" i ChL f.eks., og bryder lønlofter igen igen igen igen (!!!), for at at se satset kollapse på grund af det ene eller andet. Den topangriber man køber i dyre domme går i stykker, eller et straffe går den forkerte vej i en finale. Hvad ved jeg.

Hele min kongstanke er nok baseret op at jeg er økonomiuddannet, og hellere vil hav et solidt fundament og bygger op over tid, end de evige bjerg og bølgedale hvor der ikke er styr på lortet, så at sige. I den udstrækninger Roma nok den værste klub at holde med, da den er så frustrerende dårligt ledet.

Nu lykkedes man at komm i top 3, og dermed ChL, og så er vi forhåbentligt ude af FFPs kløer næste år, men hvem ved om vi brænder 50-60 mio EUR af på en latterlig kantspiller som Gasp er så forhippet på, og pludselig SKAL vi nå langt. Mere pres, mere risiko. Alt imens spillerne uagtet skal have deres store lønninger OG bonusser hvis man når så langt som man drømmer om.

Jeg er klar over at det kræver en kulturændring, hvor ledelsen siger at det er sådan her vi gør fremadrettet, og ikke fristes til at afvige. Jeg er med på at så får man ikke de bedste spillere, de bedste trænere osv. Men det får vi ikke i forvejen, så måske det er en klub som Roma der skal forsøge sig med den slags.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Så bekræftes Santiago Castro-transferen også af Gianluca Di Marzio og Filippo Biafora! "Done Deal!" €30+5m samt en videresalgsklausul på 10% (jf. Biafora). Ifølge Biafora er der nu også en aftale på plads om at Artem Dovbyk skifter den anden vej til Bologna på lån.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke ligefrem en målmaskine. 7 mål i 79 kampe. Hvad kommer han til at tjene ?

EDIT. Nå ok, det er 16 mål og 9 assist i 79 kampe.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Tager vi det hele med har han i de seneste to sæsoner lavet 10 mål og 8 assists i 46 kampe (24/25) og 11 mål og 4 assists i 51 kampe (25/26). Det er vel okay for en da henholdsvis 19- og 20-årig. Blandt disse er i øvrigt 2 mål og 2 assists i 5 kampe mod Roma. Det er endvidere blevet til 21 kampe på de argentinske U20- og U23-landshold.

Jeg synes det tegner til det mest fornuftige køb af en backup til Malen som man overhovedet kunne ønske sig ud fra alle de tossede emner der har været bragt på bane den seneste halvanden måned.

Den mest troværdige melding går på at han får €2,2m og en kontrakt frem til 2031.
Enig. Det er ikke dumt.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Santiago Castro flyver sgu ikke engang ind med Friedkinernes privatfly som de ellers plejer. Han tager såmænd bare Frecciarossa-toget fra Bologna og ruller ind på Termini kvart i midnat. Håber i det mindste de sender en bil til at hente ham på stationen (måske kan chaufføren endda stå derinde med et papskilt med hans navn på 😂). Lægetjek på Villa Stuart i morgen tirsdag.
Helt enig med din kommentar ift. opbygning Lehrer.
Spørger du mig vil det være helt håbløst at begynde at svinge om sig med store beløb - vi har jo allerede misset at leve op til kravet om €30 mio i salg inden transfervinduet åbnede.

1 indkøb mere (venstre back) - og så ellers kun indkøb hvis spillere i startopstillingen sælges.

Jeg vil hellere se Cherubini og Arena få spilletid end endnu et dumt lejemål som Venturino eller Zaragoza som ikke bidrog med noget nævneværdigt - udover flere udgifter.

Alt andet lige er stammen jo rigtig god, men jeg kan dog godt blive bekymret for om den er for smal til både CHL og top 5 i Serie A, men så hellere sætte tæring efter næring.
Annonce